Král sokolů (2000)

Taktéž nechápu, proč má tak krásná, milá, romantická pohádka mistra Vorlíčka tak nízké hodnocení. Narozdíl od uřvaných pyjovin, jež tu mají hodnocení mnohdy vyšší, je skvěle natočená, má skvělé herce, nádherné prostředí, bez řevu, přes zmíněná pozitiva se obejde bez kýčovitostí. Miluju Tomáše. Miluju tuhle pohádku. (Mimochodem to byl první film, který jsem kdy viděla v kině :))

Životy těch druhých (2006)

Němci opět ukázali, že jejich filmy mají svou atmosféru a nehodlají na ní dělat kompromisy. Leben der Anderen je smutně-dojemná plejáda výborných německých herců v čele s Kochem, ve které se nemusí moc řvát, souložit ani střílet, aby to vytvořilo drsný, bolavý a nakonec i krvavý, silně zasahující příběh. Bra[f]o.

Ve stínu (2012)

Kamera, střih, hudba, Trojan, Sebi Koch (viz komentář Enšpígla), atmosféra, příběh, poctivost, paráda. Narozdíl od mnohých současných filmů to má začátek, zápletku, rozplétání zápletky a závěr. Je to napínavé jako kšandy, jsou tam zvraty, které nikdo nečekal, a vůbec - za normálních okolností bych dala pět hvězd a stěžovala si, že na ČSFD neexistuje ještě nějaká vyšší instance. Posadilo mě to na prdel, během filmu jsem dost sprostě klela na adresu komunistů a po znovurozsvícení světel v kinosále jsem se rozkřikla na své kamarády, kteří nešli k volbám, že si to, doufám, napříště rozmyslej líp. Ovšem dávám s těžkým srdcem hvězdu dolů, a to za docela podstatný dějový nedostatek. Kdyby to bylo něco vedlejšího, mávnu nad tím rukou, ale v tomto případě je to jeden ze základních předpokladů celého filmu. Ukažte mi záznam o kriminalistovi padesátých let, který by nebyl ve straně anebo jí aspoň nefandil. Ale! za to bych normálně ubrala hvězdy aspoň dvě. Ale jednu hvězdu vybojoval štáb filmu zpět tím, že to ve filmu původně mělo být "správně", tedy že by byl Hakl napřed komunista a až pak tu sviňárnu prohlédl, ale Trojan prohlásil, že komunistu prostě hrát nebude. A to já prostě chápu.

Čert ví proč (2003)

Já mám tuhle pohádku ráda moc, ale při pokusu o objektivitu tomu ty dvě hvězdy sundat musím. Lábus je sice suprová Marge Simpsonová, ale když hraje se svým čumákem, občas to trochu přehání, stejně tak jako Holubová. Stejně tak jako někteří čerti a stejně tak jako nepekelný záporák tohoto příběhu a stejně jako ten blázen a jeho bláznivá manželka Hrzánová. Ale co mám na té pohádce tak ráda je ústřední dvojice, která je zkrátka krásná (vím, jak jsem povrchní), ale zároveň i milá (to, co se mezi nimi děje, skutečně úsměvná romantika je - narozdíl od přeexponovaných Honzíčků a Markýtek ve stylu Trošky). Bombová je i (jako skoro vždycky) Janžurka a Lucifer v této pohádce je jedním z mých favoritů (je suprovej). Takže asi tak. P. S. A "Ánička, kozí noožička" FTW, jakkoli se to komu zdá stupidní (já to vidim taky :D)

Peklo s princeznou (2009)

Hledat v soudobých (a nestrachovských) pohádkách pohádku dobrou je jako hledat pivo v lahvi Gambrinusu. No a vida, výjimečně se várka povedla - a mně se pohádka líbila! Hned v první scéně ledy roztavuje roztomilý pan Pecha, v další scéně se roztomile mydlí dvě děti, z nichž holčička je správně přidrzlá... Sice v každém slovu pana Nárožného slyším "ale paní Kadrnožková!", ale to nic nemění na tom, že je to spolu s panem Postráneckým pan umělec... Dokonce, a to se mi zvlášť nestává, se mi líbilo peklo! Ty spory o huňku/ocas, myšlenka školy a třídy pro největší losery vedená výbornou Stankovou taky super... Lucifer, který princeznu zachrání po tom, co ji má v záběru zespoda a s rozevlátou sukní :)) - no, a když jsem to nakousla, roztomilá Terezka Voříšková s roztomilým Jirkou Mádlem - hoši, tohle všechno prostě funguje :) Jasně, že s klasickými pohádkami se nedá srovnávat nic - ale přijmeme-li to jako žánrovku z kategorie "soudobé pohádky" - je to super :)

Nemocnice na kraji města - nové osudy (2008) (seriál)

Abych navazovala na své recenze Dietloviny a Bočanova hnoje - tohle ujde, a slibně to nakopává i Soukupova znělka (ten chlápek je holt profík)! Co je ale důležitější, v téhle řadě se skutečně i něco děje a ty postavy jsou NĚJAKÉ, dokonce i různé, a dokonce i zajímavé! Minimálně příběhy Vilmy Cibulkové a Richarda Krajča, který mě svým oslovováním jeho milé "Myšičko" fakt roztavil jak topinka máslo, stojí za pozitivní připomínku. Dokonce mi bylo líto Lucky Vondráčkové! Jojo, takhle se dělá správnej béčkovej seriál. Dobrý. Dobrý.

Nemocnice na kraji města po dvaceti letech (2003) (seriál)

Tohleto kvaziprokračování s příšernou pseudoznělkou dokázalo jediné - a to, že po začátku milénia byla divná doba a moc dobrého se nenatočilo. Ona ta Inuška věděla, proč udělala, co na konci udělala (bývám ráda cynická).

Nemocnice na kraji města (1977) (seriál)

Při hodnocení jsem ubrala pět hvězd za to, jaká je to trapná socialistická pakárna, a pak jsem přidala čtyři hvězdy za to, jaká je to klasika nestárnoucí, za to, jak mám ráda Sovu, Bětušku, za to, že mi ten seriál překřtil Abrháma na Blažeje. A tak dále, a tak dále, a tak dále. Jo, a za tu znělku!

Láska nebeská (2003)

Milé, úsměvné, to jo. Přeceňované? Taky (bohužel asi jen z mého pohledu). Nezapírám, že následující hodnocení je silně subjektivní záležitostí, ale neodpustím si to. | Dávám půlku hvězd z toho důvodu, že půlka těch všech storek mě nějak zasáhla. Romance (krásného, mimochodem, tak krásného) prime ministera a sympatické asistentky vrcholící na základkové vánoční besídce - bylo ááách. Malej roztomilej klučina běžící přes půlku letiště za malou roztomilou holčičkou - bylo jůůůů. Král Jiří VI. (Colin Firth) žádající o ruku Portugalku v lámané portugalštině - bylo jéééé. Chudák nejlepší kamarád dívající se na to, že jeho láska je pod čepcem - bylo "chudááák". ALE: Ti dva pornoherci/dabléři/whatever - WHAT?! To skutečně každý film skutečnosti musí působit i na ty nejnižší pudy?! - bylo "what?!" Ten kluk, co jsem ho ve třinácti žrala v Mé rodině a na kterého teď, když jsem dospělá, hledím s výrazem nejvyššího opovržení jedoucí do Ameriky balit holky, které fakt náhodou nemají pyžama a více postelí - bylo "heh". Snape a uměle vypadající sekretářka - bylo "Severusi, klesnuls." A ta Sarah a Carl? - bylo nazdvižené obočí (nazdviženější ještě víc po té neuvěřitelně trapné vsuvce s tím, jak se Sarah raduje po té puse na schodech.) Takže to máme skutečně 4:4, načež nám zbývá ten rocker Billy - tak toho jsem nepochopila vůbec, nicméně "Christmas is all arround" si od dosledování filmu broukám furt, tak se to nuluje. | Dávám půl bodů z toho důvodu, že se mi to z filmařsky-řemeslného hlediska líbilo tak napůl. Nad obsazením se nediskutuje - to je samozřejmě parádní (Martina Freemana miluji i po tomto filmu, kde se mi jeho postava nelíbila vůbec). Záběry, kamera, hudba a tak všechno - to se mi líbilo taky. Líbí se mi i formát filmu - několik paralelních příběhů zbožňuji už od dob Knoflíkářů. Ale ten scénář (dobrý z půlky - viz výše) + občasná přehnaná kýčovitost (jistá míra je nutná, zde občas přetekla). | No... Byla jsem asi posledním člověkem na Zemi, který tento film neviděl. Možná nejsem tak nadšená kvůli tomu nadšení ostatních - když je něco přechválené, prostě se na to začínáte dívat rovnou mírně skrz prsty. Inu, asi si vystříhám příběh Prime Ministera a malého Samíka a to si každé Vánoce dám ráda znova. Ale jinak - ani ne.

Občanský průkaz (2010)

Pět hvězd nedávám jen pro to, že to bylo občas trochu toporné. Takové neuvěřitelné, ti kluci byli takoví nereální. Ale jinak? Pan Trojan prvorozený mi na tváři vykouzlil takový hezký úsměv. Celý film na něm pracoval. Bylo to celé takové milé. Takové správně ála socialistické. Správně přidrzlé. Kluci i přes nereálnost hustí. S některými z nich bych si s radostí vyšla. Bylo mi to jakožto osmnáctce blízké. Líbilo se mi to. Díky. P. S. Viděno podruhé. Dostalo to pátou hvězdu :-)