• Romantický

Hrabě Monte Cristo (1998) (seriál)

Jedna z nejotřesnějších adaptací. tlustý Depardieu v roli mstitele Edmonda Dantese je směšný, zásahy do scénáře - linie s milenkou, nechutný konec - velmi nepodařené. Ačkoliv i verze s JM není nejpovedejnější, zatím bohužel zůstává nejlepší

Co přináší řeka (1983) (seriál)

Hodnocení čistě z nostalgie. Ze vzpomínek se vynořuje jen neobvykle půvabná herečka, zajímavá scenérie a mile romantický příběh.

Woodstock (1970)

Pro fanoušky Santany, Henrixe. J Joplin skvělý zážitek. Pro ostatní zajímavý dokument. Už z důvodu záznamu výkonů některých vystupujících koukatelné pořád dokola - výběrem.

Rozpolcená srdce (2002)

osudová bezohledná vášeň v rodinném milostném trojúhelníku v britských kulisách 30 let. Citlivě zpracované neoriginální téma, které zasáhne.

Rozum a cit (1995)

Adaptace jedné z lepších knih Austenové. Uvěřitelná ironie pohledu na prostředi viktoriálnské Anglie a vynikající vedlejší postavy. Z vedlejších postav potěšil doktor "Houser" Hugh Laurie, z hlavních postav mi neseděl hodně Grant.Chybělo mi charisma mezi hlavními postavami, což u love story docela vadí. Jinak dost věrná adaptace, paradoxně natočená thaj-wanským režisérem Angem Leem (Zkrocená hora, Tygr a drak, Zažít Woodstock)

Pýcha a předsudek (2005)

Vizuálně dokonalá adaptace nejzdařilejšího románu J. Austen, s geniální výpravou, kamerou a hudbou, navíc s elitou britských herců. Oproti románu je ve filmu hodně posílená romantická linie, ale tady kupodivu zesoučasnění románu funguje skvěle. Elisabeth Keiry Knighthley je dostatečně tempermantní, Matthew MacFadyen jako Darcy neskutečně sexy, Judi Dench jako aristokratická teta odporně nabubřelá,Tom Hollander jako bratránek výrazně odporný, ovšem výkon Brendy Blethyn jako matky slepice je tak svělý, že už za ni nemohu dát méně než 5.

Northangerské opatství (2007) (TV film)

Příjemná adaptace jednoho ze slabších románu J. Austen. Felicity Jones je v roli naivní Catherine vynikající, její romantické, hororové sny jsou svým nadhledem roztomilé a pan Henry Tilney je dostatečně charismatický. Vzhledem k tomu, že román mě moc nebavil, absolutní spokojenost s filmem.

Mansfieldské sídlo (1999)

Poměrně zdařilá adaptace Jane Austen, příjemná miniaturka z prostředí aristokracie i chudiny. Román samotný je otřesně nudný a patří určitě k nejhorším dílům Naštěstí je ve filmu uťáplá nudná Fanny nahrazena hrdinkou s rysy Austenové, dějová linka je trochu zajímavější a hlavně ironické groteskní rysy typické pro JA jsou zde posíleny, zatímco v románu v podstatě chybí. Takže spokojenost.

Láska nebeská (2003)

Přeslazený slepenec krátkých epizod, z nichž ani jedna by neusnesla samostatný příběh. Jediná snesitelná postava je rocker Billa Nighyho, jediná trochu snesitelná love story je krátká lingvistická scéna Colina Firtha s portugalskou uklízečkou, zabitá odpornou hospodskou scénou. I Richard Curtis má své slabé chvilky. Z tohodle paskvilu čiší čirý kalkul. Ty dvě hvězdy jen za B. Nighyho. Nejpřeceňovanější film csfd, 18. nejoblíbenější film.

Lekce neslušného chování (2008)

Vynikající komedie o střetu anglického snobského venkova s americkou nespoutaností, s výbornou Jessicou Bell a Kristin Scott Thomas v roli tchyně. Sice divadelnost je dost zřejmá, ale má to tolik šaramantního britského vtipu, že mi to nevadilo. Colin Firth v roli cynického, sarkastického komentátora je neskutečně přitažlivý. Nejerotičtější tango, které jsem ve filmu viděla. Komedie plná nejbritštějšího humoru v režii Australana Stephana Elliota (Dobrodružství Priscilly).