American Mary (2012)

Béčkoidní zvyky (přehnaně hlasitá shitty hudba, očividný otřesný postsynchronní dabing, kostýmy často vyloženě působící na nejnižší pudy a nejmenší inteligenci) stranou, American Mary je kupodivu dobře zahraná žánrovka padající s divným scénářem, který tupě kopíruje zaběhnuté scénáristické berličky pro posun "psychologie" postav a které by vlastně vůbec nebyly potřeba a bez kterých by celý plot byl i vlastně podstatně zajímavější (konkrétně znásilnění, zabouchnutý pasák a jeho erotické fantazie, rádoby plot twist závěr a podobně). Sestry Soskovy (mimochodem samotné hrající neuvěřitelně zajímavé figurky) nicméně vytvořily zajímavý vesmír a já bych docela ráda viděla celou minisérii třeba na Netflixu, kterak mladá řeznice v černé zástěře na zakázku řeze do lidí pro nabuzení místo kafe, protože mě to ve výsledku fakt dost bavilo. Jako komplexní film tři s odřenýma ušima za neustálé vysoké štekle v každé scéně, protože ty z toho dělaly mimo jiné trochu cringefest, jako osobité béčko minimálně za čtyři.

Maléna (2000)

Pinďour mi samozřejmě chybí, ale erotické rozjímání nad Monicou zcela chápu. Film jsem poprvé viděla před více jak patnácti lety a pořád mě neskutečně baví to panoptikum lidského hnusu a závisti. Půlení hlavy vůdce už byla jenom taková třešnička na dortu.

Avengers: Infinity War (2018)

Pod hromadou sentimentálních keců a šablonovitého scénáře se nachází nejlépe napsaný záporák v dějinách MCU, ze kterého se pomalu ale jistě stávalo Marvel Comedy Universe. Brolin si nemilosrdně krade všechny scény pro sebe + skvělý nepřiposraný konec a nejlepší davové bitvy od Pána prstenů. Tenhle mix vylicitoval tradiční průměr (tentokrát trotl Psychor udeřil hřebík na hlavičku) na čtverku.

Darling in the Franxx (2018) (seriál)

Bohužel Darling neukázal nic objevného a po patnácti epizodách se stále točí v bludném kruhu pubescentních etud svého předchůdce jménem Kiznaiver, kdy zároveň část publika (včetně mě) čeká, kdy dostane prostor konečně fungování samotného DITF vesmíru, který je fascinující a který mě u seriálu zatím drží, protože animace je, jak je ostatně u Triggeru standardem, skvělá. Bohužel seriálu chybí i šťavnatý OST jako tomu bylo třeba u Kill la Kill. V tuto chvíli doufám v pořádnou dějovou pecku, protože zatím se pro mě jedná o zklamání sezóny. EDIT: Snaží se to tvářit jako Evangelion, znít jako Sawano a vypadat jako TTGL. Ani jedno nezvládá. Každým dílem nastoluje víc a víc otázek, které se neobtěžuje ani za mák vysvětlit a vše nechá líně na divákově fantazii stylem "fanwank something". Zároveň vzniká pekelný sladkobolný mišmaš a já si jen potvrdila, že cokoliv, co má spojitost se studiem A1 je naprostá retardace. Zde to bohužel končí s myšlenkou, co by z toho mohlo být, kdyby to nepsala parta zastydlých puberťáků. Ale tak, pokud to má naučit mladou japonskou generaci opět přijít na chuť plození dětí, tak budiž.

Tengen toppa Gurren Lagann (2007) (seriál)

Redefinice slova epika. Stylovost na maximum. Seriál, po kterém i desetiletým klukům narostou vousy. Spirála šílenosti a geniality. Do the impossible, see the invisible, row, row, fight the power.

An Honest Liar (2014)

Kéž by byl pan Randi nesmrtelný. Neskutečná osobnost.

Spolužáci (1992)

- Hej, Pindrksichte! - Já myslel, že si vylezl ze skal. - Chcete líznout, pane žabák? KLASIKA

Anihilace (2018)

Nutno říct, že Vandermeerovu předlohu, respektive celou trilogii Jižní zóna, držím v hluboké úctě, protože se jedná o jeden z mých nejoblíbenějších námětů za posledních 15 let. Z Garlandovy adaptace jsem byla nadšená už od začátku a tak nějak od začátku jsem věděla, že si bude chtít látku adaptovat po svém. S tím jsem do filmu šla a rozhodně to mnohému pomohlo, protože pochybuji, že surreálnost knížky je vůbec převeditelná na plátno. A vskutku je nám nabídnut dlouho opomenutý druh scifi, který bude pro někoho nudný, pro někoho příliš abstraktní, ale troufám si říct, že něco takového jsme tu neměli snad od Vesmírné odysey. Prvně jsem nečekala, že z knihy o hledání identity a možnostech evoluce Garland vytříská novou (a velice pěknou) myšlenku o destrudu v každém z nás spojenou se schopností buňky spáchat apoptózu, a i když mě absence stěžejních prvků knihy (Lezoun, topografická anomálie, živé písmo, hora deníků, vůbec použití slova anihilace v jiném kontextu) mrzí, protože jsem zkrátka chtěla vidět, jak se s tím storyboardy poperou, tak chápu, že na vysvětlení všech úkazů je jeden film bohužel málo. Výkřiky některých o ploché hlavní postavě nechápu, původní bioložka - bezejmenná jako všechny postavy v prvním dílu - byla ještě podstatně větší studený čumák a asociál, hledala bych tedy spíš neschopnost spojení s postavou v dané osobě. Doufám tedy, že tento minimálně vizuálně nádherný film naláká další potencionální čtenáře, protože jak to tak bývá, knižní trilogie je podstatně výživnější (a neúprosnější, co se náporu na mozek týče) a tento film je jí důstojným uvaděčem. EDIT Přestaňte to srovnávat s Příchozí. Kniha je o dva roky starší. Po druhém shlédnutí na 4K televizi s quadral quintas kolem sebe hodnotím pětikulí. Naprosto šíleně hypnotické atmosférické peklo. Zážitek srovnatelný se stejně do detailu vypilovanou Čarodějnicí.

Strážci - Watchmen (2009)

Snyder vzal všechna trapná komiksová klišé a fetiše a rozdrtil je v pěstí. Dokonalá Mooreova předloha přenesená na plátno ve vší své zrůdné délce dosahuje lehce meditačních rovin a v pekelném finále se dostává do výšin čistého eposu. Takhle, přátelé, vypadá skutečný dospělý komiksový film.

Učitelka (2016)

Tak tohle byl slušný žlučotvořič. A že to jde, když se Hřebejk vybodne na svůj běžný ansábl, kterému píše na tělo stokrát to samé dokola v rámci další dobové tragikomedie.