Disturbia (2007)

Jako fanoušek díla mistra Hitchcocka, mám počáteční nedůvěru k jakýmkoliv podobným moderním přetáčkám. Disturbia však nasadila laťku vysoko už velmi zdařilým trailerem, takže stupňované očekávání Disturbie pro mě nebralo koncí (2x odložená kinopremiéra v ČR je opravdu ostuda!). Nyní se mi podařilo tento film shlédnout a jsem s Disturbií naprosto spokojen. Disturbia je kvalitní thriller, kterému se podařilo vymezit správnou stopáž a téměř ideálně vyvážit jednotlivé žánrové části. Pro mě jde o první setkání s Shia LaBeoufem, a proto jsem překvapen jaké kvality tento mladičký herec skrývá. Sarah Roemer je k sežrání a ideálně doplňuje partu špehujících. David Morse jako soused zabiják je se svými dlouhými vlasy už od pohledu slizký vrahoun, i když se snaží zapadnout do sousedství jako normální soused. Bohužel i přesto že do role se vizáží hodí, jeho herecký výkon jako vraha bych si představoval trochu drsnější. Osobně si myslím že svým výkonem vystraší tak možná 5leté dítě, což je velká škoda. Ostatní prvky však tento neduh vyvažují a tak musím pochválit kromě pana režiséra (D.J. Caruso) i výborný střih a hudbu (Geoff Zanelli), která skvěle doplňuje atmosféru a stupňuje napětí. Disturbie samozřejmě nedosahuje perfekcionismu Hitchcockových děl, nicméně s novodobými popkulturními odkazy skvěle zapadá do doby dnešní filmografie, a řadí se tak mezi špičku teenagerovských filmů (nejen thrillerů). Z tohoto hlediska je mnou také tento snímek hodnocen. 90%

Traveler (2007) (seriál)

Traveler mě zaujal už při prvním poodhalení dějové linie a po více než roce odkladů a zkracování ABC uvedla první a velmi pravděpodobně i poslední sérii v 8 epizodách. Samotný námět je na seriálu asi to nejzajímavější, obzvlášť v dnešní době kdy jde o stále aktuální téma. Pilotní epizoda byla opravdu povedená, hudební podkres výborně doplňuje hlavní rysy seriálu, kterými jsou poměrně rychlý spád, podařený střih a ve většině případů i výkony hlavních představitelů. Celkem tak 8 epizod uběhne docela rychle a člověk se tak nestačí ani pořádně zamyslet co kde skřípe. Jak už tu někdo poznamenal, nelze nevzpomenout na druhou sérii Prison Breaku, podobnost je bohužel víc než zřejmá, hlavní devizí tu jsou útěky a cestování, samotné rozvinutí a poodhalovaní skutečných událostí za bombovým útokem zůstává pozadu. Nedočkáme se ani celkového ukončení a nějakého většího rozuzlení, to asi pro případ kdyby se přeci jen stalo něco nečekaného a dočkali bychom se pokračování. Určitě bych si dokázal představit 5-7 dalších epizod jak seriál celkově ukončit. Závěr je takový, že se u Travelera nudit určitě nebudete (pokud ovšem nejste jeden z těch co odpadli u Prison Breaku před 5. epizodou 2. série :) Na druhou stranu vás ani ničím novým nebo zvláštním neobohatí, a to je škoda, scénář si dovedu představit lepší. 75% PS: Tyler je pěkný prase, cumlat v puse 100let starý klíč, fuj! ;d

Hřiště snů (1989)

Krásná pohádka pro dospělé s výborným hudebním podkresem a pohlcujícím závěrem. 85%