Clerks 2: Muži za pultem (2006)

Clerks 2 jsou pro mě i po letech bomba. Možná je to i tím, že věkově se mi tahle výpověď třicátníků nejvíc dotýká, ale jsem přesvědčený o tom, že i objektivně je tohle jeden z nejlepších filmů Kevina Smithe. Možná i nejlepší. Smith odvážně přesunul hlavní dvojici z večerky do fastfoodu a "zvýšil sázky", když hlavní hrdina si teď jen nevybírá mezi tím, s jakou holkou bude chodit, ale s jakou založí rodinu. Opět může působit trochu naivně, jak Smith píše ženské postavy (většinou to jsou svým způsobem sebevědomé Superholky, které jsou ale velmi rychle ochotné stát se zcela oddanými zamilovanými holkami - ne že by takové neexistovaly, ale očividně je tohle oblíbená Smithova fantazie), ale nějak nakonec i tohle funguje, a spíš je to holt asi film pro chlapy. Každopádně v tomhle filmu Kevin zúročil všechny své předcházející zkušenosti, protože filmařsky už je tahle komedie prostě parádní. Postavy jsou o chlup propracovanější, mají o něco lepší dialogy, spoustu kvalitních vtípků (i když někdy pořádně úchylných) a naprosto luxusní komediální timing. Nechybí ani epické scény, na které divák jen tak nezapomene (muzikálové tančení a Mezidruhová erotika). Fakt super film. A napotřetí mi dokonce přišel vtipný i ujetý loser milující Transformers a Pána prstenů. (9/10)

Silicon Valley (2014) (seriál)

Komediální seriál z atraktivního prostředí moderních ajťáků, který má vynikající postavy, realisticky se vyhýbá romantice a kromě různých, někdy i šíleně ujetých vtípků, přináší i překvapivě napínavý děj. Kombinace toho všeho mi neskutečně sedla. Fakt skvělá záležitost. (9/10)

Machři a šprti (1999) (seriál)

Znovu jsem se podíval na můj oblíbený seriál z dětství a po tolika letech se mi líbí snad ještě víc. Od té doby jsem viděl spoustu skvělých seriálů a filmů ze školního prostředí, ale taky už jsem starej páprda, a tak spoustu věcí z vlastních školních let můžu vnímat s odstupem a víc se do problémů zdejší mládeže vcítit. V seriály se hlavní postavy rozdělují do dvou skupin - Freaks, což jsou problémová děcka, kde stejně jako ve skutečnosti je vždy základní problém v rodině, a Geeks, kteří jsou ve škole ti úspěšnější, ale zase nebývají tak "cool", jak by chtěli být - což často souvisí i s jejich fyzickými predispozicemi. Do americké školy chodí i další skupinky žáků, především Jocks alias sportovci. Tím, že v USA mají základku a střední v podstatě spojenou, tak vzniká tenhle nepříliš zdravý myšmaš rozdílných děcek... V tomhle seriálu se ale soustředí na "machry a šprty" (bohužel ne úplně přesný překlad, ale blíží se to...), kteří se v životě navzájem hodně míjí a každý řeší své problémy. Výjimečně se jejich životy protnou, a to hlavně díky hlavní hrdince, pohledné brunetce, která vlastně v seriálu osciluje mezi Geeky a Freaky. Kromě toho, že se v seriálu řeší kdejaké problémy mladých lidí (sex, drogy, rodiče...), tak to nikdy nedělá didakticky, i když často je postavám dopřáno, aby se nějakým způsobem posunuli a zlepšili se - a to mimochodem jen málokdy zásahem vlastních rodičů. Postavy jsou parádní a do jedné skvěle zahrány. Bavily mě i vedlejší postavy učitelů, kteří občas můžou připomínat karikatury, ale ve skutečnosti přesně vystihují různé jejich nedostatky, například takové to různé oblíbené "chytračení" na studenty, které snadno sklouzává do trapného a neustálého zesměšňování. Vynikající seriál, který je mi prostě z mnoha důvodů blízký. (9/10)

Táta na plný úvazek (2004)

Jersey Girl je rodinné drama o chlápkovi, co se chová jako nezodpovědný sobecký idiot, ale je obklopený samými hodnými a trpělivými lidmi. Přišel o manželku, ale už na něho nedočkavě čeká nádherná Liv Tyler, má moudrého tatínka George Carlina, který sice občas hraje bručouna, ale ve skutečnosti pro něho ROKY dělá první poslední, a nakonec je tu jeho super-roztomilá dcerunka, která má i ve vyhrocených momentech více rozumu než její otec. Tohle není naprosto příšerný film, který by se měl dostat do žebříčků nejhorších filmů, ale obzvlášť na raného Kevina Smithe je to teda dost špatenka. O nějaký realismus nebo něco neobvyklého ze života se tu moc nesnaží, jen občas film přijde s nějakým sprostším dialogem, ale ve skutečnosti je to po celou dobu dost patetický a jednoduchoučký film. Ve filmu je pár dobrých vtipů, ale taky pár naprosto příšerných. Jako citové vydírání to místy funguje, ale to je spíš od Kevina podlý trik, protože to dojímání se tu není ničím pořádně podpořený - hlavní hrdina by měl být mnohem sympatičtější a projít si pořádným vývojem, ne že si to v posledních 15 minutách všechno uvědomí díky jednomu rozhovoru, a už na něho čekají oslavné potlesky a ubrečené uznání za to, že se po všech těch letech jednou nechová jak debil v jednom kýčovitým a hollywoodsky přehaným finále. (5/10)

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Suverénně nejhorší díl nové trilogie. Ale vím, že se názory na ni dost různí. Pro mě je Force Awakens skoro dokonalá, nejen nostalgická jízda. Last Jedi zkusil něco nového, což mi dost sedělo, ale zároveň mi to nepřipadalo na druhé zhlídnutí až tak zábavný. Závěrečný díl Rise of Skywalker je především nudný. Má hrozně obyčejný děj, kde parta postav lítá z jednoho koutu galaxie na druhý, aby brali různé artefakty, a z nějakého důvodu už ty postavy nemají takový šmrc a nic moc zajímavýho nedělají ani neříkají. Občas je to až trapné, když se tam třeba představí dvě nové ženské postavy, které vypadají cool, ale nakonec se z nich velice rychle jen stane křoví, co obdivně zírá na své mužské protějšky. Ten film má určitě své momenty, například finále a především úplný začátek mi připadal dost působivý. Hodně taky funguje roztomilost u robotů a mimozemšťanů. Na druhou stranu se tu kromě nezajímavého děje objevují taky WTF momenty. Jak jsem říkal, se zvraty v Last Jedi jsem byl spokojený nebo mi nevadily, ale tohle už bylo příliš i na mě. Poprvé jsem se u nových Star Wars cítil trapně. Celý Rise of Skywalker působí prostě hrozně obyčejně a nevyrovnaně. Kouzlo zmizelo... (6/10).

Hledám Amy (1997)

Třetí film od Kevina Smithe. Ten si u mě na rozdíl od jeho prvních dvou filmů nakonec udržel po 10 letech kvalitu. Kevin Smith zde dál rozšiřuje svůj vesmír s flákači z New Jersey, kde se lidi navzájem znají a jako peprnou historku vypráví něco, co jsme mohli vidět v jiném filmu. Zároveň to ale hned takhle zkraje může být dost matoucí, protože Smithovi herci hrají několik různých postav, zde například hlavní trojice Ben Affleck, Joey Lauren Adams a Ben Affleck hráli všichni v předchozím filmu Flákači, ale každý někoho úplně jiného. Chasing Amy patří mezi smutnější filmy "Vew Askewniverse" a Smithovi to překvapivě jde. V Clerks a Flákačích se také hodně řeší vztahy, ale zde jde Smith trochu hlouběji. Taky už zde je třeba znovu motiv "příliš zkušené přítelkyně" (což je vtipné, protože pak s tím Kevin sám v civilu bojoval u své manželky, kterou ale poznal až po premiéře Chasing Amy), ale zde už to je drsnější a jde se víc na dřeň. Pořád tu taky máme motiv kamaráda, který se chová jako slušnej hajzl a někdy si nevidí do huby, ale zde mi to přišlo mnohem povedenější, hlavně díky tomu, že v podání Jasona Leeho to nebyl jen obyčejný prudič. No, abych zase ten film příliš nenalazyoval. Chasing Amy je pořád místy slušná komedie, nerdi si občas užijí komiksové prostředí, ale především je tenhle film působivé drsnější romantické drama... Tohle se Smithovi fakt povedlo. Ačkoliv i když jsou zde vztahy realističtější, pořád můžou občas dialogy působit trochu pateticky a někdy, hlavně u vyhrocenějších scén trochu šustí papírem. Na druhou stranu se zde herci fakt snaží, především Jason Lee je úžasný (mimochodem bych mu tímto rád pogratuloval k tomu, že po více než 20 let konečně odešlel od Scientologie). Velice zajímavá smithovka. (8/10)

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Tak na rozdíl od Force Awakens mě už Last Jedi napodruhé tak nebral. Měl jsem tenhle díl zafixovaný především díky skvělým vizuálním nápadům, pěknému tréninku Rey u Lukea a zajímavému vztahu mezi Rey a Kylo Renem, kteří se navzájem snaží přetáhnout toho druhého na svou stranu Síly. A tohle v tom filmu stále je a stále se mi to moc líbí. Bohužel má ale film skoro dvě hodiny a půl, a ten zbytek už za tolik nestojí. Rebélie Poea je divná, chudák je v tomhle filmu spíš za blbečka, a malé dobrodružství Finna s novou asiatkou je taky průměrné. I v tom méně zajímavém ději se občas vyskytne nějaký ten záblesk kvality a dobrého nápadu (a film je třeba často správně dramatický i smutný), ale už to prostě pro mě není zdaleka tak nabušená a vyrovnaná jízda jako Síla se probouzí.(7/10)

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Když jsem viděl Force Awakens poprvé, tak jsem byl šíleně nahypeovaný a šíleně se mi to líbilo. Teď jsem se na to podíval znovu s tím, že možná ten hype mě tenkrát trochu ovlivnil, ale... Ne, i na podruhé se mi to šíleně líbilo. Tenhle film je hodně kontroverzní, ale nebudu brát ohledy na názory ostatní (respektuju kritiku ostatních, naposlouchal jsem se jí spousty, a i když hodně z toho respektuju a s něčím možná i trochu souhlasím, tak to stejně neovlivní můj pohled na film), a prostě napíšu, co si myslím a co cítím. Ten film je prostě bomba snad ve všech ohledech. Je vizuálně úchvatný, jednotlivé planety jsou zajímavé a nádherně natočené... Stejně jako jsou parádně natočený akční scény, kde je fakt na co koukat. Vše tak nějak působí nově, svěže a moderně, a to včetně příběhu, který má - vědomě, samozřejmě - hromadu paralel se starou trilogií. Nové postavy (které mají všechny jednoslabičná jména jako hrdinové původní trilogie) jsou mi taky všechny ohromně sympatičtí. Připomínají staré postavy (Lukea, Hana, Vadera...), ale zároveň přinášejí něco nového. Klaďasové jsou zajímaví a nový Darth Vader, Kylo Ren, sice nemá tak cool masku, ale je to pro mě taky zatraceně zajímavá postava, a to hlavně díky fenomenálnímu herci Adamu Driverovi. Tenhle film je prostě jízda, a to nejen díky nostalgii. Dokonalá fantasy-sci-fi-western-pohádková jízda. (10/10)

Terminátor: Temný osud (2019)

Mohlo to být lepší. Slušně nabitý akcí, a občas to vypadá, že film bude víc než jen sterilním klasickým akčňákem... ale bohužel opravdu jen občas. Musím říct, že mnohem víc než drsná babča Sarah Connorová mě zaujala vysoká krátkovlasá bloncka, ale všechny pak strčí do kapsy Arnieho terminátor, který je správně drsný, vtipný a ke konci i dojemný. Hlavně díky němu je pak tenhle film lehce nad průměrem. Rozhodně ale nečekejte víc než jen akční blbinu. (7/10)

Noční můra v Elm Street (2010)

Jo, tak tohle je špatný pokus o remake. Série Noční můra z Elm Street stála na dvou věcech. Zajímavé snové sekvence a charismatický Freddie. Tady je hlavní padouch sice taky úchyl, ale takový, no... ne zábavný, prostě je to "jen" úchyl. Občas se snaží hláškovat, ale nejde mu to, a má příšernou masku. Tenhle Freddie se nijak nechutně nešklebí, má jen divně deformovaný ksicht, takže vypadá jako něco mezi Krytonem a Václavem Klausem mladším. Pořádné snové sekvence a dokonce i nějaká ta správná hláška se vyskytnou až v samotném finále, jinak je to průměrný až podprůměrný horor. Moc teenagerů tu není, velmi rychle se zkrátí jejich počet na jednu nepříliš sympatickou dvojici. Holku hraje Rooney Mara, která umí skvěle hrát, jen tady nemá hrát co, takže smůla, a jeden ufňukanej blbeček, co vypadá jako nechtěný syn Dylana Morana. V rámci série Elm Street katastrofa, ale obecně relativně průměrný, lehce podprůměrný horor. (5/10)