Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Vskutku nádherný film, který vždycky pohladí na duši toho, koho se láska jenom letmo dotkla, ale tím myslím tu skutečnou lásku, která neunikne a nevyprchá při prvním klopýtnutí... A nemůžu si pomoct, ale jakákoliv stránka filmu je dovedena až k samotné hranici dokonalosti. Samozřejmě se není třeba zmiňovat o scénáři, a to, že takovéto filmy v Americe neuspějí nebo tolik nevydělají jenom potvrzuje fakt, že Kaufman háže perly sviním (milostné dialogy jsou opravdu memorable). A přitom se jedná o jeden z nejoriginálnějších filmů posledních let, a to nejen obsahem, ale i formou, která je střižená na jedničku. Bohužel tu nemůžu rozpitvávat jednotlivé finesy, abych vám neprozradil pointu, ale máte se opravdu na co těšit. Přidejte si k tomu 2 opravdu skvělé herce, a to v polohách, o kterých se snad ani jim nesnilo a vyjde vám nádherný spletenec dvou osudů, který stojí za to si ho pustit, v jakékoliv náladě a jakékoliv roční době a teploučko nebo chládek se vám rozlije po celém těle...Jak šťastný úděl vestálky, již ničím vinit nelze! A svět již zapomíná, ba možná zapomněl. Je věčný svit neposkvrněné mysli, v níž každá modlitba je vyslyšena a každé přání odloučeno... A vzpomínky? To je přeci to nejkrásnější, co máme a za nic na světě bych se jich nechtěl zbavit. A to jsem věděl už dávno před zhlédnutím tohohle báječnýho filmu...

Mechanik (2004)

Už dlouho jsem se u filmu tak dlouho netěšil na odhalení celé zápletky a čekání na to, až mi bude vše odhaleno. A přitom celé řešení stojí už od začátku pekelně blízko! Ale zpět k věci, Christian Bale v tomhle dílku opravdu stojí za pohled, po natáčení mohl z fleku zahrát v další Noci oživlých mrtvol, poněvadž, to, co má na sobě (či vlastně nemá) je skutečně neuvěřitelný a ani bych neřekl, že mu za jeho oběť mohli dobře zaplatit. Především se můžete těšit na opravdu báječnou atmosféru a nespočetné přemýšlení během filmu o tom, jak to vlastně je doopravdy. Jinak doufám, že neprozradím moc, ale to, že hlavní hrdina čte ve filmu Dostojevského už značně cosi napovídá...

Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)

Netřeba komentovat, stačí konstatovat, že kdokoliv, kdykoliv a v jakémkoli stavu, a to i po alkoholu podávaném v malých dávkách, který neškodí v jakémkoliv množství, si vzpomene alespoň na jednu hlášku, která zazněla v tomhle originálním kousku. "Prohrál jste, saláte!"

Zabít Zoe (1993) odpad!

Tak tomuhle osobně já říkám režijní bláto, kterým vás Avary zavalí až po uši. Doufám, že to nevyzní špatně, ale Avary pravděpodobně vzal tu partičku tupých herců na jeden velký trip, kde si asi dali obrovskýho jointa a společně zpatlali scénář. Mohlo to vypadat asi tahle: "Hej chlapi, já jsem Avary a jsem kámoš Tarantina, co kdybysme natočili nějakej biják?" - "No jasan, ale musí tam bejt spousta drog a krve, abysme trumfli toho blázínka z videopůjčovny..." - "Tak si prvně šlehnem, ne? Aby to mělo nějakej šmrnc." - "No jasan, hele a můžeš mi tam připsat pořádnou bouchačku? Já bych si to s ní chtěl jednou vyzkoušet." - "Jasan, ale prvně mi podej ten herák." - "Wau, a hele, co uděláme se zápletkou?" - "Ale coby, postavíme to jenom na krvi a na dialozích, který vymyslíme, až budeme v pořádnym rauši." - "Tý jo, to bude bomba." :-) To teda byla !!! WTF?

Dokonalá partie (2005)

Příjemná podívaná, i když prošlápává přesně tu samou cestičku se stejnými klišé jako všechny ostatní průměrné romantické komedie. Už od prvního záběru vám je jasné, jak vše dopadne a kdybych vás požádal o to napsat scénář k příběhu, který se bude motat okolo jedné opuštěné krásky, která si na sestru svatby najme placeného společníka, napíšete mi asi přesně to samé, co uvidíte v tomhle filmu. A nebude vás to stát ani žádnou námahu... jediným problémem by bylo najít tak nádhernou slečnu jakou je Debra Messing, jejíž úsměvy táhnou celý film.

Battlestar Galactica (2004) (seriál)

Vynikající a atmosférický seriál. Nikdy bych neuvěřil, že mě může takhle chytnout "obyčejný" seriál. Můžete mi stoprocentně věřit, že všichni ti, kdo dali 3 a méně hvězdiček viděli maximálně 6 dílů...

Prci, prci, prcičky: Na táboře (2005)

Po prvním zklamání, které zjistíte, tedy, že veškeré "hvězdy", které jste si zcela určitě zamilovali z minulých dílů jaksi chybí, vás čeká další zklamání, a to především z obrovského nedostatku těch milých a trapných fórků, kterých byly předešlé díly doslova přecpané a z ducha rozm***ného koláče se přesouváme docela jinam a vrcholem rádobykomedie se stávají opravdu fekální kousky, natolik typické pro současnou vlnou teenagerovských komedií, kterým se první díl prciček vlastně nádherně vyhnul a nadále pro mě zůstává klenotem teen-komedie. A ještě jedna poznámka: Stiffmeister pro mě stále zůstává a stále jím i bude Sean William Scott.

Killer (1989)

Neskutečný krvavý balet v podání mistra krvavých lázní Johna Wooa, který se pro mě po shlédnutí Killera a Hard-boiled rozhodně stal nejlepším akčním režisérem všech akčních dob. Narozdíl od výše jmenovaného dílka, které je čistým masakrem se v Killerovi dočkáme i "jakéhosi" děje, který je vynikající kostrou a zároveň kulisou akční řežbě, kterou Woo rozehrál opět na jedničku. Úžasný mix krve, střelného prachu, skvělé hudby a všelijakých poletujících částí zcela rozhodně předčí veškerou hollywoodskou produkci a při vzpomínce na pár děl Johna Woo z jeho Hong Kongu se musím americkým tvůrcům smát a zároveň je politovat pro jejich povrchnost a touhu po zisku, která jim zabraňuje rozpoutat na obrazovce pravé krvavé lázně, čímž opět nechávají vyniknout Johna. A jen tak mimochodem, u jeho filmečků, mě vždycky baví sledovat nástup padouchů na scénu, jak se v obrovském davu hrnou nandat to vždy tomu největšímu drsňákovi pod sluncem a následně padají jakou mouchy. Ale ten jejich nástup - to je umění.

Krev zmizelého (2005)

Ačkoliv příběhy a osudy hlavních hrdinů jsou sami o sobě dostatečně tragické a zajímavé, tak vás jejich převyprávění nijak nezaujme, pouze opět potvrdí všeobecný fakt o hrůzách 2. světové války a snad ještě větších hrůzách bolševismu. Nevím proč, ale s postavami se nedokážete sžít a po skončení filmu už si na ně ani nevzpomenete. Navíc Ester Geislerová je "moc obyčejná" na to, aby mohla jakkoli zaujmout a tím, že si zde vůbec zahrála, nám ukazuje, jak málo talentovaných mladých hereček máme.

V dobré společnosti (2004)

Taková krásná, inteligentní a pohodová oddechovka o tom, proč je svět a život v něm tak nádherné a pohodové místo. Lidská konfrontace dvou rozdílných postav s jiným žebříčkem hodnot lahodně hladí po duši, stejně jako pohodoví herci. Film je navíc taková sonda do světa přebírání firem a ukazuje jejich dopady na lidské osudy. Krásný a nehollywoodský závěr.