Flákači (1995)

Druhý film Kevina Smithe, který se po oceněnovaných Clerks stal finančním propadákem, na němž tehdejší kritici nenechali nit suchou. Po letech se ale stal i tenhle snímek kultovním a mnoho smithofilů ho považují za ten nejlepší film od Kevina. Kdysi jsem tenhle film taky řadil mezi ty nejlepší, a teď po letech jsem... stejně jako u Clerks trochu zklamán. Že bych na Smithovy filmy začínal být starý? Na rozdíl od Clerks jsou Mallrats klasičtější teenagerskovkou komedií. Řeší se tu vztahy dvou loserů, a od jiných podobných komedií se Flákači liší především tím, že je tam hromada narážek pro komiksáky (dokonce má ve filmu cameo samotný Stan Lee) a že postavy šíleně rychle melou pantem. Sem tam hodí nějakou nechutnou historku, sem tam řeknou naprosto šílený přirovnání, sem tam se prostě jen baví o popkultuře. Kdysi mi tohle přišlo fakt bomba, teď mě hodně dialogů a vtipů míjelo. Občas mě něco pobavilo a nudný film to rozhodně není, ale nadšení se teď už bohužel u mě nekonalo. Každopádně nejlepší je na filmu Jason Lee, a to je to jeho úplně první filmová role, kterou málem ani neodstal, protože na konkursu byl prý příšerný. Celkově slušná komedie. (7/10)

Národní třída (2019)

Hlavní hrdina je loser, co žije na okraji společnosti, i když by chtěl být hvězda. Pomalu se v něm kumuluje vztek, který musí nutně vyústit v surové násilí. Jo, Národní třída je takový Joker po česku. Četl jsem původní knížku a byla moc fajn, i když Rudiš napsal i větší pecky. Podobně to vidím i s tímhle filmem. Není to bomba, ale jako snímek to rozhodně obstojí. Není to nějaká hluboká společensko-kritická sonda, ale je to velice zábavné nahlédnutí do života určitého typu lidí. Má to styl a především skvělé herce. Hynek Čermák je skvělý, ale i všichni vedlejší herci odvádí dobrou práci. Film v ději pokračuje dál než kniha, pokud se nemýlím, a tam už se děj začíná trochu tříštit a hlavně jsem si nebyl jistý, jak to pro hlavního hrdinu skončí. Nějak nerealisticky filmově, nebo realisticky depresivně? Nakonec to dopadne tak nějak... nijak. Takže finále se mi nelíbilo, ale zbytek považuju za opravdu slušný český snímek, na který se vyplatí mrknout. (7/10)

Bláznivá střela 2 a 1/2: Vůně strachu (1991)

Frank Drebbin zasahuje podruhé. Já už ani nevím, jestli je ten film tak vtipný, nebo jsem ho prostě viděl tolikrát, že jsem k němu úplně nekritický. Každopádně to se nepodaří u každého filmu zhlédnutého po letech, u Bláznivé střely 2 ano. Pořád se u toho směju jak blázen a pořád považuju Leslieho Nielsena za geniálního komika. (9/10)

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Třetí Indy nabízí kromě spousty akce (což je ale pro Indyho typické) zlotřilé nácky, zatím nejkrásnější a nejvíc cool femme fatale a vtipný i zajímavý vztah s Jonesem starším, kterého hezky suše hraje Sean Connery. Je to super jízda, ale musím říct, že i když hodně lidí považuje Poslední křížovou výpravu za nejlepší film s Indianem Jonesem, já si myslím, že první díl je víc vyrovnaný a víc v něm všem funguje. Tady jsem se stoprocentně každou minutu nebavil, možná je to i tím, že se Indy trochu opakuje, zatímco jednička je svěží, vše nové a neokoukané... Každopádně Křížová výprava je opět vynikající filmové dobrodružství. (8/10)

Mladí muži za pultem (1994)

Jako dlouholetý fanoušek Kevina Smithe jsem se teď na Clerks podíval asi počtvrté, s odstupem nějakých těch let. V Kevinově tvorbě byli vždy Clerks asi ti nejzvláštnější (OK, nepočítaje jeho novější výtvory jako Mroží muž či Yoga Hosers), ale zároveň se považovali za kultovní snímek. Je to nejen kvůli tomu, že film vznikl za minimální rozpočet a za sparťanských podmínek (přes den Smith normálně pracoval v Quick Stopu jako obvykle, večer se točilo a jen se předstíralo, že je den), ale taky kvůli tomu, že se mnoho Američanů dokázalo vcítit do hlavních postav. Zažili si to, že je člověk otrávený ze své práce či brigády za minimální plat a netuší, kam jejich život směřuje. S tímhle jsem měl ale já vždycky problém a mám ho i dnes. Hlavními hrdiny jsou Dante a Randal. Randala jsem nikdy neměl rád. Představuje zde určitou sílu chaosu, takovej čertík na vašem rameně, co vám dává dost šílené rady. Oproti tomu Dante není žádný andílek, i když se možná může považovat za někoho lepšího, ale to už tu vždy přispěchá Dante, aby ho shodil z jeho povýčeneckého mrášku. Ve zkratce: Randal se snaží být zodpovědný, ale je to jen člověk, zatímco Dante je sobecký prudič. Problém pak mám v tom, že já v životě nikdy žádného Danteho neměl a celkově se k sobě postavy chovají docela dost drsně, což v takové míře taky neznám. A vlastně jsem ani nikdy neměl žádnou takovou otravnou práci. Každopádně Clerks má být komedie, a jsou tam vtipné scénky a nápady, ale bohužel po letech už mi mnohé nepřipadají tak vtipné. Dokonce jsou vtipnější, když by je někdo vyprávěl spíš jako historku než je vidět takhle ve filmu. Ale nechci jen kritizovat. Clerks pořád v sobě mají něco, kvůli čemu se film ve vás udrží, a působí slušně originálně. Jako začátek Smithov kariéry je to určitě skvělý zářez, ale myslím, že zub času už tenhle film docela ohlodal. Anebo spíš mám problém, že vtipy už umí Smith mnohem líp a jako zpověď jedné části generace to sice chápu, ale tolik to ke mně nepromlouvá. (7/10)

Samotáři (2000)

Samotáře jsem viděl poprvé jako malej kluk, a v tý době mě na tom zajímaly hlavně ty vtipný Macháčkovy huličský hlášky, a zbytek byl divný, i když ne úplně nezajímavý. Teď, napodruhé, víc doceňuju tu podivnost. Postavu "kameramana" jsem měl předtím zafixovanou jen jako slizkýho křiváka a padoucha filmu. Teď mě ale přišla tahle postava zajímavá, jak je to vlastně sociopat, který se snaží něco cítit. Vyzná se v buddhismu a přitom je jeho život spíš svědectvím něčeho úplně opačnýho a negativního. Na Samotářích se mi pak vlastně líbí v podstatě všechno - i ta obyčejnější romantická linka, kde hlavní "samotáři" hledají lásku, přemýšlí nad tím, co všechno může být osudem a znamením, a někdy z toho vykřesou něco hezkýho. V neposlední řadě i na moje třicetiletý já pořád stoprocentně funguje humor filmu. Prostě Samotáři jsou film s nezaměnitelnou atmosférou, skvělou komedií i pěknou hloubavou sondou do romantických vztahů. Paráda. (9/10)

Joker (2019)

Tak tohohle Jokera na komiksových stránkách nepotkáte. Nejde jen o make up, ale o celkový charakter. Sice komiksovýho Jokera mám velmi rád, ale v tomto případě mně to vůbec nevadí, protože je tahle nová verze Jokera skvělá a fascinující. Phoenixův klaun je citlivý loser, kterého trápí mnoho psychických poruch (včetně nekontrolovaného smíchu), má rád komedii (i když sám není vtipný) a rád tancuje. I po dokončení přeměny v Jokera je impulzivní a nespřádá žádné velké ďábelské plány. Tolik k hlavní postavě. Samotný film je naprosto precizní záležitost. Úžasně natočené, napínavé, plné skvělých herců, drsné a občas se objeví i hodně černý humor... Je to taky hodně zaměřené na společenskou kritiku, ale pokud nejste sami psychouši, tak si z toho snad neodnesete, že máte jít zapalovat auta a střílet boháče v klaunské masce. Holt tak už to někdy u filmu bývá, že fandíte vraždícím psychopatům. Takže ani tohle nemám filmu za zlé. Pro mě je tohle ultimátní filmový zážitek, film v podstatě bez chyby. (10/10)

Venom (2018)

Čekal jsem, že Venom bude špatný, a v něčem to špatný je - Má to fakt strašnej scénář. Základní příběh je slušnej, ale jsou v něm nelogičnosti a prostě divný věci, což se týká hlavně mizerně napsaných postav, které se chovají jak po lobotomii. Často to vypadá, jako kdyby tenhle film napsalo 8letý dítě. Týká se to i hlavní postavy Eddieho Brocka, který je občas zbabělec, občas velký hrdina a občas je mu zase všechno úplně fuk. Táhne to ale dost charisma Toma Hardyho, takže u něj se to dá skousnout, ale všechny ostatní postavy jsou slušní trapáci. Na druhou stranu... Na to, že to má 2 hodiny, tak je to překvapivě zábavný! Obzvlášť ve druhý půlce je tam občas pěkný nápad a hlavně velmi solidní akce. Venom se v CGI překvapivě povedl a tvůrci si s ním uměli šikovně pohrát. Místy je to i docela drsný, obzvlášť pro mladší diváky (9 - 14 let), pro který je tenhle film ideální. Navíc potěší, že tenhle film vlastně nedělá ostudu komiksu. Pěkně to z komiksů čerpá nápady, takže jako představovačka Venoma tenhle film velmi dobře funguje. Občas je tedy Venom blbost, občas dobrá zábava. Na dvojku se určitě podívám, hlavně díky parádně hypeovací potitulkové scéně. (6/10)

Indiana Jones a Chrám zkázy (1984)

Druhý Indy je docela slušná šílenost. Ve skoro dvou hodinách Indiana Jones, nabušený a charismatický archeolog, skáče z jedné akce do druhé a i příběh je spíše jako z počítačové hry. Především ale Chrám zkázy s sebou přináší mnoho nechutných, někdy až mírně hororových scén... což je zvláštní kombinace s jednodušším příběhem a tím, jak je to často stylizované do spíše dětského filmu - Indy má dokonce i dětského sidekicka. Nejen on s sebou pak přináší druhou výraznou ingredienci Chrámu zkázy: infantilní humor. Naštěstí je tu ale "love interest" Indyho, takže malý asiat není nejotravnější postavou filmu. Místní blocnka spíše vypadla ze špatného vtipu, takže je to povrchní zlatokopka, která není moc chytrá, je nafoukaná, hysterická a nadržená. Od Spielberga s Lucasem bych čekal víc než casting z Kameňáku. Každopádně akce bývá fajn, ty nechutnosti jsou zajímavou přísadou a hlavně je to všechno až neskutečně dobře natočený. Škoda jen občas hrozného scénáře. (7/10)

Freddy versus Jason (2003)

Překvapivě dobrá řežba. Tenhle crossover dvou hororových monster z větší části fakt funguje. Jason i Freddie jsou zde parádně vyobrazení a dávají pořádně zabrat teenagerům i sobě navzájem. Freddie tu není tolik kreaitvní co se týče snového světa, ale bohatě to vynahrazuje tím, že je tu fakt slušnej drsňák a hovado se svým typicky úchylným smyslem pro humor. Režisér hlavně skvěle zvláknul brutalitu, díky který je tenhle horor dokonce i místy strašidelný. Slabým článkem jsou tu teenageři, kteří jsou napsaní příšerně, takže říkají i dělají kraviny, ale na druhou stranu jich je hodně a rychle postupně umírají - Neberou moc prostoru hlavním hvězdám a obstojně plní svou roli oběti. Opravdu hodně solidní slasher, který je dokonce jedním z nejlepších filmů s Freddym Kruegerem. (7/10)