Nezapomeň na mě (2010)

Divím sa, že som jediný, ktorý v tomto filme nachádza tú rafiinovanosť Obvyklých podozrivých. Celý čas máme pocit, že sledujeme tuctovú romancu o dvoch tak trochu skrachovancoch (chlapec poznačený smrťou brata a dievča poznamenaná problémovým vzťahom s otcom), až sa napokon ukáže, že sme celý čas sledovali niečo úplne iná a zrazu sa zmení celá fabula a namiesto skrachovacoch sledujeme film o niekomu úplne inom. Ono najdesivejšie na tom celom je uvedomiť si, že takýto podobný príbeh SA MUSEL STAŤ a že to nie je len taká obyčajná tuctová romanca.

Úkryt (2011)

Nebudem zazlievať, že som čakal niečo viac "trierovské", niečo menej doslovné, viac metaforické. "Take Shelter" častokrát zbytočne zdvojuje významy a preto aj ten záver pôsobí tak chaoticky. Nie je to vyložene zlý film, skôr by som hovoril o premárnenej šanci.

X-Men: Apokalypsa (2016)

V záplave tých všemožných hate-komentárov sa zabúda na jedno. Singer vie, pre koho to točí. Má jasne definovanú cieľovku x-násťročných, ktorá túži po bombastickej akcii, rýchlych strihoch, digitálnych trikoch a čitateľných hrdinoch. Už úvodná scéna odohrávajúca sa v Egypte jasne naznačuje, akým smerom sa celý film bude uberať. Nehovoriac o úvodnej titulkovej scéne, ktorá skôr pripomína seriálové úvody zo začiatku storočia. Myslím, že Singer natočil najsvojskejší film, ktorý je určený dvom typom ľudí - fanúšikom a násťročným divákom. Upozorňovať na chyby filmu (ktoré sú, neklamme si) by bolo negáciou toho predchádzajúceho výroku. Za mňa 5*. Z pohľadu fanúšika najhravejší x-menovský film s tromi geniálnymi scénami, prekvapujúco dobre stvárneným záporákom (každý, kto pozná históriu Apocalypsa z pohľadu x-menu mi dá snáď za pravdu) a hlúpymi chybami v castingu.

Pan Dokonalý (2015)

Film, ktorý ak neuvidíte, tak nič nestratíte. Alebo si stačí pustiť posledných 15-20 minút, ktoré by obstáli nanajvýš ako video-klip a miestami som mal pocit, že celá tá 80-minútová omáčka bola nevyhnutným a nie príliš zábavným prequelom k finále. Až vtedy totiž žáner komédie nezačne byť len floskulou na papieri, ale aj niečím, čo môžete skutočne vidieť na plátne.

Děda je lotr (2016)

Na jednu stranu veľmi zábavný, no z iného pohľadu veľmi hlúpy film. Celý ten road-trip je totiž motivovaný iracionálnou pohnútkou starnúceho dôchodcu, ktorý sa pokúša na malú ranku voliť veľkú záplatu a namiesto jednoduchších riešení volí tie zdanlivo sofistikovanejšie, ktoré sa však ukážu byť kontraproduktívne. Každopádne, DeNiro opäť raz ukázal svoju všestrannosť.

Mezi náhrobními kameny (2014)

Já ti nevím, Karle. K plnohodnotnému noiru chýba nejaká femme-fatale, k retro-snímku v štýle starej francúzskej či talianskej školy prepracovanejší scenár, zaujímavejšie odhalenie a príťažlivejší záporáci, ktorý vzbudzujú ambivalentné pocity - strach a úžas zároveň.

Všechny roztleskávačky zemřou (2013)

Trochu ma udivuje to všeobecné nadšenie nad týmto snímkom. All Cheerleaders Die sa snaží byť hrozne cool, neustále nad vecou, variovať medzi jednotlivými hororovými subžánrami i žánrami ako takými, byť hororom, drámou, fantasy i všeličím iným. Ale v porovnaní so staršou McKeehovou Ženou sa jedná o kvalitatívnu stratu, ktorá je viac gýčová, než zaujímavá.

Krvavý stát (2011)

Napriek tomu, že Kevin Smith presedlal na nový žáner, jeho trademarky zostali. Motív z prostredia náboženskej komunity, divadelnosť (odohráva sa to na jednom mieste), výrazné charaktery. Zostal i humor a podobne ako v starších filmoch, je dosť čierny. Mám pocit, že v Red State ide oveľa viac o to, čo sa hovorí, než o to, čo sa deje, čoho dôkazom je aj úplne posledná replika. Rozmýšľam však, či aj v Red State ide Smithovi o nejakú sociálnu kritiku či je to len "srdcovkový" film bez snáh o väčší presah.

Grizzly zabiják (2015)

Celý film vyzerá ako keby z ASYLUMu dostali väčší rozpočet a pritiahli za neho nejaké väčšie hviezdy. Vo výsledku však aj tak zostalo slabé béčko, ktoré sa podobnému Backcountry nesiaha ani po grizzlyho pupok. Na Into the Grizzly Maze vás pravdepodobne bude najviac iritovať nelogické, hlúpe a naivné správanie postáv. I ten grizzly mal väčšie IQ a vedel, kedy utekať a kedy zaútočiť.