Magická hlubina (1988)

Byl jsem asi moc natěšený a čekal jsem Big Blue asi trochu jiné - s impozantními záběry na hejna ryb a korálů. Tím nechci naznačit, že by taneční scény s delfíny byly špatné, naopak, ale bohužel jich moc není. Samozřejmě nejlepší je první vynoření Jacquea z vody. Hudba, i když poměrně vykrádá některé Jarreho skladby, se k filmu také velmi hodí. Další aspekty filmu jsou už na tom hůře. Potápěcí souboj dvou kamarádů, ač poměrně zajímavý, není moc rozvinut. Romantická story také nic moc a herecké výkony jsou až na Barra dost průměrné, ale číší z nich zápal pro věc jako například ve Star Wars IV, takže to ani moc nevadí. Zbývá pár krásných záběrů na rozmanité pevninské scenérie (Peru). 3*, nic víc, nic míň.

Smrt přichází v bílém (2003)

Žádné nějaké extraseznamování s postavami, hned se začíná budovat hustá atmosféra. Za celý film neuvidíte nějaké morbidní a prvoplánově ošklivé záběry, na to jsou tvůrci moc velcí hororoví fajnšmekři a spíše uvolňují otěže představovisti diváka. Stejně tak neuvidíte žádné pitomé "hrůzostrášné" stvůry, tam tvůrci také prozíravě ví, že je jich většina spíše k smíchu, tak proč se s nimi zahazovat. Tyhle hitchcockárny, v tom smyslu, že se odehrávají na silně omezeném prostoru (zde auto a silnice max 5 metrů okolo) jsou v případě, že se povedou jako tento, opravdu skvělým zážitkem. A třešničkou na dortu jsou nějaké velmi vtipné momenty. Proti závěru nic nemám. Plné hodnocení nedávám jen, protože u nedávného Descentu jsem se bál ještě trochu víc.

Bokovka (2004)

Když to vezmu expresivně: vezměte si dvě normální povahově rozdílné postavy z jakékoliv aspoň trochu normální teen komedie, přidejte jim 25 let, nařiďte jim, ať se místo holkách v bikinách baví o víně, a pošlete je na výlet po Kalifornii. A taková je dramedy Sideways, film, který ze začátku vypadá jak z prstu vycucaná nezavislárna, ale postupně se rozvine v moc pěkný zábavný californiatrip. Opravdu příjemný film.

Spider-Man 2 (2004)

Je to pěkné, je to výbušné a jsou tam sexy lidé v uniformách. To je tak všechno, po "seznamovacím" prvním dílu rozhodně zklamání. Celý příběh tkví v ohrožování Octaviuse veřejnosti a Spider-Manovo blokování těchto útoků. Když se Octaviusovi zničit lidstvo nepovede, připraví si ještě zákeřnější plán atd. Prostě výborně natočená variace na Power Rangers, nic víc. Raimi nám až moc zblockbusterovatěl (odporné slovo ;)

Mnichov (2005)

Původně jsem od Mnichova čekal, že bude rozebírat i vyšetřování útoku při inkriminovaných OH, ale film je čistokrevným špionážním dramatem s několika celkem drsnými akčními scénami. Je opravdu chválihodné, jak se tohoto tématu Spielberg zhostil, lépe to asi zpracovat nešlo, možná by mohl vybrat lepšího herce než Banu, nějak mi zde nesedl, furt jen tak stejně zoufale kouká bez projevu jakýchkoliv dalších emocí. Milostná scéna ke konci je ale opravdu super a ta mnohými opovrhována s hádkou ohledně hudby se mi líbila snad nejvíc. Jediné co si mohl Spielberg odpustit je ten poslední záběr..chápu jeho cíl, ale přišel mi takový až moc nastrčený, aby byl konec pro Američany co nejsilnější, pozice někde uprostřed snímku by mu slušela víc.

Hra s nevěrou (2005)

Opravdu nemám rád, když "šokující" pointu filmu odhadnu během první půlhodiny. Ano, hádáte správně, u Derailed se mi to stalo. Během tohoto rozjezdu filmu nám ještě Jennifer ukáže, jak stíhá mít každý den zcela jiné účesy a všechny jí děsně seknou a to je tak všechno, co od její postavy můžeme očekávat. Clive Owen pořád jen vyděšeně kouká a jeho postava se chová, jako kdyby právě spadla z Marsu a neznala žádné klišé tohoto žánru. Jeden zvrat mě překvapil, chtěl jsem dát 3* za vcelku rychle utíkající thriller, jenže to strašně účelné bombardování dalšími a dalšími twisty ke konci filmu (vzpomněl jsem si na Basic), které jsou navíc úplně proti lidskému chápání a logice, hodnocení o jeden bodík srazily.

Útěk z vězení (2005) (seriál)

Realističtější MacGyver ve vězení, to tu ještě nebylo. :) Opravdu bomba seriál, který chytí a nepustí. Poslední dobou je dobrých filmových thrillerů zoufale málo a tak jsem moc vděčný za takové filmově natočené seriálové pecky jako 24 a Prison Break. Přestože hlavně ze začátku vykrádá snad všechny vězeňské filmy, klidně mu to odpustím. Nejlepší postava: T-Bag (skvělý herec Robert Knepper), na druhé straně mé oblíbenosti se jasně čpí Veronica (hrozná Robin Tunney). Co ti tam teď v té druhé sezóně budou dělat...

Ztraceni (2004) (seriál)

Začátek první série byla obrovská bomba a překvapení. Bohužel pak se začalo natahovat a tento trend pokračuje až do konce druhé řady. Ale i tak je Lost velmi zábavný, hlavně kvůli velmi rozdílně pojatým flashbackům postav. Úplný konec druhé řady mě teda ale spíš naštval, než dostal, osobně doufám, že třetí sezónou to už celé skončí. Nejlepší postava: Sawyer

Alias (2001) (seriál)

HODNOCENÍ POUZE PRVNÍCH TŘÍ SÉRIÍ! První řada je velmi povedený rozjezd, druhá to pomalu vylepšuje a první půlka třetí sezóny je excelentní, drůhá půlka "padá" opět na super úroveň druhé řady. Díly Phase One z S2 a Full Disclosure z S3 považuji za jedny z nejlepších epizod všech seriálů, co jsem měl možnost vidět. Teď mám rozkoukanou čtvrtou řadu a absolutně nechápu, co s tím tvůrci provedli (asi to bez J.J. Abramse, který se přesunul spíše k Lostu, nejde, dokonce sám řekl, že S4 Aliasu se moc nepovedla :)). Kdybych ji měl hodnotit samostatně, tak jí dám tak 2*, a to za ně může být ještě ráda. Není v ní žádná hlavní dějová linka, není zde žádný hlavní záporák, všichni jsou epizodní a na konci je Sydney dostane, scénáře jsou něco na způsob céčkových akčních sci-fi seriálů, která Nova dává ve tři ráno. Bohužel na mě působí seriálové prokletí a kvůli zalíbení k předchozím řadám jí stejně asi pomalu dokoukám. Potom tedy upravím i tento komentář. Update (8.7.2006) - Jak jsem očekával, kvalita rozporuplné čtvrté řady se postupně zvyšovala, finále bylo sice docela fajn, ale mezi ostatními je jasně nejhorší. Počkám si až vyjde na dvd S5, bohužel už jí moc nevěřím, vědět jak to celé dopadne ale chci. Kvůli 4. sezóně snižuji hodnocení na 4*.

24 hodin (2001) (seriál)

Bohužel musím skoro citovat Novu a říct, že toto je opravdu jeden z nejlepších minimálně akčních seriálu všech dob. Bohužel hodně lidí se nechalo odradit prvními dvěma až třemi díly první řady, které jsou opravdu slabší a seriál zavrhli. Já jsem asi do šestého dílu koukal na dabovanou fullscreenovou novu, ale pak jsem přeřadil na originální widescreen :) Tak mně to chytlo, že jsem první řadu dokoukal asi když v tv běžel desátý díl a hned jsem navázal druhou serií, která se mi zatím ze tří dokončených líbíla nejvíc. Nejlepší finále(posledních 4-5 dílů) měla ovšem třetí řada, ale bohužel měla také slabší pasáže(15.-18. díl). A zatím prvních 11 dílů nejnovější čtvrté řady také míří kvalitou velmi vysoko. Update (8.7.2006) - Jak čtvrtá, tak patá řada byly opět velmi dobré, jenže seriálu už začíná škodit jeho délka. Po velmi zajímavém konci 4. série jsem doufal, že pátá bude jiná, bohužel se tak nestalo. Tím vůbec nechci říct, že by mě 24 nudila, je stále opravdu velmi zábavná a napínavá. Ale už si uvědomuju, jak trestuhodně vykrádá sama sebe a je to vlastně stále to samé. Další stejné objednané tři řady už mě bavit asi přestanou, pokud samozřejmě tvůrci nepřijdou s něčím novým a můj názor mi vyvrátí, moc v to doufám.