Kick-Ass 2 (2013)

Ve žlutym autobusu nemaj jedničku a tak nemůžu porovnávat, ale myslim, že je vidět, že "už to nedělal Vaughn" (což je vtipný něco porovnávat, když nemůžete). Jakože, relativně OK a na jedničku určitě kouknu, chvílema se člověk směje, ale chvílema si fakt říká opravdu masivní w-t-f. Přijde mi to trochu nevyrovnaný, stylově nekonzistentní. Jasně, ulítlý to má bejt, ale fekálnosti by prostě jak h***a z čistýho nebe pršet neměly. Tři hvězdy hlavně za Chloë.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Pět nedávám jen proto, že bych se musela cejtit jako totální roztlemenej puberťák, a protože z objektivního hlediska to nebetyčná p...yjovina je. Důvod k puštění byl pro mě režisér Matthew Vaughn, jehož First Class zůstává mým skoro nejoblíbenějším filmem vůbec, a nezklamal. Je to dokonalý od toho britskýho akcentu po, slovy Merlina, "spectacular" bouchání hlav až po romantickou zápletku, kterou vám fakt nemůžu vyspoilovat, snad jen – konečně film, ve kterym vás nezklame nudou! Blbost, ale... Boží. Brzo dám znova.

TRON: Legacy 3D (2010)

Kdyby se to mělo shrnout v kostce, je to prostě neuvěřitelně dlouhej klip Daft Punků. Designově hezky vymazlenej. Hudba je jak jinak špičková. A relativně to baví celou stopáž. Kluk ujde, efekty hezký, děj je takovej lehce horší matrix. Je to hezký jednou vidět, ale pak už si prostě jen pouštíte k práci ten soundtrack, a ten film nějak nepotřebujete, proto to u mě dál než na tři nedotáh.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Kdykoliv chlapci v Hollywoodu udělaj výbuch, v dalšim filmu, kterej dělaj, musej ten výbuch udělat prostě ještě větší. No a teď tu máme film, ve kterym si tohle řekli několikrát při produkci jen něj jednoho samotnýho. Ale proč ne. Výbuchy super, honičky super, ústřední fight za to stojí. Jenže po něm to klidně mohlo skončit. Nebo, aspoň byste čekali nějakej rychlejší konec. Ne, je tam prostě ještě další fight, neuvěřitelně dlouhej, a po něm ještě jednou hrozně nataženej konec, jehož konec-konec je překvapivej asi jako Zeman v létě v loďce na Seči. Rozhodně totally worth the money for the cinema ticket, ale není to film, co si budete chtít pustit znova na vašem domácím zařízení. (já bych dala 70%, což ČSFD neumí, zaokrouhlila jsem nahoru za Zimmera, kterej si řek, že titul nejlepšího leitmotivu nemůže nechat Williamsovi a jeho skoro-dvořákovsky-novosvětský Rey's Theme, a tak vypálil takový nálože Marku Zuckerbergovi-pardon-Luthorovi a Wonderwoman, že i Wagner dělá v hrobě "not bad").

Osmý smysl (2015) (seriál)

Nejsem obětí jakýhokoliv zhajpování, protože jsem se o Sense8 dozvěděla teprve před 14 dni, kdy mi bylo řečeno: "Sense8 je fakt super, na to se fakt koukni." Jsem typ člověka, komu když někdo něco takovýho o něčem řekne, tak se začíná dívat se značnou skepsí. Jenže Sense8 u mě překonal ještě to "fakt super". Osm lidí na osmi jinejch místech a v totálně jinejch kulturách a prostředích. Přesto spolu. Klape to, navazuje, je to zajímavý jak audiovizuálně, tak dějem – Wachovský napínaj, rozesmívaj, dojímaj i bavěj. Pro mě se dobrej seriál pozná podle toho, že kdybyste na to měli čas, zatáhnete to na maraton, protože prostě nemůžete vydržet bez toho, co bude dál. A tohle se u mě povedlo poprvý po několika letech. Must-see.

Fakjů pane učiteli 2 (2015)

Narozdíl od mnohých jiných zde, mě dvojka zklamala. Nemá to už tu šťávu jedničky, kde se z basy čerstvě vylezlý hovado nechalo zaměstnat ve škole jen pro to, aby mohlo pod tělocvičnou hloubit tunel kvůli zakopanýmu lupu. Nemá to šťávu těch někdy dobře míněnejch a někdy drsnejch "učebních" metod; Zeki už prostě není ten novodobej Igor Hnízdo, do jehož srdíčka musíte jít opravdu hluboko, abyste z něj vyškrábali kapku dobrosrdečnosti (ale je tam)! Nemá to už šťávu tý proměny chlapa z podsvětí na chlápka furt drsnýho, ale cítícího nějakou zodpovědnost za bandu fakanů. Ve dvojce se na ty svoje "kretény" chce napřed vykašlat úplně (a není z toho jasný, jak by to vyřešil s Lisi - ale to mi mohlo uniknout vzhledem k tomu, že jsem to viděla jen v němčině, a pouhá proprokrastinovaná němina na gymplu vás německy úplně nenaučí), a pak, když ho oni vydíraj, zase nějak "změkne" (ale tentokrát podle mě zas moc). Jestli se mi jednička přes mou averzi k "bláznivým komediím" něčím líbila, tak právě tím dějovým obloukem a sympatickou karikaturou postav, dvojka pro mě hraje už jen na krásy (a bláznivost) Thajska. Přiblížilo se to víc nudný bláznivý komedii, a to je velká škoda. Snad bude trojka a snad zase přinese takový pokoukání, jaký byla jednička :) Inu, za tři tentokrát.

4teens (2011) (seriál)

Asi z toho sentimentu, kdy mi v druháku vejšky chybí gympl víc, než by bylo zdrávo, zvedám ze dvou na tři. Má to svoje momenty, sráží to v podstatě jen ta ostravština (Dája je fakt osina v zadku) a lacině vypadající postprodukce obrazu, ale Bublina je občas vtipnej, Ghost je pěknej a vůbec to něco do sebe má.

Sázka na nejistotu (2015)

Bylo by to za mě za pět, kdybych se neztrácela tak často v dialozích, který v mejch uších přes snahu mý občankářky z gymplu, příbuzenstva a Seleny Goméz vštípit do mě ekonomický pojmy zněly jako řeč Křováků. Přesto, i když tomu ději prostě bez diplomu z dobrý ekonomky asi nemáte šanci rozumět, má ten film skvělej spád, špičkový herecký výkony a jakejsi zvláštní styl vyprávění ("shaky" jakoby amatérská kamera, underwoodoidní promluvy do kamery, předěly), kterej fakt baví jako Smarty, je to napínavý, vtipný a nakonec i docela drsný (přestože tenhle příběh vlastně všichni známě i bez filmu). Rozhodně přínos filmovýmu roku '15, protože celej ten styl je něco novýho, a vůbec ne blbýho.

Fakjů pane učiteli (2013)

Fack ju Göthe dokázal něco, co se normálně nedaří: u filmu, kterej je vulgární a o vymatlanejch lidech, jsem se fakt bavila, a vydržela se na něj koukat od začátku do konce. Úplně se nedá popsat, čím to je, že je to skvělý, možná tim, že u toho buďto s úsměvem pokyvujete hlavou do hodícího se sountracku (a to říkám jako klasiku milující člověk, ve filmech vyhledávající spíš Zimmera, Williamse a Boka - no, přece jen je to komedie z "drsnýho" prostředí, ale ani tu neutáhnete na náhodnym výběru tracků), anebo se fakt smějete - a to přesto, že jsou vtipy veskrze vulgární. Je to americkýho střihu, ale oproštěný od americký pitomosti, trochu "dospělejší" a řízlý takovym tim prímovym německym filmovym kouzlem. Svym způsobem sprostá, moderní Obecná škola, kde místo Igora Hnízda máte sexy snědýho bad boye. Nevim proč a svym způsobem moje racionálno řve, co blbnu, ale za mě dobrý. (Btw, českej distribuční název je opět "dílem"...) Edit: po druhym a třetim zhlídnutí zvedám na 4. Možná je to pro film tohodle typu moc, ale o tom to právě asi je: ze všech "ztřeštěných komedií" to absolutně vyniká. Není to jen prvoplánovka americkýho střihu, kdy veškerej happy end spočívá buď v "nejvtipnějším finále" anebo "neskončíme v base", ale prostě se tam i opravdu něco hezkýho stane; není to vtipný jen prvoplánově, ale i chytrejma detailama (klišé tu nejsou jako klišé, ale spíš jako parodie na zažitý stereotypy). Když se člověk odprostí od tý image, kterou se tomu snaží dát česká distribuce (bláznivá teen komedie pro puberťáky IQ100 a míň), užijem si to i my, rádoby intelektuálové.

V.I.P. vraždy (2016) (seriál)

Inu, musím se VIP mordů zastat, že na odpad tu není, jsou i kategoricky horší věci (kdo v poslední době zapnul s nezaujatým pohledem Ulici, Ordinaci, anebo, když jsme u toho, cokoliv jinýho z dílny Primy, ví snad, o čem mluvím, a upřímně nesouhlasím se Zlatkovským, že by to mohlo konkurovat Dr Martinovi, to prostě ani nejde). Tenhleten českej hybrid paní Fletcherový a Castla přece jen něco do sebe (místama, místama) má, a upřímně, je mi to daleko míň protivný, než druhej jmenovanej seriál (narozdíl od Castla s Beckettovou se mi z detektiva Berana a Klaudie nechce mlátit hlavou do zdi). Ten místama značně stupidní scénář, nepřirozenost situací a karikaturovatost postav holt mírně vyvažujou jejich představitelé, na pány Děrgela, Révaie a Dvořáka se prostě kouká dobře (ty blbosti, co zplodil a jim do pus nacpal scénárista, mírně povyšujou), a Soně ta mrchospisovatelka taky docela jde. (Btw, je legrační, že pan Myšička hraje patologa v každym druhym krimiseriálu, a stejně tak pan Vladyka ťululumovatýho kriminalistu.) A jsem dokonce taková optimistka, že jestliže budou na Primě co k čemu a v pokračováních se vyvarujou pitomostí jako rádoby macho antré hlavního hrdiny v kapuci a brejlích nebo nepřirozených namachrovaných řečí v případě Révaie, tak z toho může být i docela OK oddychovka. Odpady nechme Lídě Baarový a Troškovi, co říkáte :)