Akta X - Série 10 (2016) (série)

Po videní e01 sa zdá, kam sa nová séria bude uberať. Z jednej časti som spokojný, no z tej druhej nie. Na starej sérii bola pre mňa najviac atraktívna tá časť nadprirodzena, mimozemšťanov a čudných netvorov. Najmenej ma bavila časť s konšpiráciami a fajčiacim dedom. Preto ma posledné série starých XF bavili asi najmenej. Tu je to jasné. Hlavným ťahačom nového XF bude to, že sme dnes obklopení konšpiráciami na každom kroku, v médiách aj na internete. Dnešný konšpirujúci či paranoidný divák tak dostane do rúk to, o čom sa márne snaží "varovať" celý svet. Mimozemšťania, farmapriemysel, odpočúvanie, zlá vláda, chemtrails, zelené jaštery... Seriál tak bude vlastne zbierať plody toho, čo IMHO sám pred rokmi zasial - paranoju (alebo je to len moja konšpirácia?) Problém je, že napriek tomu, že tak, ako pôvodné série, aj táto je len fikciou (nanajvýš založená na skutočných dohadoch), sa iste nájdu ľudia, ktorých paranoja sa týmto ešte prehĺbi. Napriek tomu však mám z oživenia XF dobrý pocit. Návrat hercov potešil a k trom hviezdam za mimozemšťanov, nostalgiu a Gill, pridávam štvrtú za dizajn hlavného záporáka. No a teraz si idem pre chem-plynovú masku a výplatnú pásku od jašterov z tieňovej vlády USA. 70% - 4* EDIT: e02 indikuje, že rovnako, ako v starých sériách, konšpirácie budú aj tu len akýmsi zápachom cigariet v pozadí. V e03 zasa zisťujem, že sa neboja náladu trochu zjemniť trápne vtipnými epizódami. Hodnotenie zatiaľ ostáva.

Halo: The Fall of Reach (2015) (seriál)

V situácii, keď máte skvelú, rozbehnutú hernú sériu a k tomu zopár fajných animovaných filmov, môže prísť čas na plnenie dier v dejovej línii. Fall of Reach je presne o tom. Bolo nutné nám dopovedať, ako sa Chief vslatne stal Chiefom. V tomto smere som plne spokojný. Ide o relatívne pohodový prequel. Animácia je na rok 2015 trochu slabšia. Síce obraz vesmíru, lodí, textúry, tváre sú skvelé, pohyby postáv ako šimpanzov s kŕčami mi riadne vadili. Dej až na dva nelogické momenty uspokojivý, akcia tiež celkom fajn. Tieto animáky mám rád. Zaujaté hodnotenie fanúšika sci-fi animácií 72% - 4*

Red Herring (2015)

Veľmi slabá kriminálka. Úbohé herectvo, strih, réžia. Neviem o čo sa snažili s tými scénami kde zrýchľovali a spomaľovali. Pripadalo mi to, ako by chceli zakryť mizernú choreografiu súbojov. Viac ani neviem povedať. Jediná hviezda odo mňa je za zaujímavý krimi príbeh. Slabota 27% - 1*

Uncanny (2015)

Pre mnohých môže mať tento film jeden veľký nedostatok. Dosť sa tu rozpráva. A nie sú to obyčajné rozhovory, ale viacmenej technického a filozofického charakteru. Kto očakáva niečo podobné, ako Ex machina, nie je ďaleko od pravdy. Podobné to je. Umelá inteligencia a ako sa učí podobať tej ľudskej až kým sa to nedostane za istú hranicu. Tiež tu vyvstávajú morálne či spoločenské otázky. Trio menej známych hercov funguje celkom dobre, čo divák pochopí až na konci. Napriek snahe zakryť fakty, som koncom nebol prekvapený (možno len úplným koncom). Body však dávam za snahu. Atmosféra je okrem jednej akcie celkom príjemná pomalšia. a dopĺňaná príjemnou hudbou. Na môj vkus sa však dej rozbiehal príliš pomaly. Ak by som mal porovnať toto a ExMachina, tak Uncanny napriek dobrej snahe dostane o hviezdu menej. Tesných 68% - 3*

Supergirl (2015) (seriál)

Podobne ako aj seriál Superman, ide tu o slabý odvar filmu a jeho potenciálu. Obsadenie mi úplne nesadlo. Neskúsenosť hercov je cítiť na občasnom zaváhaní, ale nič hrozivé. Voľba dosadiť černocha do role Jimmyho bola prešľap, aj keď nejde o zlého herca. Hlavná hrdinka tiež nie je práve výhra, aj keď asi len potrebuje čas, aby si získala moje sympatie. Naopak zasa C.Flockhart do svojej role sadla perfektne. Tiež ma sklamal výber finálneho kostýmu (ktorýkoľvek z prvých pokusov v pilote by som bral radšej). Čo sa deja týka, začal veľmi pomaly a potom eskaloval až príliš rýchlo. Ako keby chceli tvorcovia vyložiť na stôl všetky svoje karty. Zatiaľ sa to dá, ale ubrali tak atraktivitu prípadným ďalším častiam. Osobne, ak by som nemal čo pozerať, pustím sa aj do tohto. Inak asi dám prednosť niečomu inému. EDIT: po videní 2. časti, žiadna zmena k lepšiemu, len utvrdenie môjho hodnotenia. Uplakaných 54% - 3*

SuperBob (2015)

Tento príbeh superhrdinu, ktorý je síce silný fyzicky, no slaboch úplne vo všetkom ostatnom ma nielen nebavil, ale dokonca až iritoval. Nápad, že by sa superhrdinom mohol stať hocijaký lúzer nie je zlý, ale v tomto prípade to poriadne prepískli. Zmena jeho charakteru z nechápavého tupého a zbabelého polo-autistu na samostatného rebela na konci bola predvídateľná, ale až príliš okato umelá a nasilu. Správanie ostatných postáv (britská riaditeľka, US senátor, moderátori...) bolo tiež neprirodzené a ak malo byt vtipné, tak som ten vtip asi nepochopil. Nakoniec aj romantická rovina nebola nič moc, pretože tie city nepôsobili prirodzene. Keďže film staval hlavne na absurditách, nemám už čo iné pochváliť. Nuž ja som veľmi nespokojný. 39% - 2*

Milion let před Kristem (1966)

No a opäť úraduje tetuška Nostalgia. Je dosť možné, že práve vďaka tomuto filmu a hlavnému ťahaču - drsnému súboju Triceratopsa a Tyranosaura(?) sme sa so starším bráchom začali zaujímať o dinosaurov. Odvtedy ubehlo 25 rokov a tento bábkový stop-motion súboj pre mňa naďalej ostáva scénou č.1. Dej je veľmi jednoduchý a vlastne mu nie je čo vyčítať. Herci nehrali zle, občas to však dosť preháňali. Iste však nie len vlastnou vinou, myslím, že im tie opičie gestá a okatú agresiu mohla nariadit aj réžia. Najviac mi na filme vadili tie nezmysly, ako obria jašterica, pavúk či korytnačka, no tvorcom tej doby nemôžem nič vyčítať. Tiež som nepochopil, ako sa praľudia mohli dorozumieť len tými pár slovami. Určite museli mať jazyk aspoň trochu vyvinutejší. No a nakoniec je tu spád deja, ktorý sa mi zdal nudný, aj keď neviem prečo. Som rád, že som si túto vykopávku znova pozrel, no na vzdory očakávaniam mi nepriniesla ďalšie radosti, ktoré mi boli v detstve skryté. Dve hviezdy plus jedna od tetušky N. 52% - 3*

Circle (2015)

Minimalistická, sci-fi, napínavá, ale hlavne psychologicko-filozofická chuťovka. Odohráva sa v jednej miestnosti so svetielkami na zemi a čudnou vecou uprostred, ktorá postupne "šokuje" = zabíja po jednom z 50 ľudí. Keď tí ostatní zistia, že voliť ďalšiu obeť môžu oni, prichádza kolotoč výberov, odôvodnení, hádok, dohôd a ich porušení, a smrť ďalšieho... Pozor, na premýšľanie je však len limit 2 minúty, potom treba zvoliť. Film neohúri vizuálom. Toho je tam minimum. Herci okrem rozprávania, mávania rukami a strachovania sa, nerobia nič iné. Kamera sa prepína len vrámci kruhu. Hodnotiť môžem akurát hudbu, ktorá je len ticho v pozadí a dobre dotvára atmosféru spolu so zvukmi. Film však môže zaujať hlavne psychológiou v pozadí, myšlienkami a odkazom. Takmer každou smrťou sa spolu s postavami dozvedáme nielen niečo o tomto diabolskom zariadení, ale hlavne niečo sami o sebe, o ľuďoch, o spoločnosti... Aké majú argumenty, dôvody, a tiež ako ich za ne posúdi spoločnosť. "ZAP!" :-D Niekedy je to naozaj vtipné, inokedy dosť smutné. Hlavná zábava pre mňa bola sledovať ich plány a predpokladať ich voľbu. Niekedy som zistil, že mám iný názor ako väčšina (ale to aj vo všetkých demokratických voľbách v SR :-) ). Film silno odporúčam každému, kto pri pozeraní rád premýšla a zabáva sa tým. Aj keď k filmu vizuál ani veľmi nemohli pridať, niečo mi tam chýbalo. Tesných 81% - 5*

Garm Wars (2014)

Sci fi rozprávka, plná znakov anime (zásluhovu Mamoru Ošii - Ghost in the Shell), ktorá ma v prvej tretine úplne ohúrila animáciami, epickou hudbou, nápaditosťou čo sa týka technológií a zdanlivo kvalitným skĺbením animácie a živého prostredia + hercov. Celé to je zahalené v akejsi snovej atmosfére. Hercov som veľmi neriešil, pretože naozaj vyzerali, že to zvládajú veľmi dobre (dokonca aj Henriksen). Druhá tretina bola tak trochu útlm, no v pozornosti ma držal príbeh, ktorý sa veľmi zaujímavo a nepredvídateľne odvíjal. Začínali tu ale trochu priveľa kecať, pričom preberané myšlienky len nadhodili a ďalej nerozvíjali. Posledná tretina bola pre mňa sklamaním. Prišli chyby hercov, strihu, zlé zladenie CGI s prostredím, priveľa rečí a tiež pár dier v scenári. Hlavný fail tu vidím v postave psa s priblblým flegmatickým pohľadom. Točilo sa okolo neho toľko riadkov scenára a záberov kamery (dokonca aj čúranie), že by divák očakával od neho nejaký väčši zmysel... Prdlajs, proste natočili, ako čúra v lese! :-D Môj dobrý dojem ako tak ešte zachránila konečná animovaná scéna, no mohli ju ešte o minútku dve rozšíriť. Animácie som si naozaj užíval plnými dúškami. Koniec mohol byť trošku jasnejší a hlbší, ale dáva silné znamenie, že príde pokračovanie. Dávam 61% - silné 3*

Pan Holmes (2015)

Veľmi príjemná dráma o tom, čo zo Sherlocka zostalo v jeho 93 rokoch. Nie je toho málo, ale vek je na ňom badať veľmi výrazne. Tu vyniká skvelý McKellenov herecký výkon podporený dobrými maskérmi. Skvelé je tu prostredie: Watson o Sherlockovi vydal knihy a bol o ňom natočený nejeden film. Sherlock sa tým príbehom smeje, pretože sú značne prikrášľované, až kým sa mu jeden nezazdá až príliš nesprávny. Problém je, že kvôli veku si už na detaily toho prípadu nemôže spomenúť. K tomu mu pomáha sympatický výnimočný chlapec, tiež celkom dobre zahraný (M.Parker) spolu s matkou (L.Linney). Sila príbehu je zvýraznená striedaním časov, dej v prítomnosti a postupné odhaľovanie minulosti. Pomalý spád dáva divákovi dostatok času zahĺbiť sa do deja a vstrebávať múdrosti a postrehy stále vnímavého starca, čo som pri mladom Sherlockovi niekedy nestíhal. Dráma nie je iste pre každého, no na mňa spravila silný dojem. Ideálne pre tichý večer pri krbe vo dvojici 89% - 5*