• Romantický
  • Pohádka

Mnoho povyku pro nic (2005) (TV film)

Nebylo to vůbec špatné, tuto Shakespearovu hru miluju. Převedení do současnosti je určitě zajímavé, ale asi si autoři měli dát více práce s tím, do jakého prostředí příběh zasadí, TV stanice mi nepřijde moc šťastný nápad. Velmi mě potěšil Damian Lewis v roli Benedica, Sarah Parish už mě tolik nenadchla, připadala mi docela stará a asi v tom svůj díl viny měl i fakt, že jsem to viděla s dabingem a mluvila ji Valerie Zawadská, což jí určitě ještě nějaký ten rok přidalo. Líbil se mi velmi vtipný závěr a ta nádherná píseň, která zní na začátku i na konci, jen vědět, kdo to zpívá. Pro mě zůstává číslo jedna Branaghova verze.

Daleko od hlučícího davu (1998) (TV film)

Po nějaké době jsem si musela opět osvěžit paměť a pustit si tuto krásnou adaptaci, kterou ve svém žebříčků řadím na první místo všech dosud shlédnutých BBC miniserií. Málokdy se povede tak věrně převést knihu na filmové plátno a tady se mi snad líbil víc film, než kniha, je-li to vůbec možné. Nádherná výprava, skvělá hudba, krásná příroda, fantastický výběr všech hl. představitelů. Ohromně se mi líbila Paloma Baeza a Nathaniel Parker, ti dva neměli chybu a vykreslili své postavy přesně tak, jak jsem je při čtení knihy viděla. Jonathan Firth jako seržant Troy byl také ohromný, těžké je ztvárnit postavu v podstatě zápornou tak, aby jste v ní našli i klady a on to dokázal a bylo to věrné. Perfektní byl i představitel Boldwooda Nigel Terry, skvěle zahraná netečnost a následně pobláznění, které se vystupňovalo až k šílenství a osobní tragédii. Parker v roli trpělivého milujícího, věrného, obětavého Oaka není jen věčně čekající na svou lásku, ale nebojí se ukázat i vlastní názor, pakliže je správný, i když si tím svou vyvolenou mnohdy popudí proti sobě a riskuje své živobytí. No a Paloma Baeza vystihuje vše, čím románová Bathseba je, tedy krásu, jemnost, inteligenci, tvrdohlavost, povýšenost, ale i pokoru, zamilovanost, zoufalství, oddanost. V průběhu celého filmu je možné sledovat, jak postupně moudří a všemi těmi děsivými skušenostmi roste v dospělou a moudrou ženu, která konečně zjišťuje, že ten jediný "pravý" je jí stále celou tu dobu na blízku. Tato verze je jen o kousek delší než její předchůdce z roku 67, ale přesto se jí podařilo prokreslit jednotlivé charaktery všech postav dle mého naprosto úžasně, na rozdíl od té starší verze, a že to zrovna u Hardyho není nic lehkého.

Pán z Ballantrae (1984) (TV film)

Bohužel mě toto dílo nijak nenadchlo, výprava byla sice bohatá, celkový dojem velmi pěkný, ale naprosto mě nezaujal děj, celý dlouhý film jsem čekala, kdy se něco rozvine a ono nic, jednoduše takové nijaké. Oba bratři podobní padouši a jestli měl James být ten kladný, jak jsem si na začátku myslela, tak jsem to tedy tak nechápala, takže opravdu nevím, dojmy z filmu mám smíšené, hvězdy jen za tu výpravu a herecké výkony.

Svědek (2006) (TV film)

Miluju britskou BBC tvorbu a toto je další kousek, který opravdu stojí za shlédnutí a rozhodně se u něj nebudete nudit. Skvělý příběh, parádní výkony všech tří představitelů a přestože má film poměrně dlouhou stopáž, není tam nic zbytečného. Vše je tak děsivě skutečné, jako v životě. Kdo si svůj život už nějak pokazil, často dělá podobné chyby a zdánlivé zlepšení je opravdu jen zdánlivé.

Rozchod (2009)

Na film jsem se těšila a přesto předčil má očekávání. Zajímavý námět, perfektně napsaný scénář, skvělé herecké výkony - Kristin Scott Thomas je vážně výborná, vygradovaný konec bez zbytečného natahování. Brzy si to ráda zopakuji.

Ideální manžel (2001) (TV film)

Hodně dlouho jsem tuto inscenaci sháněla a těšila se na ni. Bohužel musím dát za pravdu Oskarovi, páni Bartoška a Hrušínský v obou hlavních rolích, to je opravdu velké zklamání, ani jeden z nich se do typu postavy, kterou hraje, nehodí. Hrušínský se mi ohromně hodil do role Tournela v jiné Zelenkově adaptaci Brouka v hlavě, dokonalý typ slizkého "milovníka", ale jako šaramantní, bohémský a zábavný lord Goring? To opravdu ne. Navíc se mi nelíbilo pár změn oproti skutečnému, už tak dokonalému, scénaři Wildeovy hry. To co bylo u Brouka milým osvěžením, tady na mě tak nepůsobilo. Škoda, mám tuto hru moc ráda, ale toto se příliš nepovedlo.

Single Man (2009)

Po dlouhé době opravdu kvalitní film, ve kterém se Colin Firth objevil, jen si říkám, jestli už nadosmrti bude hrát homosexuály :-)). Ale teď k filmu. Jde o pohled do života člověka- homosexuálního profesora George F., který ztratil vlastně jediného opravdu blízkého člověka a celý děj se odehrává v jednom dni, ve kterém se George pokouší zprovodit ze světa a současnost se prolíná s jeho vzpomínkami z minulosti. Film není ani tak vyjímečný dějově, to už tu opravdu párkrát bylo, ale svým zpracováním, co se týče výtvarného pojetí, střihu, nádherné hudby a hlavně skvělého herectví hlavního protagonisty, který si podle mě toho Oscara tady zasloužil.

Pokoj s vyhlídkou (1985)

Pamatovala jsem si z doby už hodně vzdálené, že se mi tento film líbil a přesto, že už ho mám doma delší dobu, až nyní jsem se k němu vrátila a byla jsem doslova okouzlena jak příběhem, který doslova vtáhne do děje svou poetikou, vtipem, hereckými výkony všech představitelů, kamerou, hudbou a vůbec nevadí, že se tam neřeší vlastně nic víc, než vztah a budoucí sňatek hlavní hrdinky. Obraz Anglie té doby je dle mě dokonalý a Day-Lewis v roli Cecila, to se nedá ani slovy popsat, to se musí vidět. Dle mého jeden z nejzdařilejších Ivoryho filmů, ne-li vůbec ten nejlepší.

Sbohem, pane profesore! (1969)

Naprosto nechápu, jak mě tento muzikál mohl až do teď míjet. Velmi silný příběh a především strhující výkon Petera O´Toolea. Jeho herectví zde je opravdu dechberoucí. Velmi skutečné a dojemné.

Slečna Emma (2009) (seriál)

Já rozhodně nebudu tak kritická, mě tato adaptace celkem nadchla. Musím dát sice za pravdu těm, kdo Romole Garai vyčítají příliš emotivní reakce, někdy mě to taky praštilo, ale rozhodně mi to nezkazí celkový dojem. A mezi námi, tolik vzpomínaná G. Paltrow byla sice velmi umírněná a jaksi se tak asi lépe hodila do obrazu té doby, ale nemyslím si, že by to byl až tolik její úmysl, ona je v každém filmu taková pro mě "nijaká". Pro mě vychází zajímavější a svěžejší Romola. Je zvláštní že stejná "přílišná rozjařenost" není vyčítána Keiře Knightley v Pýše a předsudku, tam bylo toho zubení také přespříliš. Co se týče ostatních postav, dle mého je naprosto úžasný M. Gambon v roli pana Woodhouse a i když J. Northam ve verzi 1996 nasadil vysokou laťku, myslím, že mu J. L. Miller v roli pana Knightleyho nezůstal nic dlužen. A Harriet se mi více líbila v podání Louise Dylan, než v již zmiňované verzi 1996, kde ji ztvárnila Toni Collette, kterou jakkoli mám ráda, její H. na mě působila až moc jako slípka. A určitě stojí za zmínku i výkon Jodhi May v roli paní Westonové. Jsem moc ráda, že i Emma se dočkala rozsáhlejšího ztvárnění v podobě miniserie, mě tyto 4 hodinky rozhodně nenudily, skvěle jsem se bavila.