1883 (2021) (seriál)

Seriál 1883 som sfúkol za pár dní, čo jednoznačne svedčí o jeho kvalite a ďalšie slová sú tým pádom zbytočné. Špeciálne vyzdvihnem azda len jeho geniálny soundtrack a už sa púšťam do ďalších dvoch seriálov z tejto trilógie: 1923 a Yellowstone.

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

Zhliadnuté na premiére v kine a musím povedať, že vidieť to v IMAX verzii tomu dodáva vyššiu mieru kultúrneho zážitku. Ságu Harryho Pottera a všetko s tým spojené zbožňujem, preto je moje hodnotenie zmierlivejšie. Aj keď film obsahuje niekoľko logických, časových nejasností, prázdnych scén, bez ktorých by sa bez problémov zaobišiel a rýchloukončených dejových liniek/zvratov, divák dostane to svoje. Zároveň sa tu dozvieme dôležité informácie zo života hlavných postáv (viď. samotný názov filmu) a potešia aj výkony niektorých hercov (predovšetkým Fogler a Law, Mikkelsena som už videl predviesť lepšie výkony). Suma sumárum som však rád, že som to videl, páčilo sa mi to a už sa teším na pokračovanie.

Paroží (2021)

Povery a legendy o bájnych bytostiach mám veľmi rád a aj preto som sa tešil na tento film, ktorý je venovaný jednej z najznámejších bytostí indiánskej kultúry - Wendigo. Dej plynie pomaly v komornej atmosfére a je v primeranej miere doplnený creepy pasážami v momentoch, kedy si to film vyžaduje. Herecké výkony slušné, obzvlášť detský hlavný hrdina ukázal potenciál. Páčilo sa mi aj vyobrazenie samotného Wendiga, akurát by som sa obišiel bez toho mierne absurdného záveru. Film však splnil moje očakávania a radím ho k tomu lepšiemu v rámci hororového žánru za posledné roky. 4/5

V nemilosti (2021)

Jeden z mála vydarených filmov Netflixu, ktorým som dal bez váhania plné hodnotenie. Výborný námet, excelentné herectvo Sandry Bullock, skvelo prepracovaný scenár a dialógy. No asi najviac (čo je žiaľ smutné) sa mi na filme páčilo trefné vyobrazenie dnešnej doby a problematiky medziľudských vzťahov, v ktorých dominuje množstvo predsudkov, odsudzovania, zlosti, závisti a pomstychtivosti. Proste, treba vidieť. 5/5

Půlnoční mše (2021) (seriál)

Kvalitných hororových seriálov sa v poslednej dobe natáča ako šafránu. Tento je však svetlou výnimkou a aj napriek tomu, že možno nie je až tak poznateľný, tak fanušík tohto žánru si príde na svoje. Midnight mass obsahuje prvky mysticizmu, náboženstva, fanatizmu či filozofie, ktoré umne a vkusne kombinuje s hororovými a fantasy pasážami. U mňa to zafungovalo, všetkého bolo tak primerane a aj preto som tých 7 hodinových epizód pozrel za dve noci. Tento projekt sa Netflixu veľmi vydaril. Príjemné prekvapenie 5/5

Obhájce nevinných (2019)

Na každých deväť prípadov ľudí odsúdených na trest smrti pripadá jeden, ktorý je obvinený a popravený neprávom. Štatistika, ktorá je viac ako hrozivá a upozorňuje na ňu aj tento film natočený podľa skutočných udalostí. Bryan Stevenson je človek, ktorý desiatky rokov v rámci svojej advokácie poskytoval právne zastúpenie ľudom, ktorým sa od štátu nedostalo. Najčastejším dôvodom pritom bolo iba to, že mali odlišnú farbu pleti ako bolo spoločensky žiaduce. Stevensonov pravdepodobne najsledovanejší prípad bol natoľko inšpiratívny, že sa o ňom tvorcovia rozhodli natočiť viac ako dve hodiny trvajúci film a ja im tlieskam. Od celkového poňatia prípadu, skrz jeho postupné ozrejmovanie a poukazovanie na najzávažnejšie nedostatky systému spravodlivosti v USA až po samotné rozuzlenie. Človek miestami krúti hlavou a pozastavuje sa nad tým, ako môže byť systém tak deravý a aj napriek evidentným dôkazom sa mnohým nedostane spravodlivosti (česť výnimkám, ktoré sú svetlými momentami práve vďaka ľuďom ako Stevenson). Michal B. Jordan exceluje v pre neho netypickej role, ktorá mu však veľmi sadla a Jamie Foxx je zakaždým zárukou potrebnej kvality, takže obaja posúvajú Just Mercy na ešte vyšší level. Naozaj skvelý filmársky počin.

Papírový dům (Netflix verze) (2017) (seriál)

Ani neviem, ako začať a čo všetko sem spomenúť, resp. vychváliť, pretože by veru bolo čo. Posnažím sa teda byť na úvod jasný a vecný. Tento seriál je DOKONALÝ. Už samotný námet predznamenáva veľkú šou, ktorá je umocnená vynikajúcou prepracovanosťou dialógov, výborne napísaným scenárom, skvelo obsadenými hercami a v neposlednom rade pasážami, ktoré sú plné zvratov/prekvapení a veľkých momentov. Aj nápad pomenovať hlavné postavy podľa miest je veľmi osobitý a keď už aj niekde uvidím hrať niektorého z týchto hercov, vždy si poviem, že je to Profesor, Helsinky, Tokio, Nairobi, Berlin atď. V poslednej dobe som svoj voľný filmársky čas začal venovať rôznym seriálom a aj keď som videl množstvo kvalitných, toto je pre mňa number one. Veľmi rád by som sa tu ďalej rozpisoval, čo všetko sa mi na seriáli páčilo, lebo naozaj tam toho bolo kopu, ale nechcem zbytočne spoilerovať, lebo La casa de Papel si zaslúži, aby ste mu dali šancu. Snáď na záver len dôvetok, že už niekoľko rokov som nemenil svoju top 5 seriálov a práve dnes sa to deje.

Contratiempo (2016)

Nemám slov....doteraz som uchvátený z tohto filmu. Španieli proste vedia točiť poriadne kvalitné filmy a seriály, obzvlášť v tomto žánri a v poslednej dobe si začínam ich kinematografiu obľubovať čoraz viac. Niekedy až žasnem, ako majú všetko do detailov prepracované a akým spôsobom dokážu budovať príbeh tak, že sa divákovi nechce odlepiť od notebooku. Toto zhltnete na jeden šup a na konci vás bude mrzieť, že už to skončilo. Proste MUST SEE! 5/5

Pouze zvěř (2019)

Zaujímavý počin, ktorý spôsobom, akým je vyprávaný, do istej miery pripomína film Memento. Príbeh je vyskladaný ozaj pútavo a s pribúdajúcimi minútami vysvetľuje, ako pekne do seba jednotlivé scény zapadajú a čo spája hlavných protagonistov. Ak by nebol záver tak klišoidný a predvídateľný, tak asi dám plné hodnotenie. Takto "len" služných 4/5.

Otec (2020)

Excelentný Anthony Hopkins v roli, ktorá je príbehom z bežného života množstva ľudí, a ktorá poukazuje na neľahký a smutný život jednotlivcov s podobnou diagnózou, podobne ako aj ich rodiny, blízkych či okolia. Naozaj skvelo natočené, zostrihané a zahrané. 4/5