Klub odložených žen (1996)

I am saying this, with love, compassion and the spirit of true sisterhood. You are full of shit! Name more iconic trio, I will wait. Dlouho jsem neviděla film, který by stál na třech ženách, které by nesoupeřily v tom, která bude vtipnější, krásnější, chytřejší, jednoduše lepší. Klub odložených žen je ve výhodě, protože má tři výborné herečky, které nepotřebují uspokojit svoji hrdost skrze individualitu, ale pospolitost. Goldie je ošklivě vtipná, Diane krásně hysterická a Bette je prostě Bette, židovská mamka, která nakope každému zádel. Scény smutné se střídají s těmi vtipnými (celá scéna krádeže dokumentů a následný úrpk je jednou z nejvtipnějších v historii kinematografie), a člověk brzy zjišťuje, že těm třech odloženým ženským neskutečně fandí. Tak dámy vezměte mne na tu cestu za svobodou. YOU DON'T OWN ME!

Tajemná vražda na Manhattanu (1993)

I figured out how he killed her, made it look like a coronary. He gagged her and tied her to the treadmill, and then, he turned the exercise program up to Olympic levels. Co víc si mohl člověk přát, než mít zase po letech Woodyho Allena a Diane Keaton pohromadě v jednom filmu? Už to je něco mimořádného. Jejich slovní přestřelky a neurotické pohledy jsou tím nejlepším, co mohl filmový svět v těchto dvou géniích objevit. Když se k tomu ještě přidá zajímavý příběh, nezaměnitelný výběr hudebního po(d)kladu, detektivní čumák Aldy a nevyzpytatelná dračice Huston, vznikne něco tak ohromně zábavného a zároveň napínavého, jako je Manhattan Murder Mystery.

Lepší teď než nikdy (2014)

I think it’s best if you hang out with grandma and grandpa right now. Chápu jeho lhostejnost, chápu její pláč. Zatímco on je tím chladným mužem nesnášející celý svět, ona je to milou dámou celý svět hladící horkou dlaní po tváři. Co tedy mají tihle dva společného? Chybí jim láska. Láska milovaného, láska k milovanému. Láska k sobě samému. Leah ani Oren ji nehledají, jelikož v ní již ani jeden nevěří. A pak přijde zázrak v podobě malé holčičky, která jim oběma zamotá hlavu a navždy ukradne srdce. Není to komedie, není to tragédie. Je to směsice všech emocí, co barvitá duše člověčí zahrnuje.

Lepší než kdy jindy (2019)

You were dying yesterday and you are going to be dying next week. And in the meantime you should be dancing your ass off. Isn’t it what is this all about? Pokud si ze sebe nedokážeš udělat srandu, pokud nedokážeš přijmout kritiku, pokud nedokážeš bojovat za poslední zbytek vzduchu v tvých plicích, nežiješ. Je lepší umřít šťastně než žít nešťastně. O tom ten zvláštní lidský cyklus je. Ty krásné, odvážné 18 + 50 ženy tancovaly celým svým tělem, celou svou duší, a především celým svým srdcem. Cheer and dance. For Martha.

Vzpomínky na Manhattan (2014)

Why are we moving? What are we chasing? Haven’t we built a good life? Ruth a Alex si žijí svým životem, sami, avšak nikdy osamělí. Mají jeden druhého, dýchají pro sebe, zachraňují jeden druhého. Milují se tak vášnivě, že jeden by řekl, že to jejich srdce ani vydržet nemůže. O čem tento snímek tedy? Právě o těchto lidech, kteří se rozhodnou přestěhovat se, ztratit ten svůj milovaný domov, protože doba šla někam jinam a oni mají pocit, že tak trochu nikam nepatří. Jenže současnost je možná někde jinde, ale oni jsou stále stejní, stejně čistí. A proč se snažit patřit někam, kde není pro tebe místo, když stačí otočit se k tomu druhému, vzít ho do náruče a uvědomit si, právě to je to místo, kde skutečně žiješ a seš sám sebou. A ačkoli se může zdát, že rozdílnější lidé jako je Diane Keaton a Morgan Freeman nemohou existovat, opak je pravdou. Dlouho jsem neviděla tak dobrou chemii mezi partnery jako právě u nich. Protože ne na rozdílech, ale na porozumění staví se celý svět.

Dámský klub (2018)

Maybe it is time you did take a hike and try to reconnect with your own true self. Jak jedna kniha změnila životy rovnou čtyř žen. Každá je jiná, a přesto po jednom toužící – po pravé lásce, která přinese spokojenost, stálost, sílu. Skrze celý snímek měla jsem úsměv od ucha k uchu, ačkoli někdy do toho koutku úst dopadla trpká slza smutku. Zabalila jsem těm ženách jejich batohy na cestu, dala jim pusu na čelo a poslala je do světa, aby našly to své místo. Tak snad už ty věci z batůžku začaly vybalovat. PS: Andy Garcia má neskutečné charisma, Jane Fonda snad ani nestárne, na úsměv Candice Bergen bych se mohla koukat celý den, ale u mne na plné čáře vyhrála Diane Keaton v té své nejčistší, nejšílenější formě.

Lepší pozdě nežli později (2003)

Are you crying? – Yeah. It's my new thing. I've gotten abnormally brilliant at it. Jak řekla Diane Keaton poté, co za tuto roli v roce 2004 získala zlatý glóbus: "Nancy Meyers obsadila do romatické komedie Jacka a Diane, kterým je dohromady 125 let." A jak dobře udělala. Režisérka totiž vybrala herecké ikony, které umí zahrát drama i komedii. Vybrala skutečné lidi, kteří se nebojí být ošklivý, zlý, naivní, lidští. Nebála se jednoduše zariskovat. Vznikl tak příjemný snímek, kde každá postava má svůj příběh, zbytečně nešustí papírem, a dostává oba konce - ten štastný i ten poněkud smutnější. Harry a Erica museli přeskočit mnoho překážek a přejít nespočet nástrah, aby si uvědomili, že vše jde lépe, když jsou na to dva. Život není vždy pohádka, někdy ale jí býti může.

Klid noci (1982)

Jump. Robert Benton se po úspěchu s Kramer vs. Kramer pustil do vod již v předchozích letech prozkoumaných a přivedl na světlo světa kriminálku, která je chytrá, dobře vypadá, a diváka baví. Zajímavé ženské postavy, kterým vévodí Meryl Streep, jejíž krása ohromuje nejedno lidské oko. Spolu s Royem jim to skvěle sedí, to, na co slova nestačí, to si oni dokáží říct pohledem. Zápletka je zajímavá, závěrečný zvrat velmi (příjemně) překvapil, a ačkoli jsem si byla od půlky filmu jistá, kdo je vrahem, jeho odhalení mne (nepříjemně) vyděsilo. Still of the Night, který vzdává hold klasikám v žánru detektivky, je možná jedním z těch zapomenutých filmů z let sedmdesátých, ale na dlouho nezapomenutelný pro ty, jež ho během nového milénia objevili a zamilovali si jeho jedinečnou atmosféru.

Půlnoc v Paříži (2011)

Can you picture how drop-dead gorgeous this city is in the rain? Miluji Woodyho Allena a jeho poetičnost a sílu s jakou vyjadřuje svou lásku k hlavnímu městu Francie. Zamilovala jsem si jeho Manhattan, ale Paříž mne zcela uchvátila. Uhranula mne každou svojí usměvavou vráskou, jiskrou v očích, výraznými boky houpajícími se do rytmu hudby Cola Portera, nádherným jazykem, který je romantický a dokáže oblbnout toho největšího cynika i doživotního pesimistu. Tenhle film je básní o místě, které mění nás a my měníme jej. A kvůli tobě Erneste stanu se nočním ptákem.

Ptačí klec (1996)

I see. You're going to the cemetery with your toothbrush. How Egyptian. Jako ženská, která se za celý svůj život zamilovala do jednoho jediného muže, a tím je Colin Firth, jsem tento snímek vnímala jako nádherný, jedinečný počin o lidech výstředních ve svém chování, ve svém oblékání, avšak čistých a hodných ve svém křehkém čiči srdci. The Birdcage je naplněn laskavostí, láskou a neuvěřitelným humorem, který některé nadchne, některé rozesměje, a mnohé urazí. Kdo ví, na co je dnešní svět schopen přistoupit, ale já osobně můžu tuhle komču sledovat neustále. Mike Nichols byl génius, stejně jako jím byl Robin Williams. Nathan Lane je to všechno, co nám zbylo, tak ho chraňte bukbozi tělem i duší.