Dům milosrdných sester (1983)

Nepříliš dobrý horor. Dialogy občas šustí papírem a většina holek neumí moc hrát. Když se pak rozjede finální večírek, je film občas vtipný... ale spíš ne záměrně. Dá se na to koukat, ale i v rámci starších hororů průměr. Trochu strašidelné to začne být až v posledních minutách. (5/10)

Skautův průvodce zombie apokalypsou (2015)

Ta evidentní přisprostlost u zombie žánru mě moc nelákala a navíc mám moc rád Zombieland a tohle na mě působila jako laciná kopírka... Ale byl jsem hloupý. Tohle je ve skutečnosti vynikající svébytná zombie komedie. Fajn příběh plný puberťáckého humoru doopravdy funguje. Je to ujetý, sprostý, je tam hodně brutality i nějaká ta nahota, ale zároveň to stále funguje i jako dobrodružství party kamarádů, jejichž přátelství je v ohrožení. Nenechte se zmást, tohle není jen nějaká bláznivá parodie, ale poctivá a dobře natočená komedie. (8/10)

Všechno nejhorší (2017)

Idea jakoby hororového Na Hromnice o den více je fakt dobrá a skvěle funguje. Podle traileru jsem si myslel, že půjde o něco strašidelnějšího, ale Happy Death Day je maximálně odlehčený. Soustředí se spíš na komediální scény a mimo jiné v něm není vidět žádná krev. Celkově jde spíše o komedii s hororovým nádechem. Na Hromnice o den vděčí za svůj úspěch z velké části Billymu Murraymu a zde je hlavní hrdinka taky slušně zahraná, ale její očekávaná proměna je přeci jen přímočařejší a obyčejnější. Na začátku jde o přehnanou nesympatickou fiflenu, která dělá a říká jen samý zlý věci. Později se naštěstí ukáže, v čem tkví ta její povaha, a tak je jakž takž uvěřitelné, že se změní. Celkově je film poměrně dost předvídatelný, ale nevadí to, jedná se o fajn zábavu. Potenciál to mělo větší, ale nakonec je to dobrý oddechový snímek. (7/10)

Smrt jí sluší (1992)

Střelená komedie s Brucem Willisem a dvěma legendárními herečkami. Je tu důraz na režii a různé filmařské triky, které asi ve své době pořádně ohromovaly diváky (a dodnes vypadají velice dobře). Trochu jsem se bál, jak Bruce zvládne komediální roli, ale za mě se jí zhostil velmi dobře. Prostě nějak využívá svého charismatu, jen tentokrát není drsný akční hrdina, ale uťáplý manžílek. Pomalu se rozplétající příběh s hororovými prvky má dobrý námět, ale v druhé půlce ztrácí dech. Příjemný úlet. (6/10)

Mimořádná událost (2022)

Mimořádná událost má poměrně dost dobrých vtipů. Ale taky poměrně dost vtipů, které jsou opravdu nevydařené. Zase jsem byl trochu v šoku z české současné filmařiny, protože u americké a britské produkce se nestává, že máte tolik mizerně natočených scén. U Britů a Amíků můžou být blbé vtipy, ale blbě odvyprávěné? U mnohých scén je znát, co mělo být zhruba vtip, ale bylo to tak blbě podané, že když jsem byl v kině v téměř plném sálu lidí, tak se nikdo nesmál. U mnohých scén jsem jen pochopil, že to má být nejspíš z nějakého důvodu vtipné, ale nepochopil jsem proč - stejně jako diváci kolem. Konkrétně jsou FAILem různé rychlé střihy k jakýmsi vtipným miniscénkám. Asi jedna se povedla, zbytek nestál za nic. Abych shrnul, proč mnohé vtipy nejsou vtipné... Má to v podstatě tři důvody: Samozřejmě scénář (prostě to na papíře nikdy nebylo vtipné), potom režie (prostě divně natočené) a bohužel dojde i na herce, z nichž někteří prostě nemají ten správný komediální timing - zde to může být i vinou režie. Poslední výtka se ale určitě netýká Ctirada Götze, který snad jako jediný v celým filmu jako komik nezklame. Nechci tu příliš kritizovat, jen mě mrzí velkého potenciálu, který film nevyužil. Opakuji, že slušných vtipů je ve filmu dost a nakonec je film sympatický. Bohužel ale příběh není nic moc. Sem tam je tam nějaký fajn nápad, sem tam nějaký až idiotský (např. ztráta panenství byla maximálně creepy...). Scénář se jakoby snaží být co nejvíc šílený, ale zároveň se snaží vymyslet, aby to působilo reálně, a to až do takové míry, aby si naivnější diváci mysleli, že se to takhle nějak mohlo stát (pro tuto snahu je pro mě hlavním důkazem konec s jakoby reálnými záběry, kde postavy hrají jiní herci, což má naznačovat, že se jedná o reálný předobraz filmových hrdinů... což samozřejmě není pravda, jsou to prostě jen jiní herci). Kdyby to byla víc "crazy komedie" a vykašlali se na to, že je to "podle skutečné události", udělali by líp. Ale na české poměry posledních let nakonec docela OK komedie... (6/10)

Podvodník z Tinderu (2022)

Jak úvod vysvětluje, holky prostě chtěly pohádkového prince, což v dnešní době znamená luxusní životní styl, který lidé hltají na Instagramu. Tinder podvodník byl velmi chytrý, ale zároveň jsou slečny opravdu trochu jednodušší. Jenže zatímco holky nejsou až tak inteligentní a mají povrchnější pohled na svět, tak neudělaly nic špatného (aspoň podle tohoto dokumentu), zatímco hlavní podvodník je opravdu vychcaný a regulérně zlý člověk. Docela by mě ale zajímal pohled na ty jednotlivé lidi více do hloubky, hlavně si posvítit na toho podvodníka, o kterém se toho vlastně zase tolik nedozvíme. V každém případě je tenhle dokument od Netflixu fakt skvěle natočený. Je to jako dívat se na napínavý thriller, ve kterém se nám pomalu odkrývají další a další informace. Nedočkáme se ničeho obzvlášť šokujícího (snad jen je smutné, jak to, co provádí, se nepovažuje ve většině zemí za nic extra trestuhodného), ale jde o opravdu poutavou záležitost. (8/10)

Na Hromnice o den více (1993)

Kdysi jsem tuhle romanťárnu miloval a jsem rád, že i po letech stále funguje. Hodně těží ze sympaťáka Billa Murrayho, ale zároveň je tahle komedie opravdu, opravdu dobře natočená. I když je děj postavený ne repetici, tak se paradoxně film vůbec neopakuje a naopak přináší stále nové a svěží nápady. Z dnešního pohledu je film malinko sexistický, hlavní hrdinka je tam spíš jen na ozdobu, ale překvapilo mě, že jinak je snímek i poměrně chytrý. Všechno to opakování vlastně vede k poselství o tom, jak je důležitá práce na sobě a jak vztahy s lidmi zlepšují život. Jde o něco, co se obzvlášť dítěti může zdát samozřejmé, ale čím jste starší, snadno na tyto jednoduché pravdy zapomenete. Velice dobrá komedie, která funguje v komediální i vážnější rovině. Jen hlavní romance je přeci jen příliš jednoduchá. (8/10)

Prvok, Šampón, Tečka a Karel (2021)

Film láká na sympatické mužské herce. Ženy si zaslintají, chlapi si budou moci připadat jako oni. I téma vypadá jako něco, co zaujme chlapy, co trochu bojují se svým životem a rádi by si trochu zablbli jako hlavní hrdinové. Premisa rozhodně není originální, ale je dobrá a může z ní vzniknout hodně dobrého humoru. A v tomhle filmu se opravdu sem tam vyskytne vydařený vtípek, často hlavně díky dobrým hercům, co umí být vtipní. Jenže téma i herci jsou natolik dobří, že vtipů mohlo být mnohokrát více a mohly být mnohokrát kvalitnější. Každopádně z komediální stránky docela OK, jenže příběh mě postupně čím dál víc štval (a to se tady snažím být slušný). Hlavní mužské postavy si v podstatě dělají, cokoliv chtějí, a k ženám se chovají jako ke kusu hadru. Kdyby to byla bláznivá komedie, tak přimhouřím oko, ale vzhledem k tomu, že se tenhle film snaží i něco "sdělit", tak bylo pro mě čím dál strašlivější sledovat chlapíky, jak zahýbají, kašlou na své děti či dokonce málem nechají potratit své těhotné manželky... a máme přitom litovat CHLAPY. Ženský jsou upozaděný a chlapům stejně všechno rychle odpustí. Je to docela masakr, netušil jsem, že je v tomhle ohledu český mainstream pořád tak v prdeli (sorry, teď už to nezvládnu). Je možné, že to odráží i průměrné české vztahy. Doufám, že ne. V každém případě v čem je tenhle film rozhodně odtržený od reality je to, jak činy chlapů skoro nemají žádné následky. Například je všem jedno, že se chlapi producírují nazí (maximálně utečou), či dokonce jeden hlavní hrdina drsňácky pošle celou svou firmu do kopru, což by v reálu byl pořádný průšvih nejen pro něho, ale i pro spoustu zaměstnanců... zde tím jen získá obdiv, především sexy zaměstnankyň. Což je druhá věc, co je úplně mimo - neustále tu na průměrně vypadající chlapy vilně pomrkávají nádherné ženy. Mnoho scén vypadá v podstatě jako začátek porna, akorát ze samotné "akce" uvidíte minimum. Mimochodem paradoxně je tu i scéna, kdy se jedna z postav kouká na porno, ale samotné porno je cudnější než mnoho erotických scén z filmu. Sice tu budu za feministku, ale tenhle film mi beru jako fakt hroznou sexistickou sračku obalenou tím, že charistmatičtí herci dělají vtípky, z nichž některý jsou fajn. Stejný téma šlo udělat mnohem líp, ale holt v Česku to evidentně stačí takhle. (4/10)

Pán tygrů - Série 2 (2021) (série)

Citelně tu chybí Joe Exotic, kterého tu jen občas uslyšíme, jak se lituje přes telefon ve věznici. On tedy za ty mříže patří a je to solidní parchant, ale ukazuje se, že ve srovnání s dalšími ujetými parchanty - a zde přibydou i další - je to právě on, který má tu "star power" a je celkově nejvíc fascinující. Většina zbylých bizarních postaviček mě až tolik nezajímala. Někteří "chovatelé tygrů" po skončení původního dokumentu dostávají docela solidní čočku a většina z nich není z úspěchu Tiger Kinga moc nadšená. V druhé části vidíme dopad na některé další divnolidy, co jsou zabednění hajzlové, ale také se tu hodně šťouráme v minulosti. Konkrétně se autoři snaží dát dohromady, co se stalo s prvním manželem Carol, o které se nyní celý svět domnívá, že ho zabila. No, její chování sice bylo zatraceně podezřelé, ale ukazuje se, že chování manžílka taky. Dozvíme se dost zajímavé informace, ale na kloub všemu nepřijdeme. Hlavně se tu ale objeví pár dalších bláznů, kromě lidí, co milují exotická zvířata, třeba ambiciózní právník, který leze do zadku Trumpovi, či "paranormální detektiv". Celkově stále solidní zábava a solidní bizár. (7/10)

RoboCop (1987)

Robcop je klasika - nesmrtelná stejně jako samotný hlavní hrdina. Viděl jsem ho zhruba dvacet let po uvedení do kin a teď znovu po dalších dvaceti let a je to pořád skvělý biják. Nijak zvlášť nezestárnul ani navenek, protože kostým s maskou i bez vypadá stále zatraceně stylově. Robocop má béčkový, ale přesto poutavý příběh obalený brutalitami a stylovými akčními scénami,  a zároveň je to vyvedená přehnaná satira Ameriky, ve které se černým humorem nešetří. Super. (8/10)