Jedna noc (2016) (seriál)

Zaujímavý krimi seriál z dielne HBO, ktorý trefne poukazuje na to, ako rýchlo vie spoločnosť a súdna moc odsúdiť človeka aj na základe predsudkov a vopred vykonštruovaného príbehu. Myslím si, že v dnešnej dobe je takýchto prípadov mnoho. V tomto konkrétnom ide o naturalizovaného Pakistanca, ktorý bol v nesprávny čas na nesprávnom mieste za ešte nesprávnejších okolností. Priebeh seriálu pekne vyobrazuje spoločenské klišé, pojednávanie v súdnej sieni zasa veľkú predpojatosť žalujúcej strany. Ale viac už nebudem prezrádzať nech si každý, koho tento seriál osloví, spraví názor sám. 4/5

Neortodoxní (2020) (seriál)

Myšlienka zaujímavá a v dnešnej dobe veľmi aktuálna, ale dej sa vlečie veľmi pomaly bez nejakých výraznejších zvratov či prekvapivých momentov, ktoré by mu dodali ráznejší spád a väčšiu dynamiku. Dozvedáme sa tu niečo málo zo zvykov židovskej komunity a spôsobu ich života v kontraste so snahou byť neortodoxný a žiť svoj život po vlastnom. Druhú alternatívu prezentuje hlavná hrdinka, o ktorej vlastne táto miniséria je a aj keď sa veľmi snažíte, nejako vás nedokáže osloviť. Rozumiem, čo tým asi chceli tvorcovia povedať, no akosi sa to minulo účinkom a obišlo ma to bez toho, aby to vo mne zanechalo nejaký hlbší kultúrny či emocionálny zážitok. 3/5

Chalífát (2020) (seriál)

Odporúčam všetkými desiatimi. Toto proste treba vidieť. A najmä by si to mali dookola púšťať zástancovia akýchkoľvek extrémistických, nacionalistických, imperialistických či krajne pravicových myšlienok. Ďalšie slová sú zbytočné.

Greenland: Poslední úkryt (2020)

Slušne natočený katastrofický snímok, ktorých za posledné roky nepribudlo až tak veľa. Greenland pridáva do klasického deja zachytávajúceho otca/hrdinu usilujúceho sa o záchranu vlastnej rodiny aj myšlienku možnej "spásy" vyvolených jedincov, ktorí by svojimi schopnosťami dokázali vybudovať z trosiek nový svet. Práve táto možnosť zaujímavo a veľmi trefne vykresľuje očakávané prejavy ľudského konania v krízových situáciách. Okrem efektov, pointy a megalomanského vyobrazenia skazy sveta potešila aj účasť Gerarda Butlera. 4/5

Umbrella Academy (2019) (seriál)

Sprvoti ma veľmi zaujala idea tohto seriálu a aj úvodné epizódy ma patrične naladili na jeho sledovanie. Postupom času však akoby The Umbrella Academy dochádzal dych a pomalým tempom skĺzal do kategórie priemerných, nehovoriac o množstve nezodpovedaných otázok, ktoré možno budú vysvetlené v druhej sérii, ale ja si nie som istý, či ešte tomu chcem venovať toľko času. Každopádne, ide o zaujímavý počin pre milovníkov fantasy, ktorí jeho nápaditosť iste ocenia viac. Pre mňa asi dozrel čas na niečo iné. 3/5

Souboj s rodinou (2019)

Filmov s tématikou bojových športov mám v obľube, preto som si povedal, že dám šancu aj tomuto (možno nie tak známemu) snímku a neoľutoval som! Príbeh ma zaujal hneď v úvode a postupom času vytváral veľmi sympatický pohľad do tajov života človeka, ktorý sa usiluje naplniť svoj sen. Koľko útrap, rodinných nezhôd, namáhavej cesty a obety stojí za tým, aby to napokon skrz všetky slzy niekam dotiahol? Presne na tieto otázky odpovedá "Súboj s rodinou". Názov možno pôsobí trochu zmätočne a človeku hneď nenapadne, že je o mladej wrestlerke, ktorá sa preslávila v 18-tich rokoch vo svete do takej miery, až "vydupala" väčší vysielací čas v televíziách aj pre ženské bojovníčky. Hlavné postavy sú obsadené veľmi trefne, každá je svojim spôsobom špecifická a zapadá do skvelej mozaiky vzájomných vzťahov. Pôvodne som si tento film púšťal v noci ako takú oddychovku, pri ktorej zaspím, no dopozeral som ho do konca a potom si ešte vyhľadával na internete články o hlavnej hrdinke, čo svedčí jedine o tom, že snímok má potrebnú kvalitu. Takéto príbehy ja môžem. Odporúčam všetkými desiatimi.

Curon (2020) (seriál)

Záhadné miesto, v ktorom sa v minulosti za nevysvetliteľných príčin odohrala vražda. Koľkokrát sme už takýto scenár videli? Curon je azda originálny v nápade, na základe akých príčin umierajú obyvatelia malého mestečka. V ostatných oblastiach nevyniká ničím, ba priamo naopak, je veľmi podpriemerný. Diváka príliš nezaujme, nedovysvetlí potrebné veci a skončí sa skôr, ako ste vôbec dokázali pochopiť, kto je kto, resp. čo je hlavná podstata seriálu. Verím tomu, že druhá séria nevznikne, lebo osobne si veľmi neviem predstaviť, o čom by bola. 2/5

Naše planeta (2019) (seriál)

Ďalší zo skvelých dokumentárnych seriálov o našej planéte z produkcie Davida Attenborougha, ktorý voľne nadväzuje na Planétu Zem. Dychberúce zábery, ktoré sa podarí natočiť naozaj len zriedka a ktovie, dokedy vlastne ešte, robia tento seriál výnimočným. Miestami mi bolo nesmierne ľúto, ako sa správame k vlastnej planéte a ako na to doplácajú nielen rastliny a zvieratá, ale časom na to určite, bez zníženia miery konzumného spôsobu života, doplatíme aj my, čo je dosť na zamyslenie. Our Planet tieto problémy pomenúva veľmi trefne a jasne a preto ho vrelo odporúčam všetkými desiatimi.

Titans (2018) (seriál)

Úvod a finiš seriálu na kvalitnej úrovni, prostredné epizódy však boli dosť hluché, natiahnuté a pomaly sa vliekli bez akejkoľvek dávky akcie či prekvapivých zvratov. Obsadenie seriálových postáv bolo tiež také polovičaté, niektoré boli zaujímavo spracované s vlastným príbehom, neprítomnosť iných by som pokojne oželel. Potešila ma epizóda venovaná postavám zo seriálu Doom Patrol, ktorá ma namotivovala k jeho zhliadnutiu. Titans teda hodnotím ako priemerný seriál. Videl som síce iba prvú sériu, no akosi ma neláka pozerať to ďalej. Najbližšie si asi zo sveta fantasy pustím už spomínaný Doom Patrol či Watchmen. 3/5

Tajné životy (2014) (seriál)

Seriálov s hlbšou myšlienkou prevyšujúcou trápny a nezmyselný pokus pobaviť, v posledných rokoch v podmienkach slovenskej kinematografie, veru veľa nevzniklo. Tajné životy sú však svetlou výnimkou. Téma, o ktorej seriál pojednáva, je veľmi aktuálna a je dôležité o nej neustále hovoriť. Obete domáceho násilia si totiž vo väčšine prípadov nevedia rady a možno ani netušia, že aj pre nich sú tu v najkrajnejších prípadoch miesta, kde im ľudia dokážu pomôcť postaviť sa opätovne na vlastné nohy. Veľmi kvitujem, že sa tvorcovia rozhodli spracovať túto problematiku. Podarilo sa im to na výbornú. Dialógy a problémy hlavných hrdiniek sú totiž veľmi autentické a vierohodné. Na vážnosti im pridávajú aj skvelé výkony hercov, o ktorých kvalite ani netreba ďalej písať. Tajné životy preto odporúčam všetkými desiatimi a dúfam, že seriálov podobného druhu bude na Slovensku v budúcnosti pribúdať čoraz viac. 5/5