Ad Astra (2019)

Krásne natočené, dobrý soundtrack, skvelý Pitt, ktorý nezlezie z plátna. Po formalnej stránke nie je čo vytknúť. Horšie je to s príbehom a fyzikou vo vesmíre. Pitovo rozjímanie nad vzťahom k otcovi, manželke a svetu ide niekam doprázdna a nezanecháva absolútne žiadnu emóciu. Taký slabší bratranec Soderberghovho Solarisu, bohužial.

Euforie (2019) (seriál)

Sam Levinson prekvapil ako šikovný a originálny režisér už v Assassination Nation. Tu to potvrdil druhýkrát, opakuje sa aj prostredie, teen grils, texting, sexting, drugs and sex. Casting sa vydaril, herci hrajú a sú vedení výborne, soundtrack hrá v podstate nonstop, miera explicitnosti bola myslím, zase pre televíziu aj film posunutá o kusisko ďalej. Niektoré veci, by človek radšej nevidel. Rozhodne ma bude zaujímať čo bude Levinson točiť ďalej.

Climax (2018)

When party goes wrong...

Záhada Silver Lake (2018)

Nomináciu na Palmu v tomto prípade fakt nechápem. Mnoho ľudí chválilo atmofsféru. Podľa mňa to žiadnu nemalo. Kamera vyzerá digitálne nefilmovo, použitie hudby, ktorá je variáciou na staré filmové soundtracky z cca 50 rokov absolútne neodpovedá dianiu na plátne. Príbeh sa motá a motá a nikam nesmeruje, nijako to nedrží pokope. Najviac mi to pripomínalo nepodarok Richarda Kellyho Southland tales. Bolo vidieť obrovskú ambíciu, ale minulo sa s realizáciou. Len zato, že postava ma celú izbu oblepenú filmovými plagátmi a odohráva sa to v Hollywoode, tak to neznamená, že sa to približuje Hitchcockovi či Lynchovi.

Velký hack (2019)

Pre toho, kto moc nesleduje dianie okolo seba a len bezhlavo využíva sociálne siete to môže priniesť radu nových informácii a poznatkov o tom, ako sú súčasné sociálne siete a vyhľadávače využívané k manipulácii verejnej mienky, prípadne k víťazstvu vo voľbách. Ten kto trocha sleduje čo sa deje, a aspoň po očku správy o Cambridge Analytica zachytil tam zase tak moc zaujímavého nenajde.

Suspiria (2018)

Ako horor to nefunguje, strašidelné je to len v tom, ako sa to berie vážne. Guadagnino sa snaží o art ale vo výsledku dve hodiny mieša nesurodé témy a strašne nudí. Potom príde nechcene smiešne finále a ešte aj uslzený epilóg, ktorý tento guláš žánrov úplne zaklincuje. Nepomohlo ani že soundtrack robil Thom Yorke

Favoritka (2018)

Lanthimos vymenil scenáristu svojich weird filmov za niečo konvenčnejšie a prekvapivo to zafungovalo na výbornú.

V pasti (2018)

Tisíckrát videné postapo, naposledy v Quiet Place, de facto by to kľudne mohol byť druhý diel, len sme vymenili zvuk za zrak. Alebo by to mohol byť druhý diel Sandrinho 28 days (later). Oproti Quiet Place menej logických lapsusov, takže človeka hlúposť postáv až tak nevytrháva z atmoféry. Sandra Bullock po Gravitacii už druhýkrát na výbornú, Netflix palec hore. 3,5 hvezdy.

Roma (2018)

Scenár/réžia /kamera/strih Alfonso Cuarón. Nechápem ako to dá zvládnuť a ešte aj všetko na jedničku. Pravda, Cuaróna málokedy vo filme zaujíma príbeh, viď Potomkovia ľudí, Gravitácia a Roma. Príbeh tam nejaký vždy je, ale nie je nijak zložitý ani prekvapivý, služí ostatným súčastiam filmu. Práca s kamerou a mizanscénou nevídaná, napriek tomu nepôsobí samoúčelná exhibícia.