Pokoj (2003)

Žeby sa z Tommyho Wiseaua stal nový Ed Wood? Uvidíme na ako dlho to skultovnie. Čo o tomto filme napísať? Ako ho ododnotiť? Zaslúži si aj 5*, aj odpad. Zvolím zlatý priemer. Fanúšikom zlých filmov, medzi ktorých hrdo patrím to určite veľmi odporúčam! :).

Dunkerk (2017)

Toto stálo "len" 100 mil.? Nolan natočil niečo, čo ma filmársky uchvátilo tak, ako naposledy Revenant. Máloktorému americkému režisérovi by dalo štúdio peniaze na sfilmovanie DUNKIRKU. Britský vojenský film? Ktorý je ešte k tomu o prehre? Nehovoriac o tom, že pojmom ako "Dunkirk Spirit" porozumejú asi tiež len briti. Toto dokazuje, že si Nolan už môže dovoliť naozaj hocičo. Geniálne zrežírovaný a natočený film. Celý ten spôsob vizuálneho rozprávania mi učaroval. Takisto ako vedenie deja cez tri časové línie, ktorým sa Dunkirk oddelil od ostatných vojenských filmov. Všetko je hmatateľné, lietadlá, lode, tisícky komparzistov. Absencia krvi vôbec nevadí. Napätie funguje výborne a to aj vďaka "neviditeľným nemcom" a výbornej Zimmerovej hudbe. Hudba, až na tracky "Submarine" a "Variation 15" nebude na samostatné počúvanie. Myslím si, že Nolan zachytil túto udalosť najlepšie ako mohol, na konci jej vzdal veľkú poctu a toto celé urobil bez zbytočnej sentimentality.

Duch ve stroji (2017)

Vykastrovaná, do seba zahladená a nudná verzia originálneho anime. Fajn obsadenie a CGI. Aj keď to vlastne celé vyzerá ako Blade Runner na steroidoch. Škoda toho scenára, mohla to byť výborná séria filmov. Adaptácie japonského anime sú asi rovnako prekliate ako adaptácie počítačových hier.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

(Pôvodná, neremástrovaná verzia) Uznávam, že keď sa na to pozriem objektívne, tak je z filmárskeho hladiska vo všetkých zložkách najlepšie Impérium. No nemôžem si pomôcť, Nová Nádej je pre mňa to, čo si predstavím keď počujem STAR WARS. Každá jedna postava, scéna, dialóg, každé zaznenie Williamsovho soundtracku. Tá rozprávková naivita je neodolatelná a nikdy neskĺzne do otravnosti. Nádherný film a jeden z dôvodov prečo sa o filmy vôbec zaujímam. May the force be with you...always.

Kočičí lidé (1942)

Veľmi zaujímavá hororová vzťahovka. Dá sa vnímať ako klasická žánrovka, alebo ako čistá metafora na žiarlivosť. Prenasledovanie medzi lampami patrí medzi to najlepšie čo som v hororoch 30.-40. rokov videl. Tá atmosféra, kamera, svietenie, strihová skladba, gradácia. Má na tom veľkú zásluhu Tourneur, toto je presne ten typ scenáru, ktorý by v iných, menej schopných rukách mohol dopadnúť veľmi zle.

Vetřelec: Covenant (2017)

Z traileru som čakal kopírku pôvodného Aliena. A ono sa z toho vyklubalo zaujímavé scifi s nádherným vizuálom, atmosferickým soundtrackom a poriadnou dávkou rozkošnej brutality. Nechápem veľmi všetok ten hate. Ak je pre ľudí takto precízne zrežírovaný a natočený Rkový veľkofilm tým najhorším čo kedy videli, tak by si mali pozrieť skvosty, ktoré tomu reálne odpovedajú. Uznávam, že hlavne posledných 20 min. je akoby iný film, ktorý zráža moje hodnotenie dole, rovnako ako pár idiotských rozhodnutí hlavných postáv. No to, čo robí pre mňa nového Aliena dobrým filmom je celá dejová línia s androidmi. Fassbender tu exceluje. Keby sa Ridley zameral len na to (Čo sa asi aj chcel, záverečné naťahovanie s Votrelcom mi príde ako požiadavka štúdia po neúspešnom Prometheovi), hodnotenie by šlo razantne vyššie. No stále sa jedná o kvalitný film, ktorý ponúka veľký potenciál pre pokračovanie.

Experiment Belko (2016)

Výborný námet na hororovú komédiu. Bohužiaľ to tu nedostaneme. Po celý čas sa to tvári ako seriózny sociálny experiment, ktorý má pokúšať divákovu morálku. No koniec koncov nemá absolútne čo povedať. Len lacne navnadiť na možné pokračovanie. Nezaujímaví herci, ktorí sa zabíjajú nezaujímavými spôsobmi. O nude sa nedá veľmi hovoriť, no takýto nápad si zaslúžil oveľa zábavnejšie spracovanie. Ehm..Battle Royale...ehm. Na tomto filme ma asi najviac desili tie španielske covery známych pesničiek.

Kong: Ostrov lebek (2017)

Edwardsova Godzilla bola príjemné atmosferické prekvapenie. Myšlienka "Monsterversa" sa mi od začiatku páčila a preto som sa na Konga tešil a všetky tie nadupané trailery prisľubovali veľkolepý zážitok. No on sa nedostavil. Možno tak v dvoch scénach. Najväčší problém Konga spočíva v postavách, ktoré sú absolútne prázdne schránky pobehajúce po džungli a vysvetľujúce dej. Hiddleston sa v tom filme stráca, pokus o zblíženie postavy Brie Larson s Kongom je vždy vycucaný z prsta a vôbec nefunguje. Všetky postavy sú jednorozmerné a divákovi úplne ukradnuté. Dokonca aj Samuel fucking Jackson, ktorého dejová línia ešte ako tak fungovala, nebol veľmi výrazný. Humor je na silu. Monštrá nevzbudzujú údiv, dokonca ani samotný Kong. Emócie a napätie nikde. Oceňujem zasadenie deja do 70. rokov a príde mi zaujímavá celá tá štylizácia do Vietnamských vojenských filmov (hlavne Apocalypse now). V lepších, alebo voľnejších rukách by to možno aj mohlo fungovať. Škoda. Podtitulková scéna pri ktorej si spomenieme na Justice League email z BVS, napriek svojej lacnosti sľubuje veľké veci. Doslova. Uvidíme, ako fanúšik monster filmov tomu ešte dám v budúcnosti šancu.

Taxikář (1976)

Najzaujímavejšia vec na Taxikárovi je to, ako sa s nami, ako divákmi Scorsese zahráva. Klame nás. Donúti diváka, aby mal Travisa rád, aby bol jeho psychický stav istým spôsobom pochopiteľný a prijateľný. Až kým nás nezradí. A práve pri tomto triku nás Scorsese donúti pozrieť sa na nás samotných.

Jasmíniny slzy (2013)

Woody Allen si po dlhšej dobe vyberá vážnejšiu tému, ktorá sa síce občas skrýva za humor, no vo svojom jadre je ťažká dráma. Postavy sú tu oveľa komplexnejšie a realistickejšie vykreslené. Cynizmus prevláda nad komikou. Celý film stojí na brilantnom hereckom výkone Cate Blanchett a výbornom Allenovom scenári. Ten jej ponúka ukázať svoje herecké schopnosti naplno a robí z Jasmíniných sĺz „One woman show“. Pretože postava Jasmíny je alfa a omega tohto filmu, ostatné postavy, ktoré sú dobre zahrané a obsadené, sú len dvojrozmerné figúrky ktoré prihrávajú hlavnej postave a uvádzajú ju do situácií v ktorej vynikne kríza jej charakteru. Woody Allen v tomto filme dokazuje, že vie natočiť aj vážnu drámu o ťažkých existencionálnych problémoch.