Země mrtvých (2005)

Miluji zombie filmy a takové kousky jako NIGHT OF THE LIVING DEAD bych bez rozpaků označil za geniální, nicméně LAND OF THE DEAD je pro mě obrovským zklamáním. A dvakrát takovým, uvědomím-li si, že tento paskvil subžánru "zombie horor" natočil jeho samotný zakladatel. Když Danny Boyle svého času v celkem povedeném kousku 28 DAYS LATER nechal zombíky pobíhat nadlidskou rychlostí, kdejakého Romerova fanouška to mohlo popudit, ale většina to akceptovala a koneckonců to bylo ku dobru věci, tedy zvýšení dramatičnosti. Jenže to, co nyní provedl sám Romero, je prostě neakceptovatelné: dal Nemrtvým inteligenci! Sice minimální, ale přece. Zombie již nejsou tupým stádem, jak by se slušelo, ale prakticky myslícím protivníkem, což zásadně porušuje (mění?) nejzákladnější pravidla žánru. A navíc přestává bavit! No budiž. Když někdo něco vytvoří, má právo to i zničit. Jenže to zdaleka není jediné, co mi na LAND OF THE DEAD vadilo. Námět není nikterak nový - skupina lidí přežívá na určitém, Nemrtvými obleženém místě, kterým v tomto případě není opuštěný dům, supermarket ani atomový kryt, nýbrž celé město. Z tohoto faktu však určitě mohlo pramenit daleko více vtipných (a dramatických) momentů, něž kolika se dočkáme a zdá se, že tvůrcům se vymýšlet něco originálního snad ani nechtělo. Film se bere dost vážně a místo budování poctivé atmosféry se zabývá nepodstatnými zbytečnostmi, jako jsou vztahy, intriky, traumata z mládí a nevím co ještě všech hlavních i vedlejších postav, kterých tu je daleko více než akorát. Hlavní hrdinové jsou nemastní neslaní (tím nemyslím maso) a občas pronáší tak patetické hlášky, jaké bych čekal spíš ve filmech typu PEARL HARBOR. Ale úplně nejhorší je konec, který je tak "happy", až se mi chtělo brečet, nehledě na to, že naprosto postrádá logiku. Prostě takhle ne. Vzpomenu-li na Snyderovu nedávnou pecku DAWN OF THE DEAD, musím s lítostí konstatovat, že klasik žánru je za zenitem a měl by přenechat štafetu mladším a zapálenějším. Ale abych jen nekritizoval: Dennis Hopper hraje typického Dennise Hoppera a je zábava jej sledovat. Některé fórky jsou povedené, Zombie správně uleželé, jejich likvidace mnohdy efektní a krví se tu nešetří. Mě to však k plné spokojenosti rozhodně nestačí. George A. Romero is dead.

Den poté (1983) (TV film)

Tento film se ve své době stal působivým varováním před nukleární hrozbou a prakticky jím zůstává dodnes, bohužel se na něm na mnohých místech podepsal zub času. Především samotná scéna, kdy dopadají bomby, připadá dnešnímu divákovy rozmlsanému digitálními triky, dost trapná ne-li přímo směšná. Naopak postapokalyptický svět je ztvárněn velmi přesvědčivě a člověku z té bezútěšnosti až běhá mráz po zádech. Mnohé scény nutí opravdu k hlubšímu zamyšlení a odmyslím-li si zbytečnou vatu ze začátku, občasný patos a zastaralé triky, nemám tomuto snímku co vytknout. Myslím, že v době svého uvedení mnoha lidem nedopřál klidný spánek.

Manderlay (2005)

Jízlivá a nemilosrdná kritika (nejen americké) demokracie. Osobně se mi MANDERLAY líbilo ještě o stupínek více než-li DOGVILLE (možná proto že jsem jej viděl na velkém plátně). Před projekcí jsem se trochu obával absence Nicole Kidman, ale tyto obavy se naštěstí ukázaly jako liché. Bryce Dallas Howard nezůstala postavě Grace nic dlužná. Pomohla i kratší stopáž. No a závěr je opět perfektní a snad ještě cyničtější než u svého předchůdce.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Předchozí díly jsem nemilosrdně odsoudil, ale Vězeň z Azkabanu mě dostal, především přenádhernou výpravou, temným laděním a kvalitními hereckými výkony. A poslední půlhodinou, která je naprosto dokonalá. Škoda těch trapností na začátku...

The Hire: Hostage (2002)

John Woo ve vrcholné formě - dle mého názoru druhý nejlepší The Hire.

The Hire: Beat the Devil (2002)

Nejhvězdněji obsazný dílek z celé série The Hire a zároveň jeden z nejlepších. Gary Oldman coby ďábel je ďábelský.

The Hire: Star (2001)

Sranda. Madona je správně protivná a zběsilá jizdá po městě za doprovodu Blur prostě fuckin´ cool. BMW M5 Sedan bude asi dobrý auto :-)

The Hire: Powder Keg (2001)

Jednoznačně nejlepší kus z celé série The Hire, který pojednává o závažných tématech natolik realisticky, až jsem si říkal, že je jejich zneužití k pouhému prodeji produktu (BMW X5) nevkusné. To však nic nemění na tom, že jako "kraťas" je tento film bezchybný. Takhle smutnou reklamu jsem ještě neviděl.

V dobré společnosti (2004)

Pěkné. Možná bych dal i 4 hvězdičky, nebýt toho přeslazeného konce. Jinak ale příjemná, inteligentní komedie. Hlavně ta firemní kultura byla zobrazená velmi věrně.