Základ rodiny (2005)

I hate to see you miss out on something... because you have this picture in your mind or you thought you can change something you can't. I'd hate to see you not find what you really want. Od filmu, během kterého se, cituji, 'nepřestanete smát', jsem čekala zcela něco jiného než jsem dostala. A jsem ráda za ten omyl. Příběh jedné rodiny, která je ztřeštěná jako milující, otevřená jako ochraňující. Proč Meredith nechtěli přijmout? Protože se k Everettovi nehodila? Protože byla jiná? Protože všichni Stoneovi věděli, že možná jsou to poslední skutečně společné Vánoce? Těch důvodů mohlo být mnoho, mohl být jen jeden. Ale i ten stačil. Jenže ta ženská v sobě nese stejnou ztřeštěnost a lásku jako všichni ti lidé dohromady. A každý hledá lásku. Každý hledá pokoj v duši. Nakonec to našli, i když je to stálo lásku člověka jejich srdci nejbližšího.

Spáč (1973)

It's hard to believe that you haven't had sex for 200 years. - 204, if you count my marriage. Woody Allen se vzbudil, s obtížnostmi vstal, a se schválností omylnou kopnul do vosího hnízda plného prolhaných politiků, zmatených jednotlivců a poslušných oveček. Parodie i výjev skutečnosti, Woody v začátcích již s vidinou blízkého úspěchu. Tentokrát na mne ještě ale neměl takovou páku, jakou by si nejspíše představoval. Zato jeho partnerka a spolupachatelka ano. Diane Keaton je pro mne vždy nevšedně okouzlující ženská, ale zde byla tak nadpozemsky nádherná, že ani slovy ten neskutečný obraz nelze popsat.

Střílejte na měsíc (1982)

I was never right for you, was I, George? It was like I sang all the music, but I never knew the words. Ve vztahu je vždy potřeba dvou. Spolu vzlétneš i padneš, spolu miluješ i nenávidíš. Spolu žiješ a umíráš. A když ten jeden najednou odejde, dostává tohle vše mnohem rychlejší spád. George uhodil a Faith stála, čekající tu facku, ale už ne pěst.

Marvinův pokoj (1996)

I have been so lucky to have been able to love someone so much. Jedna chtěla vidět celý svět, druhé stačilo dohlédnout jen za vlny moře. Jedna potřebovala být milována a ta druhá zase druhé milovat. Jednu označovali za zlou, sebestřednou, falešnou, tu druhou za dobrou, srdečnou a milou. Byly ale skutečně takové, tak jednoduše zařaditelné? Křivdy a nevyřčené pravdy začaly vyplouvat na povrch v tu chvíli, kdy se pohledy Bessie a Lee opět po letech střetly. Obě si pohlédly do očí a viděly v nich smutek z konce toho všeho. Života, lásky, porozumění. A právě v té chvíli, během jednoho týdne, změnily se ty dvě sestry k nepoznání. A to, co život jednou spojil, smrt již nikdy nerozdělí.

Zahraj to znovu, Same (1972)

Love is such a strange phenomenon. Strange and exquisite. Před Alvym a Annie, před Borisem a Sonjou, byli zde Allan s Lindou, kteří žili v nepřirozeném světě, kde i jejich podivnost přirozeně vyčnívala. Něco nebo někdo jim do ucha šeptal, jak se mají chovat, a co mají dělat, a tak udělali přesný opak - zamilovali se, s láskou i bez ní, s city i bezcitností. Našli se ve své ztracenosti. Jenže svět nepřirozený podivnou přirozenost zabijí, a tak naši dva hrdinové po chvilkovém milostném zatemnění mysli a rozjasnění srdce vrátili se tam, kam rozum jejich chtěl. Na cestu vyšlapanou a bezpečnou, se vzpomínkou tak blízkou jako ve skutečnosti vzdálenou. Na ten život prožitý v jednom jediném dni.

AFI Life Achievement Award: A Tribute to Diane Keaton (2017) (pořad)

I didn’t know that she loved me as much as she loved me. I didn’t know she was bulimic. You know, we had dinner, she tell me that she love me and then she throw up. Hold neurotické romantičce, zahalené navenek, ale odhalené uvnitř. Přátelé přinesli smích, kolegové respekt, lásky oddanost a potřebnou nostalgii. Woody pravdu, která všechny zasáhla a snad nejvíce jeho múzu. S jejich finálním objetím, objevili se nachvíli všichni ti lidé milování i zatracovaní. Linda a Allen, i Annie a Alvy. Jen pár vteřin a pak zase odletěli do výšin nebe. Kruh se uzavřel, opona spadla. Di děkujeme. Tak zase přijď a ukradni si naše srdce.

Láska a smrt (1975)

How many lovers do you have? - In the midtown area? Tohle je milostné vyznání komediálního dua Allen - Keaton v té nejčistší, nejabsurdnější formě, které se od toho 75. roku už nikdy neobjevilo ani v jejich filmografii, ani v historii kinematografie. Během 90 minut přináší na plátno filosofii víry a víru ve filosofii, absolutno absurdity a 100% líh parodického humorismu. Film stvořen z duší a myslí dvou neuvěřitelných lidí, tak v lásce spjatých, že ani láska tomu všemu nestačí.

Jediné vzrušení (1997)

I thought you might realised that you loved me. Tak tohle byla rána přímo do mého bolavého srdce. Carol a Reece se tak milovali, že se až báli ty dvě slova říci. Jejich vztah byl provázen mnoha jemnými doteky a silnými objetími, prázdnými slovy a falešnými pohledy. Pravda zůstala stát někde na půl cesty, stejně jako vzpomínky nikdy nevyblednou, ale nikdy se ani nezopakují. Carol ho milovala a Reece miloval ji, ale na všechno bylo pozdě, příliš pozdě. V mladí byli velcí, v dospělosti menší a na sklonku života nebylo jich vidět. Život skončil, láska vyhasla.

Annie Hallová (1977)

There‘s something different about you. I don’t know what, but it’s great. Když se kouknou Annie a Alvy do zrcadla, vidí v odrazu někoho jiného. Ti dva jsou jim podobní, v neurotičnosti, v romantičnosti, ve své nejistotě a smutku. Stojí tam Diane a Woody, ruku v ruce, s trpkým úsměvem a rozbolavělou duší. Vyprávějí svůj příběh o té prchavé lásce, neuspokojivém partnerství, celoživotním přátelství. Jakási anekdota o životě, s takovým tím zvláštním koncem, který konce nemá.

Baby Boom (1987)

Just don't expect too much, okay?! Se závěrečnými titulky loudaly se mi po tvářích slzy, a já jim nedokázala poručit, aby už přestaly. Osmdesátky, neuvěřitelné oblečení, příchod emancipace, zrození královny romantiky Nancy Meyers a comeback Diane Keaton. Právě poslední zmiňovaná tomuto snímku dala tu správnou lidskost, kdy nám skrze tvrdě pracující J.C. Wiatt ukazuje, jak je strašně těžké a zároveň strašně jednoduché změnit své priority, změnit prostředí, změnit sám sebe. Two women show od Diane i její krásné filmové dcerky. Kdo by jim jen dokázal odolat?