Zmizení (2005)

No teda, Brick je docela záhul, hlavně díky dost těžké angličině, kdy jsem mnoho dialogů vůbec nepobral a stejně tak jisté pasáže dost zamotaného příběhu. Zapomeňte na neustálé opakování všech důležítých událostí, jak je v poslední době zvykem, všechno je řeceno maximálně jednou, takže jak píše Kubick, radši si vemte zápisník (aspoň si ho pořádně aktivujte v šedé kůře mozkové). Možná bych vylezl až na 3,5*, jen kdyby na začátku nebyla, stejně jako snad v každém třetím novém filmu, použita retrospektiva (2 days before), která mě už opravdu neskutečně leze krkem :) Brick ve mě ale zanechala svůj dost veliký zářez, a nejradši bych si ji hned zítra pustil znova, možná protože je to pro mě taková menší filmová a jazyková challenge. :)

Lucie, postrach ulice (1983)

Podívejte se na imdb na filmografii Lucy Lawless, ma v seznamu tuhle Lucii :)) Hledal jsem ji tam, ale bohuzel nenasel, mozna je jen v te nemecke verzi :( anebo je to nejaka uplna blbost :)

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Ach jo, Forman pro mě prostě není. Přestože výkony všech herců jsou výborné (až imho na Louise Fletcher, opravdu mi tak evil nepřišla, spíše přehrávala) a každý podán jinak, takže divák postavy nerozlišuje ani tak podle obličeje, ale podle nátury (indián rulez), ve filmu jsem nepochytil výraznější scénář, spíš na mě působil jak snůška poměrně povedených, ale neslepených, dramatických scének. "Pětihvězdičkový start" jsem pocítil při útěku na rybolov, bohužel byl rychle utlumen a film se opět vrátil mezi čtyři bláznivé stěny. A i když mě finále trošku opojilo dát o stupínek vyšší hodnocení, moc dlouho mi ta opilost nevydržela a tak nechávám jen lehce nadprůměrné.

Wolf Creek (2005)

To jsem si jednou sám doma zhasnul všechny světla a pustil Wolf Creek. Asi po hodině jsem zjistil, že taková seance rozhodně není potřeba, protože děsivý tento thriller rozhodně není, napínavý ale ano. Wolf Creek začíná klasicky pohodovou atmosférou s pár dokonce i vtipnými momenty. ("- Is that a true story? - I read it. - You've got something dripping off your lip there. - What? - Oh, it's all right. It's just bullshit.) Bohužel se o postavách nedozvíme opravdu nic, například by mě aspoň zajímalo jak se daly dohromady dvě Londýňanky (z nichž jedna z nich vypadá jak hybrid Aki Ross a Keiry Knightley) a Australan, když s ani jednou z nich nic nemá. Nevadí. Po 40 minutách už začíná klasická vyvražďovačka, která rozhodně nenudí, a poměrně i dokáže překvapit. Bohužel si také sama podřezává achillovky strašnými dírami ve střídání dne a noci. A také nevysvětlitelnými náhodami: zastavení dvou hodinek a auta naráz, proč jako? Ten zabiják je ufoun? A každému se nepoštěstí být vražděn přesně v den, kdy je zatmění Slunce :) 3*, lepší než Hills Have Eyes 2006.

Okrsek 13 (2004)

Představitel žánru "výplach mozku". Škoda že nejlepší dvacetiminutovky má film na začátku a na konci. Skromných 40 minut mezi tím je sice zábavných, ale akčně nijak neoriginálních. Ale i tak se na ně dá v pohodě koukat a film určitě potěší nejednu partičku kluků slezlou u monitoru.

Žoldáci spravedlnosti (2006)

Absolutně blbá zápletka o nějaké americko-francouzské válce o francouzský ostrov v okolí jižní Afriky (že tam o žádném nevím), celá Seagalova banda (včetně jeho) se chová úplně praštěně a divák se vůbec nedozví, na které straně vlastně postavy jsou a sám Seagal už umí zabíjet lidi jen lámaním vazu. Jenže tak nějak si mě získal tou svou snahou ukázat, že ještě pořád umí a také mě opravdu bavilo odhalovat ty další a další nelogické blbiny. Takže sakumprásk čisté 2* a určitě si nějakou další novodou STV seagalovku seženu.

40 let panic (2005)

Jůů, tak tohle pro mě byla rána z čistého nebe, slyšel jsem, že tenhle film není trapný, nechutný, ani nic takového, ale rozhodně jsem nečekal takhle opravdu vtipnou (a nejen kvůli vtipům z "oboru"), opravdu milou, ale hlavně totálně nenucenou, celé dvě hodiny nenudící zábavu. Dát pět hvězdiček se mi sice trochu příčí, jenže asi hlavně kvůli tomu, že se mi nechce dát tolik bodíků filmu s takovým názvem :) Ale co..po Girl Next Door další důkaz, že jde natočit neblbou romantickou komedii s velmi "trapáckým potenciálem" úplně jinak než by se čekalo a to moc povedeně a netrapně.

Super náhradník (2006)

Nebylo mi nějak dobře a tak jsem si našel nenáročnou středoškolskou "hot" komedii a asi jsem se dočkal, spíše jsem si tak úplně neuvědomil, že z devadesáti procent jsou tyhle filmy dosti brakové, i když se na ně často dobře kouká, ani náladu vám nezkazí. Osm z deseti vtipů v Shes the Man vychází ze skutečnosti, že postavy neví, že Sebestian je holka, zato divák ano (hromadné sprchování, perda míčem mezi její nohy), což po 40 minutách začne být poměrně otravné a nenápadité. A abych nezapomněl, proč proboha mají američani tendence hezkým herečkám (http://www.imdb.com/name/nm0673932/) nasazovat ve filmech rovnátka, rozcuchávat jim vlasy a dávat jim ošklivé brýle? No, asi brutálně nadhodnotím, ale koneckonců tahle komedie účel (zabít hodinu a půl bez újmy na zdraví) splnila, tak dám 3* s velkým mínusem.

Nesvatbovi (2005)

Od filmu jsem čekal odvázanou ujetost (ala Dodgeball) o bláznech, kteří jsou vyhazováni ze svateb za vylomeniny, fakt jsem netušil, že tam budou jen balit holky a šmitec. Wedding Crashers je až tak na osm deset vyjímek hodně nevtipná komedie, na kterou se ale první hodinu a půl docela dobře kouká, přestože Wilson i Vaughn jsou příšerní komici a postavy Todda a Glorie jsou krajně nesympatičtí a otravní. Ani Walken nedostává moc prostoru na rozbalení svého nepopíratelného hereckého umu, ale zato Jane Seymour je božská, bohužel si jí taky moc neužijeme. A ještě k tomu všemu je poslední dvacetiminutovka z červené knihovny skoro až nekoukatelná. Nic moc 2*.

Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003)

Přestože je zde vše takřka dokonalé (herci, hudba, výprava, efekty, bitvy), nedrží to zcela pohromadě. První věc, co mě trkla, bylo poměrně skokovitě pojaté vyprávění. Myslel jsem si, že bylo vybráno kvůli tomu, aby se do filmu vešel celý uzavřený příběh, bohužel se tak nestalo a film skončí velmi otevřeně ve stylu "celý tento minipříběh byla jen malá epizodka v životě vojenských mořeplavců". Na druhou stranu opravdu potěší ta opravdovost a moc se mi líbila postava přirodovědce Bettanyho, bohužel většina ostatních postav není ničím zajímavá a tak jsem se mezi nimi docela ztrácel. Určitě se ale na tuto výpravnou epopej kouknu někdy znova. Klasické 3*.