Veronica Mars (2004) (seriál)

Tak mám za sebou první sezónu a moc se mi líbila. Je to takový mix CSI a Beverly Hills 90210. Většina epizod má více dějových linek, kde Veronica, popřípadě její otec, pracuje na vcelku rozmanitých zakázkách jako dva soukromí detektivové. Celým seriálem se ještě táhne další vyšetřování, konkrétně vraždy. Na tento seriál se skvěle kouká, hlavně kvůli vyrovnané kvalitě epizod, neokoukaným příběhům a všudypřítomným hláškám. Sice jsou rozhovory možná až příliš strojené, opravdu si nedokážu představit lidi, kteří by i v nejvypjatějších životních situacích mluvili takhle "cool" - neustále naráželi na všechny odnože popkultury, ale divák si rychle zvykne a vždy potěší, když takovou narážku pochopí. Herci, hlavně Kristen Bell a Jason Dohring, jsou také super. Také musím ocenit, že na konci sezóny je vražda vyřešena a tak seriál nepůsobí natahovacím dojmem. Rozmýšlím se mezi 4* a 5*, dám nakonec nižší, protože mi zde přecejen něco chybí, uvidíme po druhé řadě, rozhodně ale doporučuju. Update: Ne, je to na jasných 5*, na jaký středoškolský seriál se dá koukat furt dokola, a furt dokáže svými perfektními zápletkami, ale i hláškami bavit? Na málokterý, na Veronicu ale furt. A teď by to chtělo poslat menší petardu do Novy, když ten jejich strašný dabing zavinil propad seriálu do modrých čísel.

Přepadení 13. okrsku (2005)

Skvělý "diehard" akční thriller bez zbytečných otravných speciálních efektů o obléhání jedné malé policejní stanice se skvělým obsazením. Herci všem postavám padnou jak ulití. Klišé neřeším, hlavně že je u thrilleru zábava a jsem napnutý, jak se to vyvine dál. Film se odehravá během jedné velmi chumelující silvestrovské noci, přesně takové, které miluji v 3d střílečkách, a i v této kvalitní rychlokvašce se mi atmosféra velmi zamlouvala. Sice je konec až příliš natahovaný a ztrácí tempo, ale i tak film o moje čisté 4* nepřipraví, Fishburne s molotovama rulez.

Pleasantville: Městečko zázraků (1998)

Pravděpodobně malá pocta starým americkým černobílým seriálům, z kterých znám jen podle názvu I Love Lucy, ale hlavně dílo s neskutečným společensko-sociálním přesahem. Odvážil bych se ho vzdáleně přirovnat k Matrixu, jen bez bombastických efektů, které ale minimálně plně nahradí krásná černobílobarevná vizuální stránka. Před prvním sledováním je asi lepší o příběhu nic nevědět, mě se to povedlo, a opravdu mě ohromil. Pro fanoušky Interstate 60 povinnost, tohle si zamilujete jako já, to vám garantuju. Čistých 5*

Kiss Kiss Bang Bang (2005)

V rozmezí měsíce jsem si KKBB pustil 3x, to by mělo jako důvod k nejvyššímu hodnocení stačit. Skvělá zápletka, výborné vtipné dialogy, super herci, nádherná Michelle Monaghan. Podobných kvalitních filmů, které se dříve točily jak na bežícím páse, je v poslední době jak šafránu. "Punky Steven Seagal" "Who told you math?" "You peed on the corpse?"

Nabít a zabít (2006)

Docela dobrý film, bohužel až příliš překombinovaný. Někdy mi spíše připadal jak parodie na gangsterku, protože ti dva bossové se občas chovali jak hrozní trotlové a nechali si cokoli líbit. Ta cool režie mi nevadila, ale docela mě s odstupem deptá přílišná vykalkulovanost ve snaze příblížení se kultu ala Pulp Fiction, například v pasáži s narážkami na Bondovské herce. 3,5*, žánrově podobnému Kiss Kiss Bang Bang to ale nesahá ani po kotníky.

Hvězdná pěchota (1997)

Druhý nejlepší Verhoevenův film, po skvělém Total Recallu. Zde zmiňovaná "parodie na všechno" je sice skvělá, hlavně v reklamních předělech, jenže když skončí výcvik a vojáci jsou vysláni do akce, tak se vytratí a až na pár vyjímek (např. tv reportér) se z filmu stane čistokrevná akce, i když dobrá a zábavná. Superhrdinové mají neomezeně nábojů, jsou rychlejší než vlna výbuchu atomové bombičky a ve vesmíru hoří oheň. Ale i tak jsou Starship Troopers mnohem lepší než přiblblý ID4. A také musím ocenit, že Verhoeven se snad jako jediný nebojí (nebál) v blockbusteru R-kového ratingu. Jak jsem u něj zvyklí, brutální je tenhle snímek až až. A možná také proto kasovně propadl, škoda.

Obyčejní hrdinové (2004)

Imaginary Heroes se mi líbili a to dost. Herci jsou skvěle vybraní a celá rodina tak nějak žije i přes obrazovku. Rozhovory mezi nimi jsou velmi civilní a vůbec nepůsobí uměle strojeně. A Sigourney Weaver je jedna z nejlepších filmových matek, co jsem viděl. Přirovnatelná k té z Gilmore Girls, jenže tam se jí k této póze nehroutila celá rodina. Proč tedy jen 3*? Protože příběh je podle mě příliš všední a v různých variacích viděný mnohokrát, i když co pořád u rodinných dramat vymýšlet..Každopádně ty 3* jsou setsakra silné.

Den poté (1983) (TV film)

Tento skoro-dokument mi docela připomínal nový United 93, ale Day After je lepší, přestože má nic moc první půlku, kde sledujeme pouze "přípravy" na válku a přestože (TV) by mnoho lidí odradilo. A byla by to chyba, Day After byl velký projekt, na jeho vzniku spolupracovalo mnoho vědců, jeho americkou televizní preméru sledovalo 100 milionů lidí, dodnes nepřekonaná sledovanost televizního filmu. Stáří a hlavně menší rozpočet je poznat snad jen při výbuších atomových bomb, ale i tak ty záběry utkví v hlavě. Možná je scénář příliš "hodný" k hlavním postavám, které by podle mého neodborného názoru nemohly výbuch v maximálně 80 km vzdálených místech od dopadu přežít. Nevěřím tomu, že normální sklep by zastavil radiaci, která pobije celé okolí domu. Asi by bylo lepší postavy rozmístit ještě dál a exploze ukázat jen jako ozářenou oblohu (ala Empire of the Sun) a ne efektní hřiby. A projev prezidenta do rádia, ten byl opravdu na ránu (z lidského hlediska, ne filmového samozřejmě). Doufejme, že se na Day After v budoucnosti nebude koukat jako na film nadčasový a prorocký. Lepší 3*.

Silent Hill (2006)

Pro mě obrovské zklámání, takovou těžkotonážní dlouhou "hororovou" blbost jsem nečekal. Začátek nebyl vůbec špatný, záběry zvrchu na jedoucí auto lesem se mi moc líbily, příjezd do Silent Hillu - stále ještě velmi slušné. První sklep - a už to letělo s kvalitou strmě dolů. Některé scény mi přišly jak snaha režiséra o vážnější Noční můru z Elm Street. A když se tam objevila banda fanatiků jen kecající rádoby drsné mýtické povídačky o Ďáblovi a Temnotě, šlo to úplně do pekel. Nesnáším scénáře, kde postavy neustále běhají z jednoho domu do druhého, kde na ně čekají pokaždé jiná překvapení, ve hrách je to normální, ale koukat někomu u videohry přes rameno mě fakt nebere - a tak vypadá Silent Hill film. Snaha o nějaké femme fatale se hlavně v případě Sharoniny matky nepovedla ani v nejmenším. No a celé by to dopadlo mnohem lépe, kdyby byl film němý, dialogy - šílený. Ganz by se měl kouknout na Descent nebo Shining, ať pozná jak se buduje děsivá atmosféra, a na Saw - ať pozná, jak vypadají nápadité odporné smrti (létající ostnatý drát - haha). Jedinou věc, kterou musím od srdce ocenit, byla super hudba.

Velká ryba (2003)

Proč já tohle super dílo tak dlouho odkládal? Kdybych si to pustil hned, tak jsem to teď už mohl mít zkouknuto po několikáté. No což, tenhle příběh "Forresta Gumpa z vyššim IQ" mě fakt dojal, a to na víc místech než klasicky na konci. Mám rád filmy s hromadami vedlejších postaviček a absolutně rozdílných filmových epizodek, kterých se zde díky vyprávějícímu vzpomínkovému stylu dočkáme vrchovatě. Jediné co mi chybělo, přestože mě to u většiny filmů dost dere, bylo "based on true story" ;) PS: RIP Matthew McGrory, byls super.