Rafťáci (2006)

Karlovi Janákovi se mezi všechny možné a do očí bijící reklamy zatoulala i ta nejdokonalejší reklama na léto, která je navíc umocněna přespříliš dlouhou zimou a ať už vás tenhle pohodový snímek bude či nebude bavit, rozhodně z kina odejdete spokojení a celí natěšení. Jinak jsou to přesně ti samí snowboarďáci, kteří se tentokrát zatoulali do lehčích vod a spořeji oděných slečen, ale pořád se jim lepí smůla na paty, která je zárukou pohodové zábavy. Jenom, kdyby to tak fungovalo i ve skutečnosti, aby vám holky skákali přímo do kalhot, to by byla paráda. Dále taky zjistíte, jak neuvěřitelně otravné může být dítě, že Mádl je určitě lepší herec než Kotek, či že na hasičském bálu to pořád vypadá přesně stejně, jako když to tenkrát točil Forman. Takže holky jsou krásné, tráva je zelená, voda modrá a vy můžete v pohodě utratit nějakou tu pětku za lístek do toužebně očekávaného léta.

Proces (2000)

Tak nevim, vysokým hodnocením jste mě celkem namlsali, ale výsledný dojem rozhodně neuspokojil moje očekávání. Tenhle film je totiž od začátku do konce průměrné béčko, snažící se zaujmout pouze samotným procesem, který vlastně není natolik dlouhý ani výrazný, aby utáhl celý film. Scénář je celkem ucházející, ale místami má svoje mouchy (např. nelze pochopit jednání některých postav či jejich otázky během procesu a čerstvě vystudovaný právník se zdá být tím nejhloupějším v celé místnosti). Ale nevadí, celkem stojí za zkouknutí, ale všichni černoušci se jako obvykle chovají jako negři.

Příběhy obyčejného šílenství (2005)

Ačkoliv má film označení komedie, tak by se stejně tak dalo mluvit o tragikomedii, alespoň já jsem ji tak viděl. Pokud si tam, kde se většina lidí spíše zasměje, uvědomíte skutečnou tragikomiku dané postavy či situace, stane se pro vás film o mnoho zajímavější. Režisér nás provádí neskutečně skutečným životem zvláštních figurek, které osud či náhoda svede dohromady a rozjíždí kolotoč příběhů obyčejného šílenství, které vlastně postavám pomáhají proplout celým životem. Každý z těchto příběhů je opravdu originálním kouskem a rozhodně budete s milým úsměvem na tváři čekat, co dalšího si na vás tvůrci vymyslí. Dokonalou třešničkou na dortu je výkon Ivana Trojana, na kterého je skutečně radost pohledět. Jeho výrazy zoufalství, zmaru či letargie jsou přímo k popukání. Holt je třeba někdy provést nějakou menší šílenost, abychom se z okolního světa nestali skutečnými blázny.

Madagaskar (2005)

Jednoduše miloučká animovaná pohádka o tom, jak partička hranatějších zvířátek ke štěstí přišla. Samozřejmě především pro dětičky a pro dospělé přidali tvůrci pár super odkazů na dospělácké filmy, které rozhodně potěší. Jako celek však Madagaskar nikterak nedosahuje kvalit a zábavy mnohem lepších filmečků animované vlny, které nemusím zmiňovat, páč je všichni znáte. Takže pro příště: více tučňáků a navrch ještě přidat nějaký tučňáky, protože ty byly fakt boží a jejich scény jsou vyloženě cool..

Wimbledon (2004)

Úžasně pohodová romantická komedie navíc okořeněná skvělou ústřední dvojicí včetně mé oblíbenkyně Kirsten Dunst zasazená do neokoukaného a originálního prostředí. Dá se říct že za cenu jednoho filmu dostane vlastně dva, a to ústřední sportovní linii vedoucí až k ... a krásně klišoidní romantickou zápletku, která je však svým způsobem neotřelá a to především díky skvěle si padnoucí dvojici. Nemůžu si pomoct, ale vždycky když se podívám na Kirsten Dunst, ať už je to jejím vzhledem nebo tím, jak skvěle vždycky hraje, tak taju jak tučňák na Sahaře. Takže se jen uvelebte, vemte si do rukou raketu a nechte se buď unášet zeleným trávníkem nebo si jen vemte kapesníček a zakousněte se do nevšední romance ze zajímavého prostředí. Ať tak či onak, budete se skvěle bavit.

Mnichov (2005)

Jako každý jiný film filmového sentimentalisty Stevena Spielberga si vás i tento snímek dokáže i přes svou přemrštěnou délku udržet až do závěrečných titulků. Nemohu se ale zbavit pocitu jakéhosi ochuzení, zejména co se týče odpovědi na jasně vymezenou otázku židovsko-arabských vztahů. Celým filmem jasně rezonuje snaha podat jakési vysvětlení příčin těchto napjatých vztahů, ale jak už podotkl Cival, Spielberg k tomuto tématu nemá skutečně co říct a uchyluje se ke svému oblíbenému klišé o domově a rodině a postupně se od celého tématu distancuje přiblížením k osudu hlavní postavy celého příběhu Avnera (mimochodem opět skvěle hrající Eric Bana). Co mě jistě potěšilo byl především fakt, že Spielberg rozhodně nedává vinu jedné či druhé straně a snaží se být, v mezích svého původu, značně objektivní, za což má u mě jednoznačné plus. Jinak co se týče formální stránky, tak se snad ani o ní nemusíme zmiňovat. Spielberg je prostě Spielberg a více než nadstandartní laťku, kterou si drží po celou svou kariéru ještě snad nikdy neshodil. Za zmínku ale jistě stojí vyzdvihnutí atmosféry 70. let a velice realistické vyobrazení násilí. Vrcholnou scénkou pro mne zcela jasně zůstává holandská mise, která je navýsost sugestivní, svým způsobem velice přitažlivá a rozhodně nenechá nejednoho diváka chladným. Jedinou pihou na kráse pro mne snad byl jen výkon Geoffreyho Rushe, který byl podle mě jaksi mimo, ale to je čistě subjektivní. Jako celek je tedy Mnichov dílem značně působivým, nadstandartním, ale ničím výjimečným a navzdory emotivnímu a značně problematickému tématu nikterak nezvedne diváky ze sedadel, díky čemuž si neodnesl ani jednoho z oskarů.

Kameňák 2 (2004) odpad!

Opakovaný vtip není vtipem...ty herci jsou fakt k zblití.

Kameňák (2003)

Zřejmě všichni chápou, co dělá vtip vtipem, jenom pan Troška ne...

Nadaný žák (1998)

Úžasně depresivní dílko, které si vás získá především díky dvoum hlavním představitelům a jejich zvláštně ujetého vztahu, jehož vývoj stojí za to sledovat. Ianu McKellenovi navíc role a uniforma esesáka sedne jak ušitá, nemluvě o skvěle sekundujícím Bradovi Renfro, který svou zvědavostí probudil v obou protagonistech ďábla, kterého měl radši nechat spát.

Buď v klidu (2005)

Teda nevim, jak pro vás, ale pro mě pohodová oddychovka. Velice příjemné herecké výkony a světe drž se, vůbec jsem nepoznal The Rocka - neuvěřitelná proměna a musim přiznat, že mu to seklo a byl úžasně roztomilej :-). Spousta skvělých herců vás rozhodně přinutí sledovat komedii až do konce a určitě se nebudete nudit. Sice se nebudete smát od začátku do konce, ale pár scének si vás zaručeně dostane, hlavně ta negerská sebeparodie je úžasná a Dabu skutečně válí...