Requiem za sen (2000)

Komentáře u Trainspottingu byly plné zmínek o údajně lepším Requiem for a Dream na podobné téma. Takže jsem musel napravit, co jsem zanedbal a na film se podívat. A jednoznačně dávám za pravdu, Trainspotting bylo takové nějaké krimi drama o drogách, tohle je čisté drama. A přitom na to ze začátku vůbec nevypadá. Naopak rozjezd je spíše takový milý, říkáte si, že tihle lidé to zvládají, místy i vtipné. Ale pak přijde posledních dvacet nebo kolik minut a celý film dopadne plnou silou. Výborná nápaditá kamera, scénář, hudba. Hlavně hudba, Lux Aeterna (slyším v tom stejně působivý soundtrack z PS3 titulu Heavy Rain) tomu dodá navíc jednu hvězdičku, bez které by to byl jenom velmi povedený výchovný film. Chci dát pět, ale musím si to ještě nechat uležet.

Ima, ai ni jukimasu (2004)

Další korejská žďímačka na city, další povedená korejská ždímačka na city. Hlavně první řekněme dvě třetiny. Pak to mělo skončit. Závěrečné opáčko všeho znovu z pohledu maminky a vůbec všechno, co následovalo po konci období dešťů už bylo přehnané. Mně by ke štěstí stačilo, kdyby vysvitlo slunce a v tu chvíli film skončil, jeho dopad by byl mnohem mnohem silnější.

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Asi už jsem příliš zkažený asijskými kousky, aby mě americká romantika dojala :-) Ale co se musí nechat, že tenhle snímek má své kouzlo, je podaný přesně tak, aby se člověk občas trochu ztrácel, ale brzy zase chytil tu správnou nit. A Jim Carrey skutečně umí hrát, to se musí nechat. I postava Kate Winslet je velmi důvěryhodná, až tak, že já bych si ji nejspíš vymazat nechal hned :-)

Spalovač mrtvol (1968)

Tento snímek jsem ve své frontě dlouho odkládal, protože jsem nečekal nic zvláštního, obecně nejsem příliš velký fanoušek českých a československých filmů. A přitom to nemám do Pardubic do krematorie zase tak daleko :-) Jak už se stalo vícekrát, byla to chyba, protože to je dílo, u kterého v pohodě uvěřím jeho zaškatulkování mezi "kultovní". Není to jenom mistrovský koncert Rudolfa Hrušínského, který činí Spalovače mrtvol tak zajímavým. Černá komedie, satira, horor, jak už chcete, je o těch nejtrpčích částech jak lidského života tak i evropské historie.

Zázračná planeta - Série 1 (2006) (série)

Jestli kvůli tomuhle seriálu nemá smysl HD televize, tak už fakt nevím. Není se čemu divit, že Planet Earth je v hodnocení nejlepší seriál na ČSFD. I pro mě je to doposud naprostá špička. Shlédnul jsem na blu-rayi všech jedenáct epizod a té koupě ani trochu nelituji, naopak už se těším na podobné série, momentálně nejvíc na Afriku. Sice mě ještě čekají asi dvě bonusové epizody z extended edition, ale hlavní už mám za sebou a musím říct, že mi to bylo hodně líto, protože už u té úvodní melodie jsem byl vždy vpodvečer natěšený. Jak jsem říkal, HD verze je úžasná, člověk má pocit, že může na ty jednotlivé lístečky a zvířata přímo sáhnout, ale kvalitní obraz není to, co dělá tenhle seriál dokonalým. Je to hlavně poutavé vyprávění o neobyčejných přírodních tajích naší planety podané stylem, který jsem u podobných dokumentů ještě neviděl. Vždy to bylo něco zvláštního, jedinečného, vždy jsem se dozvěděl něco navíc, než jenom "mládě tygra si chce hrát, ale musí se nejdříve nakrmit...". Protože jsem se díval tak nějak střídavě v kombinaci se sérií Putování s..., hodně v podstatě samozřejmých věcí o naší planetě a její historii jsem si přitom urovnal v hlavě a začaly dávat mnohem větší smysl. Nelze než doporučit a před tvůrci a jejich veledílem smeknout, protože tyhle záběry se musely lovit proklatě těžce!

Jak jsem poznal vaši matku (2005) (seriál)

Moc povedený seriál. Nejvtipnější je určitě Barney, to je pro mě pravá hvězda. Marshall a Lily jsou taky super. U Teda si nějak nemůžu pomoct, mám pocit, že ačkoliv je v podstatě hlavní postavou, tak jediný neumí vlastně vůbec hrát. Ale jsou to pohodáři. Samozřejmě čím více sérií, tím více se to tak nějak opakuje a už z toho nejsem tak moc na větvi. Zdá se, že současná už je poslední, což je dobře. UPDATE duben 2014: Tak poslední série skončila, dobře tomu tak, už to byla fakt hrozná nastavovaná kaše. Předchozí napsané platí, o hvězdičku snižuju hodnocení, protože to mělo fakt o pár sérií víc než mělo mít.

Kůže, kterou nosím (2011)

Hodně zvláštní dílo. Někdo by řekl jedinečné, jiný divné. Ve mně se ty pocity průběžně střídaly. Banderas jako plastický chirurg výzkumník bez skrupulí a krásná Elena Anaya jako... no uvidíte :-) Thriller s uměleckým nádechem.

Taxikář (1976)

"You talkin' to me? You talkin' to me?" Tak zase jeden z filmů od Scorseseho, který se mi nezdál o hodinu delší, než by bylo zdrávo. Výborná atmosféra, myšlenka a hlavně Robert De Niro, kvůli kterému přidávám jednu bonusovou hvězdičku.

You hua hao hao shuo (1997)

Z úcty k Yimou Zhangovi (kterého jinak zbožňuji) jsem dokoukal až do konce. Jestli je to komedie, tak to nevím, nějaké pokusy tam byly, ale asi je mi ta mentalita dost vzdálená, víc jsem se smál u Stmívání. Wen Jiang je takový přitroublík sympaťák, ale nestačilo to, prostě mě to vůbec nechytlo, což mě mrzí, protože vzhledem k minimu hodnocení u tohohle filmu ho asi trochu stlačím dolů. Nad natočením rozklepanou kamerkou můžeme ronit slzy uměleckého dojetí, ale mně to tak akorát lezlo na nervy.

Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

Myslím, že del Toro vymačkal z tohoto komiksu opravdu co se dalo, za to mu přísluší poklona. Bohužel zase tak moc se z obludek dostat nedá :-) Je to místy vtipné, snaha o hlášky je evidentní, příjemný počin.