Návrat do budoucnosti (1985)

Klasický eightieskový hit z dielne Zemeckis/Spielbeg, ktorý funguje aj v roku 2020.

Přízrak (2017)

Paráda. Jasné dá sa tomu ľahko vysmiať, scéna s koláčom si výslovene pýta paródiu v nejakom Scary Movie. Ale: rozpočet iba 100 000 USD, parádna kamera, minimum strihu, minimum dialógov, minimum herectva, výborný soundtrack, melancholická až ázijská atmosféra, pripomínajúca napríklad 3. Iron, z minima vyťažené maximum. 4 a pol.

Kód Enigmy (2014)

Mám celkom problém s filmami podľa skutočných udalostí, kde film je po filmarskej stránke totálny priemer (okrem Desplatovho sountracku), scenáristicky rutinný a zaujímavý by mal byť hlavne tým skutočným príbehom. No ten sa reality nedrží vôbec.

Spielberg (2017) (TV film)

V zásade sa človek nič zásadne nové o Spielbergovi nedozvie, ale vidieť ho pri práci, počúvať jeho a ďalších režiséreov (Scorsese, De Palma, Lucas) s akým nadšením rozprávajú o filmoch a filmovaní. To fakt ani tých 147 minút nestačí. Hvezdičku strhávam len za to, že si nenašli čas venovať sa A.I., Minority Report a Vojne Svetov. Objavili sa tam len v kratučkom zostrihu, bez komentára.

Devs (2020) (seriál)

Garland má rád sci-fi a celkom berie do úvahy aj to SCI, nielen FI. Preto ma baví stále viac. Z tria Ex-Machina, Annihilation a DEVS - ten posledný je najlepší. Formálne veľmi podobné ako ExMachina, mnoho záberov z vnútra DEVs pri práci so svetlom pripomínalo Sunshine. Velmi pomalé pozvolné tempo, mnohým nebude vyhovovať ale u mňa sadlo na 100%.

Neortodoxní (2020) (seriál)

Miniséria kde sú Nemci väčší sympaťáci než Židia a holka z New Yorku je braná ako utečenec z tretieho sveta. A ešte k tomu je to realita...

Alita: Bojový Anděl (2019)

Príjemné prekvapenie. Ale stále to CGI pri kinetických scénách pôsobí strašne umelo a do očí bijúco a kazí dojem. Inak vizuál nádherný a príbeh dobrý. Rodriquez to celkom drží v rukách.

Maják (2019)

Kamera, atmosféra, herci, výprava - všetko na jedničku. Len scenár až príliš priehľadný a je jasné kam to bude smerovať. Okrem toho, zhruba od polovice stopáže už atmosféra zunuje a je to potom vlastne už dosť otravné. Skrátiť o 30 minút a bude to ok.

Outsider (2020) (seriál)

Po formálnej a hereckej stránke absolútna špička. Možno aj najlepšia Kingova adaptácia za niekolko dekád.