Slepičí úlet: Zrození nuget (2023)

Je to somarina. Som síce dospelý a pozeral som to sám, ale neviem si predstaviť, že sa na tom bavia deti. Možno trochu, ale nie nezabudnuteľne. Pokusov o vtip, či akýkoľvek humor som zaznamenal viacero, ale tých vydarených je len veľmi žalostne málo. Ani príbeh nijako zvlášť nezaujme a postavičky nie sú milé ani sympatické. 23 rokov medzi jednotkou a dvojkou je v prípade animákov celkom nezvyčajný jav. Dvojka, ale zaostáva po všetkých stránkach. Dám také obyčajné dve hviezdy.

Společnost mrtvých básníků (1989)

“Nie je ľahké vystúpiť z davu a počuť kričať svoj vlastný hlas. Nech už vám povedal ktokoľvek čokoľvek, slová a myšlienky môžu zmeniť svet. Krása, romantika, láska, kvôli tomu predsa žijeme.” Opäť jeden z filmov na spôsob Pánovi učiteľovi z lásky, či Nebezpečné myšlienky, o učiteľovi, ktorý bol iný ako ostatní. Na škole plnej snobov a skostnatencov sa našiel učiteľ, ktorý nerešpektoval štandardy, učebnice, ani pravidlá, pretože bol romantikom a básnikom telom i dušou. Robin Williams bol v roli ako inak dokonalý a banda chlapcov hrala tiež celkom presvedčivo. Film sa nesie na pozitívnej vlne s tragickým koncom a s odkazom, že láska je najviac. Je to chlapčenský film, ale nepomýľte si ho s detským, či tínedžerským. Je o chlapcoch, ktorí sú v nás. Naozaj naozajsky krásny film o tom, čo znamená žiť. “Pravda je ako deka, ktorá neprekryje nohy. Môžeme ju mačkať, naťahovať, ale stále je malá. Nikdy nás úplne neprikryje. Odo dňa, keď si plačúci zazrel svet, do chvíle, keď vydýchneš naposledy.”

Partička (2011) (pořad)

Česká Partička násobne predčila slovenskú verziu a to po všetkých stránkach. Zatiaľ čo slovenskej by som dal medzi 2 až 3 hviezdy, tak českú verziu vidím tak na 90% a teda 4 až 5 hviezdach. Mojim jednoznačným favoritom je Igor Chmela (jeho humor má hlavu), ale páči sa mi, že každý z protagonistov si našiel tú svoju hru. Výborne sa pritom večer cvičí, okrem momentu, kedy máte naloženú váhu a oni zabijú tak, že od smiechu stratíte silu. To sú vtedy ťažké chvíle. Je to Prima partička.

Svatební host (2018)

Skoro až road-movie zo zaujímavého prostredia Pakistánu a Indie. Veľmi zaujímavý námet únosu plánovaného mladým párom za pomoci neznámeho cudzinca, ktorý sa niečim podobným živý. Dev Patel ako jediná známejšia tvár film v pohode potiahol a celý zvyšný kasting téme a prostrediu svedčí. Za zmienku stojí hudba, ktorá bola fajnová najmä v nostalgických momentoch. Jedinú vážnu výtku mám ku strihu. Nezvládnutý, zbytočne náhly, často zneprehľadňuje situáciu. Radhika Apte má krásne pery a boky. Zvrat asi v dvoch tretinách filmu rozhodne pozitívne prekvapil a dal tomu novú šťavu. Ale tej potvore by som neveril ani omylom. Napriek od istého momentu predvídateľnému koncu sa jedná o dobrý filmík. Mne sa to páčilo, ale chápem, že ste od záveru čakali viacej. Ja myslím, že tak sa ženy chovajú navzdory srdcu aj rozumu.

Běžící muž (1987)

No a po Vinnnym prichádza ďalšia mega klasika, tentokrát Arnieho akčňák z osemdesiatok. Bežiaci muž je ďalším z asi dvadsiatky filmov, ktoré som mal napozerané na videokazetách so simultálnym dabingom. Arniemu mega pristala brada, ozajže parádne a Chicovi riadne luskla hlava pri úteku z basy. Film je plný hlášok ako tomu v tých rokoch bývalo, navyše sa nebojí násilia a krvi. Iste, dnes vyznieva skôr smiešne televízna súťaž s mŕtvymi hráčmi odohrávajúca sa v roku 2017 😁. No a, vtedy to bola proste sci-fi vízia. Čo už ale nie je nereálne sci-fi, je práca médií s verejnou mienkou a s pravdou. Bohužiaľ. Legendárnymi postavami medzi lovcami je samozrejme Subzero, Dynamo, ale najmä Jesse Ventura ako Captain Freedom. Jeho reklama na fitness je nezabudnuteľná. Ale všetci boli suproví. Running Man nedosiahol nikdy úspech ostatných Arnieho filmov, ale za mňa tomu absolútne nič nechýba. No pain, no gain.

Můj bratranec Vinny (1992)

Júj tak toto je klasika mého mládí. Rozhodne film pre všetkých právnikov no nielen pre nich. Joe Pesci v najlepšej forme a bratranec Vinny v jeho podaní by sa s tou ŠPZtkou nestratil ani na Slovensku 😁. Už prvá scéna zo súdnej siene jasne napovie, že každý by chcel mať za právnika Vinnyho pri obžalobe z vraždy. To nehovorím o úvodných rečiach všetkých troch advokátov. Na ten súd som sa po rokoch proste opäť tešil. Medzitým som už aj zabudol, že My cousin Vinny existuje. Je vždy osviežujúce vrátiť sa ku klasikám. Pre mňa sa jedná o dokonalý film s Joe Pescim a ak si navrch položím čerešničku v podobe jednej z najkrajších herečiek Hollywoodu, ktorá za rolu dokonca oscarovala, potom už k úsmevu nič nechýba. Ale niekto predsa áno. Chýbaš všetkým a Všetkým. Úplne vážne.

Ricardovi (2021)

No boha ja som tú Nicole absolútne nespoznal a aj po pozretí filmu kebyže nie je v titulkoch odprisahal by som, že tam nehrala. Otázkou je, či fakt od prvého Aquamana podstúpila dalších sto plastík, alebo ju iba takto brutálne zamaskovali. Ricardovci sú postavení na čistých kecoch, ale fakt je, že fungujú od prvej minúty po poslednú jak švajčiarske hodinky. Sorkin natočil režisérsky doposiaľ len tri filmy, ale svojmu remeslu rozumie ako nikto. Pripočítajme ku tomu dokonalého Bardema, výborne hrajúcu umelú Kidmanku a absolúúúútne perfektného Jé Ká Simmonsa a máme tu skvelú drámu. Z neho som odpadával. Myslím Simmonsa. Napríklad označenie sedemročného chlapca za komunistu mu vystačilo na zo štyri vtipy a stále s nimi totálne zabil. Ak niečomu rozumie Sorkin viac ako réžii, tak je to písanie scenárov. Scenár ku Being the Ricardos je prvotriedny matroš. Hrozne sa mi páčil pohľad do zákulisia televízneho sitcomu. Kto nie je od fachu, nemôže tušiť ako jednotlivé epizódy vznikajú, no práve do toho môže divák veľmi podrobne nahliadnuť a stojí to zato. V príbehu sledujeme jeden pracovný týždeň tvorcov úspešného seriálu a čo počas neho zažili. Okolo nich beží život a ďalšie pracovné aktivity. Ja som sa naozaj nenudil ani náhodou. Herci podali jeden z najlepších výkonov, aké som za poslednú dobu videl. Všetky nominácie na cenu akadémie sú zaslúžené. Dnes ma zlomil smútok ako už dlho nie, tento film bol tu, keď som ho potreboval. “Pamätáš, keď sme sa videli po prvýkrát? Bol si až nevhodne pozorný, ale teraz si odporne nevšímavý.”

Sněžné bratrstvo (2023)

Len málokedy sa stane, že Európania spravia remake amerického originálu. Toto je práve ten prípad, kedy po tridsiatich rokoch prišli španielski dobyvatelia a urobili remake o najslávnejších kanibaloch v histórii, pritom na americkej verzii nie je nič špatného. Katalánci to zobrali po svojom a povenovali sa partičke hráčov ragby ešte pred pádom lietadla a aj po páde venovali viacej pozornosti iným činnostiam než len stravovacím návykom. Zrejme to malo na diváka pôsobiť osobnejšie, aby bol viac zhnusený, keď sa budú navzájom pojedať. Vy už viete, že španielskych filmárov považujem za topku v Európe a bolo to cítiť aj tentokrát. Roky sedemdesiate znázornili skutočne realisticky. Je vidno, že sa vyhrali s detailami. Bayona je umný režisér, takže o výsledok som sa nebál už pred projekciou. Ale že pôjde o parádnicu parádnu, mi vysvetlil rejža pri nehode lietadla. To bolo natočené najsamúžasnejšie. Tie detaily na fraktúry, pritom žiadne prehnané krváky čakať netreba, alebo scéna s posunom sedadiel a vôbec celá tá havária boli proste Waw. V tom momente som si povedal, že tento remake proste vidieť musím, aj keď príbeh a to ako dopadol, dôverne poznám. Musím uznať, že niektoré finesy boli veľmi efektné, napríklad vypísanie mien a veku obetí ešte počas deja tak, ako zomierali. Bola to hra na city diváka, ale nijako neurážala. Proste to zafungovalo. Remake dokonca dosiahol tu na csfd o percento vyššie hodnotenie než originál, to je vzácny jav. Ale názov mal originál lepší. Donekonečna sa opakujem, ale filmy nad dve hodiny sú zbytočnou záťažou pre diváka, najmä ak nevedia po väčšinu času ponúknuť niečo viac ako len rozhovory. Prvá pol hoďka bola kľudne aj na šesť hviezd, no potom mi práve trvanie uberalo na zážitku. 70%.

Slečna bestie (2020)

A toto že už čo bolo za chobotinu. Tak som bohužiaľ teda nakoniec natrafil na tú časť Vaughnovej kariéry, na ktorú asi nie je veľmi hrdý. Právom. Vince Vaughn bol ale zároveň jediným pozitívnym javom tohto braku. Herečka (😂😂😂 že herečka) v hlavnej úlohe bola absolútna peroxidová tragédka. Ešteže nôžky mala rozkošné a úsmev sladký. Ale tie momenty, keď sa snažila akože hrať chlapa drsňáka boli totálnou katastrofou na zlatú malinu. Scenár tejto hatlaniny písali asi kone na pastvinách, človek to byť nemohol. Niečo tak ….. tak …… niečo tak som proste ešte asi ani nevidel. Vždy ma mrzí, keď musím dať minimum hviezd hercovi, ktorého mám rád a ešte si to ani nezaslúži, ale dnes fakt musím. 1⭐️. A ten plagát ku Ladíme dvojke čo mala na stene by som prijal. Ani na gúgli nie je, tak kde ho boha zohnali. Sexi.

Marvels (2023)

My sme tí Pa a Pi, z mačacej planéty …. Toto sa nepodobá na nič, čo doposiaľ Marvel vypľul a skalný fanúšik ako ja môže len dúfať, že Marvel bude podobnými nápadmi sršať aj naďalej. Je pravda, že tá cigánka čo hraje Ms. Marvel je absolútnym kástingovým omylom, je to hnusná a nesympatická degeška z Luníka, ale ostatok obsadenia mi sadol. Po strašnom treťom Ant-Manovi sa jedná o výrazne lepší počin. Zopár efektov bolo vyslovene dobrých a pár scén bolo aj skutočne vtipných. Vlastne celkom dosť. A napríklad také trénovanie prehadzovania sa za zvukov Intergalactic bolo bombové. A to len pár týždňov po tom čo som si ten legendárny album zohnal. Srdiečko zaplesalo. A ešte mám potrebu sa vyjadriť ku Captain Marvel v šatách na spievajúcej planéte. Bola pre krás na. Aleže pre krás na. Určite nebudem taký kritický ako miestna komunita, ale uznávam, že je to hodne špecifická Marvelovka. V záplave ostatných komiksov mi to ale neprekáža, ba naopak. Mne sa to v zásade páčilo s malými výhradami. Som pravý fan.