Lid versus Larry Flynt (1996)

Uznávám, že dívat se na tento film v českém dabingu, byla chyba. Pro mě byl prostě strašlivý a požitek z filmu jím značně utrpěl. Curtney Love možná hrála dobře, ale ta paní co jí dabovala… Strašné! Její hysterický jekot, bohužel neustálý, mi zněl v uších ještě dlouho po skončení film a je to bohužel to hlavní, co jsem si z filmu odnesl. Přehlušil všechno, takže vlastně ani nevím, jak herci hráli. No a pak ještě Tříska v roli vraha… Proč, probůh? Chápu, že je potřeba kamarádům sem tam dohodit nějaký kšeft, ale tohle bylo šlápnutí vedle. Úplně zbytečná role a navíc shakespearovsky zahraná. Taky děs. Takže pro mě jedno z nejslabších Formanových děl.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Střet mezi nespoutaným živočišnem a svazujícím lpěním na pravidlech nemohl být podán lépe. McMurphy je živočich, který si užívá života v každém okamžiku, miluje ženy, miluje chlast, nesnáší nudný klid. Právě on přinesen do blázince, kde vládne Velká sestra zárodek vzpoury. Činí tak nevědomky, není to žádný revolucionář, jen ho prostě štve klid. Ani Velká sestra není zlá, alespoň zpočátku, věří, že co dělá, dělá pro dobro pacientů. Teprve otevřená rebelie ji přinutí vyslovit ona slova, která přivedou Billyho k sebevraždě. Sledovat souboj McMurphyho a Velké sestry je ovšem úchvatné. Stejně tak minimalistické herectví Willa Sampsona, drobné roličky Dannyho de Vita a Christophera Loyda i dalších členů ansámblu to je vyloženě radost. Ale marná sláva, knížka je lepší.

Crash (2004)

Roztříštěný a nelineární děj, který se skládá z několika nezávislých příběhů, které se vlastně ani neprotnou. Každý z nás má své předsudky, v tomto filmu hlavně rasové. Jasně, je to trochu vyspekulované, kdykoliv se ve filmu dostane někdo do střetu a vypjaté situace hned používá rasistické nadávky. Ale nevadí to, o tom ten film je. Lidé ve filmu posuzují druhého jen na základě rasy-jsi Hispánec? Pak jsi určitě zloděj. Jsi černoch? Potencionální vrah. A přesto v sobě postavy najdou ve vypjatých chvílích sílu pomoci druhému bez ohledu na jeho rasu. Rasistický policajt vytáhne s nasazením života černošku z hořícího auta. Ale je vůbec rasista? Není jen zničený dlouhotrvající nemocí otce, kterému nedokáže pomoct? Bohatá žena státního nadvládního objeví, že nejlepší její přítelkyní je mexická chůva. Paradoxně jediná z postav, idealistický policajt, který tolik touží nemít předsudky, zabije černocha jen proto, že nechce vytáhnout ruku z kapsy. I on jedná podle předsudků, vždyť černoch je potencionální zločinec.

Ples příšer (2001)

Pro mě je to film o lidské přetvářce. Billy Bob Thornton jako bachař, který se tváří tak, jak se po něm žádá, tak jak to chce jeho otec a snad i okolí. Popravuje lidi a to vyžaduje tvářit se tvrdě a nekompromisně, udělat odsouzencům poslední cestu důstojnou. Jeho syn-Heath Leader, se tak nechová a je proto slabochem. Když se zabije, nikdo nad ním nepláče. Byl slabý a nezasloužil si tedy žít. Vyžaduje se nemít rád černochy, jsou to přece potencionální kriminálníci. Stejně tak se přetvařuje i Halle Berry, ale jak je to ve skutečnosti, nakolik má rád svého otylého syna a nakolik je jí vlastně na obtíž? Tito dva vykořenění lidé se potkají a snad poprvé v životě žijí tak, jak chtějí.

Legenda o vášni (1994)

Nadstandardní hollywoodský příběh, se silným vyzněním. Co je víc-vědomí povinnosti a nebo naopak rebelská povaha a nespoutanost? Je jasné, co víc přitahuje, ale dá se s tím žít? Úchvatná kamera, která citlivě snímá epochální krajinu Montany. Výborné herecké výkony, v čele s Bradem Pittem a Anthony Hopkinsem. Prostě film, k němuž se člověk bude rád vracet.

Těžká váha (2005)

Dobrý hollywoodský film, nic víc, ale nic míň. Takovéto životopisy slavných nabízejí vždycky trochu prefabrikovaný děj, který člověka nepřekvapí, ale ani neurazí, což je vlastně dobře. Je to takové milé, když člověk ví, do čeho jde. Nabízí také profesionální a dobré herecké výkony ani v tomto případě není člověk zklamán, Crowe i Zelweger jsou oba dobří. Skvělá výprava a kamera jsou samozřejmostí, ale tady se musím přiznat, že při závěrečném boji mě hrozně štvalo neustálé přepínání na tváře blízkých. Sakra, já chtěl vidět box! Jinak zápasy jsou nasnímány celkem dobře. No co dodat, neurazí, nenadchne. Rocky Balboa se nemusí ničeho obávat, jedničkou boxerských filmů zůstává i nadále.

Poupata (2011)

Neuvěřitelně ponurý a přitom neuvěřitelně uvěřitelný příběh. Většina z nás má to štěstí, že žije v lepších poměrech, než hrdinové filmu, ale lidé na okraji společnosti u nás určitě nechybí. Vidět, takřka pod mikroskopem, jejich životy, nesměřující vlastně nikam, je znepokojující a občas se s toho i trochu zvedá žaludek. Ale ani to mě nepřinutilo odvrátit pohled. Prostě jsem fascinovaně hleděl na plátno. Vladimír Javorský je ve své roli nedostižný, ale zdárně mu sekundují i ostatní herci, ať už známí, nebo začínající. Kdo má rád filmy typů Štěstí, nebo Divoké včely, neměl by si nechat Poupata ujít.

Bídníci (1998)

Obyčejný a ničím nevynikající hollywoodský přepis evropské klasiky. Děj je bohužel redukován a ztratila se v něm spousta dějových linií. Osobně postrádám větší prostor věnovaný rozkošně záporné postavě krčmáře Thenadiéra, Gavroche se filmem jen mihne a je zde zcela zbytečný a naopak postava Umy Thurman má prostor zbytečně veliký. Vlastně něčím se ten film vymyká a to je Geoffrey Rush. Tenhle chlap by zahrál skvěle snad i kredenc.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Vysoká politika ve fantasy hávu. Ale velmi dobře zvládnutém. Svět, v němž se odehrává, je sice imaginární, ale je velmi podobný Anglii v době války růži a zde se myslím G. R. R. Martin inspiroval. Několik rodů, svářících se o korunu, silné rodinné vazby a nelítostnost vůči hrdinům. Žádný z nich si není jist životem a kterákoliv postava může kdykoliv zemřít. To je skutečný život ve středověku. Seriál chvílemi připomíná dokument, natočený v patnáctém století. Je prostě úžasný.

Až na krev (2007)

Daniel Day-Lewis je prostě úžasný herec. Nevím jak se při své pečlivosti připravoval na tento film, ale jeho výkon je neskutečný. Přerod s poměrně normálního muže, i když posedlého úspěchem, v stárnoucí zrůdu je neskutečně uvěřitelný. Už dlouho jsem na filmovém plátně neviděl člověka posedlého touhou ubližovat jiným, který by byl zahraný tak uvěřitelně. Už jen kvůli tomuto hereckému výkonu stojí za to vidět tento film. Day-Lewis to zahrál opravdu až na krev.