• Romantický

Sophiina volba (1982)

Dám přednost Styronově knize, film je jen její mechanické převedení bez jakéhokoliv nápadu. Ovšem herecký výkon Marryl Streep včetně polského přízvuku a problémů s angličtinou je neuvěřitelný a linie vzpomínek hlavní hrdinky na vyhlazovací tábor je strhující, Kline jako okouzlující schrizofrenik a MacNicol jako nechápající jižanský trouba už jen hlavní hrdince přihrávají.

Skandál v katolické škole (2002)

Nadprůměrný příběh v žánru příběhů o dospívání a přátelství se zábavným nápadem komixových vsuvek, do kterých hlavní hrdinové v podání Kierana Culkina a Emile Hirsha (skvělý byl především K.Culkin) stylizují sebe i neoblíbenou učitelku – řádovou sestru Jodie Foster.

Šmejdi (2013)

Mizerně natočený dokument, spíše vhodnější jako investigativní Tv reportáž. Vadilo mi útočení na city diváků, komentátorské povzdechy nad pseudodemokracií, volání po legislativní ochraně před každou osobní pitomostí i hudební podbarvení Smetanou. Následná mediální kampaň zřejmě splnila svůj účel, za což lze paní režisérce Dymákové pogratulovat. Záslužné téma, které mě neoslovilo. Fenomén nákupních předváděcích akcí je tu přes dvacet let a dokument nic nového neodhalil a ohlášené legislativní změny nic nezmění. Blbost a konzumní chamtivost bude vždycky skvělým byznysem.

Dlouhá cesta (2002) odpad!

Strašná pitomost o klukovi, který se zamiloval u umírající vzorňačky, která ho přivedla na správnou cestu.

Mladí rebelové (2008)

Skandinávský snímek o hledání sexuální orientace, který zaujme civilností, muzikou a hlavně tím, že netlačí nijak na pilu. Žádné velké zvraty ani dramatické řešení problémů, příjemně plynoucí a sympaticky snímek.

(K)lamač srdcí (2010)

Nesympatický snímek a nesympatiční herci.Love story, jakých se v Hollywoodu točí stovky ročně. Nevidím rozdíl mezi hollywoodskou produkcí, která by asi automaticky dostala horší hodnocení. Možná by tam hráli alespoň charismatiční herci. Shlédnuto jen něco přes půlku.

Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Inteligentní oddechovka s nostalgickou retroatmosférou šedesátých let. Vzhledem k příběhu to mohla být skvělá komedie, ale je to jen příjemná hříčka.

V Bruggách (2008)

Zábavná krimikomedie irského dramatika McDonagha o dvojici zabijáků vyniká brutalitou i černým nekorektním humorem podtrženým melancholickým půvabem gotického vlámského města. Film, který obratně balancuje na pomezí vážného filmu o vině a odpuštění a krvavé komedie, povyšují nad průměr i herecké výkony dobráckého Brendana Gleesona, nervního a trochu dětinského Colina Farrella a psychopatického šéfa Ralpha Fiennese.

Tvrdé palice (2008)

Retro komedie z 30 let o žurnalistice, sportu, plná cool hlášek a jazzu působí jak remake nějakého scénáře B. Wildera. Což mohlo dopadnout dost děsivě, ale Clooneyho šarm to v pohodě ustál.

Válka Roseových (1989)

Klasika mezi černými komediemi, M. Douglas a K.Turner se nesmrtelně zařadili mezi slavné milenecké dvojice.