• Romantický

Úplné zatmění (1995)

Viděno bohužel jen v českém dabingu. Klasický životopisný snímek nejen o homosexuálním vztahu dvou básníků, závislý na hereckých výkonech, nepřináší do tohoto žánru nic nového. Pro mě překvapivě skvělý David Thewlis v roli slabošskéh, závislého Verleaina a překvapivě mě zklamal DiCaprio, který se předvedl jen jako sobecký, mírně sadistický spratek. Toho zahrál sice výborně, ale nějaké (sebe)zničující vnitřní napětí jsem tam necítila. Ale možná za to mohl ten dabing. A mám dojem, že Verlaine postřelil Rimbauda kvůli tomu, že chtěl zničit své dílo a ne proto, že ho chtěl opustit. Což je podružný detail, ale pak by nešlo jen o trochu perverzní fyzický vztah pod vlivem alkoholu, ale o jiný film.

Vlastní zbraň podmínkou (2012)

Příjemný romantický nezávislý snímek, který zklame příznivce sci-fi, kteří budou čekat na cestování časem, protože tam, kde podobné snímky začínají, zde se končí. Trojice zakomplexovaných novinářů, kteří mají spoustu problémů z minulosti, odpoví na inzerát šílence, který věří, že sestrojil stroj času. Příjemně ulítlý snímek, kde hlavní dvojice uniká před agenty, běhá po lese s laserovou puškou a připravuje se na náročnou misi do nedávné minulosti, aby mohli změnit svůj život.

Ondine (2009)

Film, který lavíruje mezi pohádkou a realistickou sociální romancí. Pomalu vyprávěný baladický příběh vztahu rybáře, tajemné cizinky a nemocného dítěte, které vidí v cizince pohádkovou vodní vílu, má pochmurnou atmosféru irského přístavu, krásnou kameru i hudbu. Přesto mě nestrhl. Nejprve naladil na tajemnou pohádkovou atmosféru, kterou ovšem v půlce vyměnil za sociální drama s kriminální zápletkou, která snovost celého příběhu úplně pohřbila. Objevem pro mě byla hudba isladských Sigur Rós, za tu děkuji.

Příběh jedné ženy (2001)

Komorní snímek o celoživotním milostném vztahu Iris Murdochové, nahlíženém zpětně z doby, kdy byla postižena Alzheimerem. Přestože mě film docela dojal a přes vynikající herecké výkony (Judi Dench vs. Kate Winslet) působil film dost utahaně

Hello, Dolly! (1969)

Muzikály nemám ráda obecně, vadí mi střídání mluvených a zpívaných pasáží a jistá rozjuchanost všech těchto kousků, ale tahle muzikálová klasika mě odpuzuje obzvlášť. Nebaví mě nesympatické postavy ani přihlouplá zápletka o zištném dohazování. Na druhé straně tahle filmová verze je o trošku míň otřesná než to, co jsem byla donucena shlédnout před mnoha lety v Karlínském divadle. Za sebe bych dala odpad, ale s ohledem na moji averzi k muzikálům nechci být nespravedlivá.

Pleasantville: Městečko zázraků (1998)

Pohádkový originální příběh dvou sourozenců, kteří se ocitnou v „ideálním“ světě sitkomu z amerického maloměsta 50.let. Taková Truman show v odlehčenějším provedení. Vizuální stránka filmu a postupné zabarvování umělého xenofobního maloměstského světa, který je postupně rozvrácen vlivem emocí, umění a opravdovosti, jsou kouzelné a originální i přesto, že je známe z Jasného Kocoura. Velmi příjemný Tobey Maquire a Reese Witherspoon v hlavních rolích a skvělá Joan Allen v roli zakřiknuté manželky, která prudce podléhá vášni. Nebýt trochu moralizujícího konce a celkového zarámování současností, které mi nesedlo, bylo by to jednoznačně za pět.

Sexbomba od vedle (2004)

Přes vylepšený název českého distributora se nejedná o snůšku vulgarit jako u prciček, ale o zcela banální, milióntou verzi romance mezi nesmělým středoškolákem a protřelou dívkou s morálním poselstvím o tom, jak láska napravila pornohvězdu. Přidanou hodnoutou je v tomto případě absolutní nereálnost většiny postav, situací i zápletek. Nebýt zábavných postav obou pornoproducentů a nesmírně krásné hlavní hrdinky, nedokázala bych to vydržet do konce

Cadillac Records (2008)

Hudební film o vzestupu a pádu černošského blues v pádesátých a šedesátých letech. Hudba mě potěšila, životopisný příběh je ale zcela průměrný. Adrien Brody v roli nadšence a zakladatele studia mě tentokrát nijak nezaujal, ale některé vedlejší postavy byly vyvedené.

Moje první láska (1991)

Příjemný, trochu sentimentální, letní rodinný film o prvnich láskách a prvních ztrátách na americkém maloměstě. Díky tomu, že hlavní dívčí postava je trochu ujetý hypochondr a její otec majitelem pohřebního ústavu a i dětští herci příjemní, je film méně přeslazený než většina americké produkce v tomhle žánru.

Dokonalý smysl (2011)

Emočně chladná směsice sci-fi a romance, která na mě působila velmi mechanicky a proklamativně. Romantická linie nefunguje, protože má jen demonstrovat autorovo pseudofilozofické poselství, obraz epidemie a samoúčelné vstupy z exotických částí světa doprovázené poučujícím komentářem byly pro mě příliš didaktické a na ústřední poselství, že lidem zbyde po ztrátě všech smyslů láska, jsem moc velký cynik. Opravdu působivé vizuální ztvárnění a skvělá hudba pro mě film už nezachránily.