Collateral (2004)

Michael Mann zřejmě neumí točit špatné filmy, protože každý jeho kousek je brilantní. Stejně tak COLLATERAL, který jsem v jeho filmografii právě zařadil na první místo. Snímek je postaven na originálním námětu, nepředvídatelném scénáři a především na kvalitních hereckých výkonech. Dokonalá je i elegantně chladná (byť digitální) kamera, která městu dodává patřičný nádech odcizenosti. A právě odcizenost člověka v současném velkoměstě je to hlavní, o čem COLLATERAL vypráví. PS: A fanoušci herní série Hitman si mnohé scény vychutnají dvojnásob - třeba ta na diskotéce by na Silent Assasina pravděpodobně nebyla :-)))

Vaterland - Lovecký deník (2004) odpad!

Nepovedený, nudný a zdlouhavý film. Pokud se nám autor snažil "něco zásadního" sdělit, tak se mu to rozhodně nepodařilo. Tedy minimálně já (ale mám pocit že úplně všichni) jsem to nepochopil a raději ani nechci. Výslednému dojmu rozhodně nepomáhají příšerné herecké výkony (Rodena vyjímaje), fatálně nezvládnutá režie a amatérská kamera. Raději trilogii KAMEŇÁKŮ v kuse, než ještě jednou vidět VATERLAND...

Skřítek (2005)

Sice musím ocenit Vorlovu odvahu natočit v dnešní době "němou" grotesku, nicméně z celkového výsledku mám poněkud rozporuplné pocity. V první řadě mi vadila nevyváženost scénáře - některé pasáže jsou nabité infantilním humorem pro žáky prvního stupně základní školy a jiné se snaží o psychologickou sondu dnešní společnosti. Je to jistě dáno tím, že režisér se chtěl zavděčit nejširší divácké obci od 5 do 105 let, ale film potom působí poněkud roztříštěným dojmem. Co mně dále hodně naštvalo, bylo všudypřítomné moralizování o tom, "jak jíst maso (potažmo zabíjet zvířata) je špatné", "chodit do McDonalda je ještě horší" a vůbec, že "jsme obětí konzumní společnosti". Sice je to všechno více méně pravda, ale forma, jakou nám to režisér vtlouká do hlavy, je dosti laciná. Nemluvě o tom, že konzumace marihuany a vandalismus jsou tu prezentovány jako téměř normální, nezavrženíhodné záležitosti. Celkem zklamala i hudba od MIG 21, na kterou nezapomněla upozornit žádná z reklamních kampaní, ale jež ve skutečnosti spočívala v neustálém opakování dvou, tří skladeb, což po takové půlhodince už notně leze na nervy. O kvalitě obrazu se raději nezmiňuji. Na druhou stranu herci, jak v hlavních, tak i v těch nejmenších roličkách, byli výborní, resp. přesní (tedy vtipní), což ale u "sklepáků" nemůže být žádným překvapením. Podtrženo, sečteno jsem se bavil, ale ne zase tolik, jak bych od režiséra CESTY Z MĚSTA a geniálního KOUŘE především, očekával.

Alaska.de (2000)

Režisérka se snaží o sociální drama pojednávající o životě (a násilí) mezi mladými na bezejmenném německém sídlišti (jež jako by z oka vypadlo těm v tuzemsku) a celkem se ji to i daří. Herci předvádí vesměs civilní a přesvědčivé výkony. Za zmínku stojí i zajímavá kamera, střih, hudba a vůbec celkové barevné ladění, jež snímku dodávají syrovou atmosféru (a hodně připomínají Trierovo KRÁLOVSTVÍ). Snad jen scénář občas působí nevěrohodně, především pak konec.

Million Dollar Baby (2004)

Abych se přiznal, minimálně do poloviny jsem byl poněkud zklamaný, protože příběh nepřinášel prakticky nic nového a zdál se mi být pouhou přehlídkou mnohokrát viděných a tudíž předvídatelných klišé. Někdy v poslední třetině ale děj naštěstí vybočuje z koleje mířící k happy endu ala Rocky a mění se v silný, emocionálně nabitý příběh o síle (a slabosti) lidského ducha. Po technické stránce je tento snímek prakticky dokonalý (výprava, kamera, režie..), takže jediné co, vyzdvihnu nad ostatní, je neuvěřitelný výkon Hilary Swank, která si to zlatý těžítko právem zaslouží!!!

Před bouří (2000)

Jeden z těch filmů, jež se tváří nenápadně, avšak v průběhu jeho sledování vás dostane do kolen. Příběh se dotýká současných otázek dětského násilí a terorismu, činí tak ale nenásilnou a uvěřitelnou formou, přestože scénář je poněkud nepravděpodobný. Pokud se divák dokáže od této drobnosti oprostit, dostane se mu odměnou silného diváckého zážitku, na který jen tak nezapomene. Nemalou zásluhu na tom mají jak režisér tak i bezchybní představitelé hlavních rolí.

Ti druzí (2001)

Kdovíjak originální horor to rozhodně není, přestože mnozí zde tvrdí opak. Atmosféra je sice budovaná slušně, ale někdy v polovině se lekačky začnou opakovat a člověka to spíš nudí než děsí. Pointa mě nepřekvapila vůbec, protože jsem ji začal tušit cca hodinku před koncem, takže jediné, co můžu opravdu pochválit je výkon Nicole Kidman a solidní atmosféra.

Mazaný Filip (2003)

Kromě povedené výpravy a kamery a snad i Tomáš Hanáka, který sic neumí hrát, ale na roli se hodí, nestojí za pochvalu vůbec nic. A taky mě tento snímek nadobro přesvědčil, že Česi prostě neumí "product placement".

Divoké kočky (2000)

Tento film si naštěstí vůbec na nic nehraje a je přesně takový, jaký má (a zřejmě i chtěl) být, což znamená především plno nádherných holek! Co na tom, že příběh je prosťounký a předvídatelný, happy end přeslazený a herecké výkony nulové. K sobotnímu odreagování po páteční pařbě posloužil skvěle :-)