• Krátkometrážní

Únos (1997)

Normálně bych se takovému filmu obloukem vyhnul (obzvlášť v dabingu!), ale to se mi takhle jednou nechtělo spát a v telce zrovna nic lepšího neběželo, tak jsem tomu dal šanci, a kupodivu jsem zjistil, že to vůbec není špatné. První dojmy sice byly dost nevalné - ten film na mě působil strašně lacině a úvod mě nudil skoro stejně jako třeba 48 hodin v Paříži, pokud bych měl jmenovat film z podobného soudku, ale když se to pak rozjede, tak to nabere správné tempo, a ta proměna Kurta Russella z uťáplého manžílka v srdnatého chladnokrevného zachránce je dost zábavná, navíc mě i dost bavil J. T. Walsh coby hlavní záporňák, včetně jeho závěrečného zlikvidování. Jasně, moc originality tam není a celkově to není film, který by nějak stál za řeč, ale minimálně v mém případě se mu povedlo mě napnout tak, že jsem vydržel až do konce, což není k zahození.

Klub kanibalů (2018)

Vcelku mě to bavilo a díky krátké stopáži to docela rychle uteče. Horor to ovšem není ani omylem, o postavách se člověk téměř nic nedozví (jinými slovy - scénář se nijak neobtěžuje s psychologií postav - těžko si k nim pak vytvořit nějaký vztah), děj je celkově dost nepravděpodobný, a finální rozuzlení ze mě nedostalo žádné emoce - bylo mi jedno, že to dopadlo, tak jak to dopadlo. Na podobný námět mě před lety mnohem více oslovil snímek Kanibal.

Identita (2003)

Mně osobně to moc nebavilo, obsazení mi bylo spíše nesympatické, děj podle mě není zrovna nějak extra zábavný, a celé to na mě působilo strašně lacině, pomalu jako nějaký televizní film natočený s pár kulisami a béčkovými herci (John Cusack jako jeden příklad za všechny). Vidět to tenkrát v kině asi mohlo být fajn, ale koukat na to dnes mi už přijde spíš jako ztráta času.

Odříznutí (2018)

Už před časem mě napadlo, že Moritz Bleibtreu snad zatím nikdy nehrál ve vyloženě špatném filmu (aspoň z těch, co jsem viděl), což se zde opět potvrdilo. Jeho postava je hodně zajímavá a sympatická, že mu člověk prostě musí držet palce, aby ta jeho zběsilá jízda (a tak trochu reklama na Mercedes) dopadla dobře. Nějaká míra uvěřitelné pravděpodobnosti sice dostává v příběhu dost na frak, ale není to nijak na škodu celkové zábavnosti, spíše naopak. Na můj vkus je taky děj trochu moc překombinovaný, až jsem se v tom občas docela ztrácel, ale opět - nevadilo mi to tolik, aby mi to zkazilo výsledný zážitek. Btw. pitva po telefonu - to jsem ještě v žádném filmu neviděl a hodně mě ten nápad nadchnul.

Poslední večery na Zemi (2018)

Dlouho jsem zvažoval, zda na to jít do kina, protože jsem k tomu cítil dost nedůvěru. Nakonec jsem se ale přece jen nechal nalákat trailerem - a především textem distributora, který je napsaný tak zajímavě, že jsem takový film prostě musel vidět (navíc ty zmínky o Kar-wai Wongovi a Tarkovském!) - "hypnotický romantizující neo noir... je magickou meditací o prostoru a času i enigmatickou básní o ztrátě a bolesti...". Takový film si přece člověk nemůže nechat ujít. Ovšem pořád jsem přemýšlel, odkud mi je ten text povědomý, až mi to došlo - loni mě k filmu Záhada Silver Lake (též od Film Europe) nalákal pro změnu text slibující "...halucinogenní výlet po Los Angeles... meandrující neo-noir... hypnotický a zábavný thriller..." (btw. Záhada Silver Lake mě otrávila skoro stejně jako Poslední večery na Zemi) - a tak jsem si uvědomil, že za á mají ve Film Europe někoho, kdo má evidentně v oblibě slova hypnotický a neo noir, a za bé že dobře napsaná anotace (nebo zručně sestříhaný trailer) ještě neznamená dobrý film. Ačkoli jsem se hodně snažil jít tomu filmu naproti a otevřít se mu, příšerně mě to nebavilo sledovat - a vlastně jsem vůbec nechápal, proč bych na to měl koukat, přišlo mi to tak strašně nanicovaté - a nekonečné (ten pocit pravděpodobně ještě umocnila ta 50 minutová scéna bez jediného střihu), že závěrečné titulky byly skutečně vysvobozením. Dobře mi tak - aspoň už vím, že až mě zas bude Film Europe lákat na nějaký "hypnotický neo noir", můžu s klidem zůstat doma. Vůbec se nedivím lidem, kteří u toho v kině usnuli.

Pád do tmy 2 (2009)

Podle mě o něco slabší než jednička (možná protože to točil jiný režisér), ale pořád mě to docela bavilo. Na postavách mi stejně jako u jedničky nezáleželo, navíc mi tam asi nově vadily ty mužské postavy, které v jedničce nebyly. Taky ty obludy se mi zde nějak líbily míň, prostě na Marshalla to celkově nemá a všechno zde už stejně zaznělo (blbé nasvícení atd.).

Pád do tmy (2005)

Nečekaně příjemný objev 15 let starého filmu, o kterém jsem nikdy neslyšel. Já mám obecně tenhle typ hororů rád, kdy 2 a více lidí jede někam do přírody a stane se jim tam něco příšernýho, co buď nepřežije nikdo, nebo max.1-2 lidi (pokud je to film jen o 1 postavě v divočině, tak mě to naopak nebaví). Blbé na těchto filmech je, že jsou kvůli tomu obvyklému rozuzlení dost předvídatelné, a navíc se jejich postavy většinou chovají dost debilně. Minimálně už v tom smyslu, že lezou někam, kam bych já nikdy nevkročil, což je zrovna v případě Pádu do tmy úplně extrémní, protože mě jímala klaustrofobie už jen z pohledu na ty úzké díry, kterými se herečky ve filmu protahují (pokud jsem zrovna nepřemýšlel nad tím, jak se ten film asi natáčel a jestli to byly skutečné jeskyně nebo ne - nebyly, jak jsem se zde dočetl). Každopádně pokud mám pocit, že filmové postavy bezdůvodně hazardují se svým životem, nedokážu jim pak fandit v boji o přežití, protože si myslím, že si za to můžou samy a dobře jim tak (něco jiného je, pokud se jim stane neštěstí, které si samy nezavinily). A ty holky zde se fakt nechovají jako někdo, ke komu by člověk hned zahořel sympatiemi, takže mi bylo dost jedno, jestli to některá z nich přežije (osobně jsem tipoval, že spíše žádná); můj zážitek z filmu to ale nijak nekazilo, protože ta atmosféra prostě nemá chybu a celé je to strašně chytlavé a v některých záběrech vyloženě vizuálně úchvatné. Horor delikátních kvalit, který jsem si hodně užil.

Tiché doteky (2019)

Výborná Eliška Křenková ve filmu, který mě hodně oslovil. Děj je absolutně nepředvídatelný a každá scéna ve mně vyvolávala hromadu otázek, z nichž většina zůstává nezodpovězená (jako např. co se stalo se Sebastianem nebo kdo rozbil Michaele její notebook a proč). Ke konci - když koncentrace divných věcí dosahuje vrcholu - mě to už téměř začínalo iritovat (podobně jako délka některých záběrů), ale závěrečné vysvětlující titulky tomu konečně daly smysl a zasadily to celé do funkčního rámce, takže jsem byl rád, že moje sázka na to, že by Aerofilms nemohli přijít se špatným filmem, dokonale vyšla. Kamera, atmosféra, lokace, herci, a především perfektně zvolený námět ze současnosti, to vše na mě nakonec udělalo velký dojem. Hogenauer má podle mě velký talent.

Skandální odhalení (1994)

Nesnesitelná sračka, ten film je takřka nesledovatelný. Jednak beznadějně zastaral, takže všechno, co na něm kdysi bylo hi-tech, je dnes neuvěřitelně k smíchu. (I když ono to asi bylo stupidní už tehdy, akorát že tehdy na to musel český divák čumět jak puk, protože nic z toho u nás nebylo). A za druhé ty dialogy, to je fakt utrpení (mám na mysli českou verzi) - podle mě to bude hodně zprasené českým překladem pro dabing, ale i tak - prostě poslouchat to, jaké nesmysly z těch postav padají, jaké problémy řeší... to jejich politikaření je absolutně nesrozumitelné.. některé ty myšlenkové konstrukty vůbec nedávají smysl... podle mě ani ty herci neměli ponětí, o čem to vlastně melou... to je tak, když necháte hollywoodskou celebritu odříkávat něco o technologiích, o nichž ten herec nemá ani páru; je to tak strašně nevěrohodné a směšné... úplně odpudivé skoro! I to obsazení mě nebavilo, Douglase juniora jsem nikdy moc nemusel, a Demi Moore v těch příšerných devadesátkových hadrech taky není nic, co by mě nějak plnilo nadšením, o zbytku castu nemluvě.. Ten film je podle mě hrozně špatný, totálně zaseklý v době svého vzniku, plný naprostých technických nesmyslů, a zpracovávající absolutně nezajímavé a od reality odtržené téma. Hrozně mě ten film irituje, už jenom tím debilním českým dabingem, v kterém to v telce odvysílali; nechápu, proč se takovéhle kraviny pořád musí reprízovat, proč se prostě nenechají někde vyhnít do zapomnění.

Naneživo (2017)

V podstatě srovnatelná sračka jako Socialistický Zombi Mord, s tím že prvních 37 minut je tak neuvěřitelně špatných, až je to docela vtipné, ale to co následuje potom je tak šíleně nudné a nesnesitelné, že se na to vůbec nedá koukat. Odpudivá věc a totální ztráta času.