• Pohádka

Zkus mě rozesmát (2011)

To je velmi zvláštní - že se tato komedie dostala zde do červených čísel. Pro mne naprosto klišejovité, po tisící recyklovaný nápad, jak On postupně moudří a uvědomuje si, v čem jsou skutečné hodnoty života. Ach jo. Kdyby to nemělo tak hvězdné obsazení, možná by neštěk ani pes...

Kluk mojí holky (2010)

Rozhodně to není běžný konzum, nápad dobrý, bohužel ne dost dobře vypointovaný. Zahozená šance. Něco tomu chybělo, nedokážu to přesně definovat. Nicméně určitě stojí za zhlédnutí, Alyssa je nesmírně příjemná a hodně lidí se možná ztotožní s tím, že takovou situaci zažilo.

Victor (2009)

Začátek nesmírně slibný, vypadalo to na ojedinělou komedii s dobrým nápadem skvěle rozehranou, bohužel s přibývajícím časem to ztrácelo na síle a někam se to bezradně vytrácelo.... Velká škoda. Ale rozhodně stojí za zhlédnutí, oproti konzumní produkci je to o třídu výš, typicky francouzské, dobrá hudba. Pierre Richard ve svých pětasedmdesáti vystřihl výbornou kreaci, klobouk dolů (navíc vypadá fakt dobře).

Anděl Páně (2005)

Po letech inteligentní pohádka s humorem, nadsázkou a výborným obsazením, která naprosto předčí i to, co bylo natočeno po ní. Velmi velmi dobrý režisérský počin, bez pitvoření, uječenosti a kýčovitosti. Připomínky jen dvě: Ona nepoznala, že on je on (to mi trochu skřípe, v pohádkách většinou on nepozná ji, ale dobře, inovace). Rušila mě hudba - pěkná, ale nějak jí bylo moc a takové někdy přehnaně dramatické. Ale určitě bych si poslechla soundtrack bez obrazu.

Kouzelný měšec (1996) odpad!

Pro mne bohužel pohádka, která nezabrala. Zejména proto, že většině dialogů nerozumím, protože je nekvalitní zvuk.

Pták Ohnivák (1997) odpad!

To je pro mne nepochopitelné: pohádka, kterou nevidíte, protože většina scén je tmavých, a vlastně ani neslyšíte, protože postsynchronům není rozumět. Proč se to natočilo?

Zlatovláska (1973) (TV film)

Petr Štěpánek byl tehdy pro nás idolem. Jiří Holý byl skutečně zlým králem a Ladislav Pešek tím hodným. Fakt jsem věřila, že Jorga má zlaté vlasy i doopravdy a ptala jsem se maminky, kde takovou herečku sehnali. Krásná Červená Lhota - škoda, že se tehdy nepsalo do titulků pohádek, kde se natáčely... Výborné obsazení. Loutky bezva. Pro mě jedna z nejlepších pohádek Vlasty Janečkové. Laskavá, srozumitelná, humorná. Jediné, čemu ani po 40 letech nemůžu přijít na chuť, je rozdíl mezi altem Jorgy Kotrbové a sopránem Jitky Molavcové. NIcméně kdykoli mám možnost, ráda se znovu podívám.

Růže a prsten (1971) (TV film)

Nedá mi to, abych nepřipojila komentář. Jsem starší ročník, pohádku jsem fakt viděla v premiéře jako malá holka. Nedokážu přesně říct proč, ale už tehdy mně strašně zaujala. Snad srozumitelností děje a plynutím vyprávění, pohyblivou sochou, dialogy, bezpečím... Pak šla do sejfu, když Tříska emigroval, ale já na ni vzpomínala celé roky. Co pro mne bylo ještě překvapující, že se mi stále líbí i po těch 40 letech... Mimochodem - místy je docela drsná, třeba když Tříska přirovná princeznu k mrzáčkovi, to by možná dneska neprošlo :-) Rozhodně doporučuju ke zkouknutí a rodiče se nemusejí bát pustit ji dětem.

Popelka (1969) (TV film)

Pro mě především srdeční a nostalgická záležitost, je to jeden z mých prazážitků, který si vybavuju z dětského věku. Když pak Tříska emigroval, stýskalo se nám. Nicméně jeho potulný zpěvák, který za každou slabiku přidává -ha, aby mu to šlo zpívat, je nezapomenutelný. Stejně jako půlmetrový rozdíl mezi Popelkou a Mojmírem, který navíc chřahadne a blehedne. A na trénování raz dva tři pukrle jsem si doma jako děti často hrávaly. Obdivuhodná práce Vlasty Janečkové, navíc v černobílém provedení. Tímto skládám hold jejímu režisérskému umění pohádek a posílám velké díky do nebe. Budete české pohádce chybět.

S čerty nejsou žerty (1984)

Máchale, zase ti to spadlo! Je to skoro třicet let... a se slzami v očích koukám na Vladimíra Dlouhého zamlada. Škoda tak vynikajícího herce. Pro mne nejlepší česká filmová pohádka, která splňuje všechno, co má pohádka mít. Obsazení, scénář, režie, dialogy, z nichž mnohé se staly hláškami... Heřmánek, Vetchý, Dítětová, Kemr - pro mne herecké ikony. A ještě: velké díky Nadě Konvalinkové za jeden z mnoha dabingů princezen, který ani nebyl uveden v titulcích. Zajímalo by mne, kolik těch princezen bylo?