Resident Evil: Zánik (2007)

Beriem to ako ospravedlnenku za druhú časť a chválim. Myslím, že tu máme vážneho konkurenta jednotky. Zase máme k dispozícii zákutia v Umbrelle a tak isto konečne nabrúsenú atmosféru a napätie a Millu ako mačetami rozsekáva živé a neživé prvky v prírode. Jedine by som uprel tie psycho-kynetické schopnosti hlavnej hrdinke, s dejom v hre to nemá takmer nič spoločné a taktiež mi to príde dosť nezmyselné. Ale v konečnom zhrnutí ide o ďalší film ktorý sa dá pozrieť viackrát. Zachraňujú to najmä vybrané scény, konečne dostavená tá správna atmosféra a samotná Umbrella.

Resident Evil: Apokalypsa (2004)

Niee, neviem či si režisér až moc veril, alebo proste podcenil situáciu, že má k dispozícii obmedzený rozpočet, neviem. Viem, len že toto sa nedá porovnať s prvou časťou. Začiatok ešte dajme tomu, ale jak dej začal "gradovať" a prichádzali scény ako zombie deti či zombie psy ktorým Milla vždy uštedrila kop z otočky alá Chuck Norris, prestávalo ma to baviť. A úplne to dorazil Nemmesis ktorého som tam jednak vôbec neočakával a jednak sa tam vôbec nehodil. Apocalypsu už zavŕšil len ten záver ktorý je no comment. Jediné plus sú občasné vtipné hlášky a scény ako ten boj v meste, ten bol super.

Resident Evil (2002)

Som nadšený z toho čo som práve videl. Výborná atmosféra umocnená soundtrackom od samotného Mansona a kvantum zombíkov proste nemôže uškodiť. Film nám zo začiatku predvádza synonymum hi-techu, spoločnosť Umbrella ako robí nelegálne pokusy s vírusmi a ako stratí kontrolu nad všetkým. Od samotnej počítačovej hry to má spoločné asi len názvy a prostredie a nie dej, Ten už je iný a ja ako hráč to oceňujem. Celkovo ide o slušne spravenú adaptáciu s výbornou Millou v hlavnej úlohe. Samotné zákutia Umbrelly sa budú postupne odhaľovať a tak isto aj samotná príčina zombie infekcie. Jediné čo by som mohol vytknúť, je nie práve najlepšie stvárnenie Lickera a niektoré scénu sa mi moc nepáčili, hlavne ak ide o tú čudnú scénu v dome a premúdrenú Red Queen. Inak je to za * * * *

Úsvit mrtvých (2004)

Jasne tu cítiť novú režisérsku krv. Dej je omnoho svižnejší a postavy a ich vzťahy sa celkom slušne vyvíjajú. Jediné čo mi chýbalo bol Romero a jeho atmosféra. Platí tu síce jednota miesta deja a času ale akosi sa vytráca tá atmosféra. Celý film sa mi zdal až moc rýchly. Zachraňuje to však humor a dobrý strih scén na začiatku čo sa mi mimoriadne páčil. Záverečná naháňačka bola pekná, ale mohla trvať dlhšie a posledná scéna /pokiaľ ste videli nezostrihanú verziu/ bola tak typická, že som hneď vedel ako to celé skončí. Samotný dojem je však bohato postačujúci na 4 hviezdy.

Země mrtvých (2005)

Že zombíci sú nemoderný? Že každý pokus o túto tému skončí fiaskom? George A. Romero nám dáva ďalšiu lekciu, že nie. Film už ide celkom odvážne do doby ďaleko po infekcii a ukazuje nám život spoločnosti po nej. Zdá sa mi však trochu klišovitá hlavná myšlienka bohatého magnáta ktorý si podmanil celé mesto a núti chudobných žiť naďalej v biede, ale v danom žánri by sa ťažko hľadala iná. Našťastie je dobre vyvážená a dej je stále niečim zaujímavý a nehrozí, že sa bude niekto pri tom nudiť. Samotný zombíci sa dokonca vyvíjajú a putujú dejom. Avšak sem tam sa mi zdá, že už aj sám režisér starne a nie každý nápad je dotiahnutý do konca. Najmä zápletka s druhou hlavnou postavou tomu nasvedčuje. Nedajte sa však odradiť a vychutnajte si toto ďalšie majstrovské dielo od legendy Romera.

Rec 2 (2009)

Okamžité nadväzovanie na pôvodný dej. Akcia a napätie sa dostavia prakticky okamžite. Ešte akčnejšie, ešte hororovejšie ako predošlí diel, s plnou hrsťou nových nápadov. Gratulujem režisérom a teším sa na ďalšie pokračovanie.

REC (2007)

Jedným slovom masaker. Po prvých 20 minútach som to chcel vypnúť lebo akcia prichádza vážne trochu oneskorene, ale neurobil som tak a dodnes neľutujem. To čo ma čakalo potom sa proste do komentáru nedá napísať pretože nechcem nikoho pripraviť o zážitok. Môžem len povedať toľko, že to bolo intenzívne, neuveriteľne akčné, bez žiadnych zádrhelov a nelogických scén. Proste masaker. Odporúčam si pozrieť v pôvodnom znení s titulkami.

Mlha (2007)

Vynikajúce. Po dopozeraní som bol naozaj nadšený. Tak málo stačí na vytvorenie dokonalej atmosféry ktorú si tento film drží prakticky od začiatku až do konca. Zaujímavé je ako režisér zakomponoval tému náboženstva a neskôr prakticky stredoveké vnímanie neznámych javov. Hlavné lákadlo je tu hlavne obstojné spracovanie záhadných tvoroch a samotná hmla ktorá rámcuje celým dejom. Ako čerešničku na torte nám Darabont pripravil naozaj dobrý záver a výborný výber soundtracku ktorý celú atmosféru ešte umocnil. Snímok ktorý sa nedá pozrieť len raz.

Grave Encounters (2011)

Zapínal som si to s neviem akým pocitom a vypínal som to s úsmevom od ucha k uchu. Nie že by mi to prišlo smiešne, ale...ale...geniálne. Neviem vôbec čo sa mi na tom vlastne páčilo, ale zdá sa, že všetko. Príbeh a respektíve začiatok bol vážne mimo, o tom ich médiu ani nevravím ale neskôr to chytlo taký super spád, že všetko mi v tom začalo pasovať. Vynikajúce nápady striedajú celkom otrepané ksichty a správanie bubákov ale to je v celkovom porovnaní atmosféry filmu ako prd vo vetre. Odporúčam si to pozrieť avšak s vypnutým mozgom a pekne tlustým balíkom čipsov :)

Sucker Punch (2011)

Som naozaj sklamaný z niektorých hodnotiacich. To sa naozaj snažíte zamaskovať vašu nevnímavosť na úkor pár vybraných scén ktoré vám tam nesadli ? Predsa o tomto nie je ten film. Je to obrovská audio-vizuálna bomba ktorej keď dáte šancu pochopiť ju tak vás nepustí. Silný príbeh o túžbe po slobode a predstave ako ju dosiahnúť. Výborná kombinácia hudby ku jednotlivým scénam a ako je u Snydera zvykom - kvantá odkazov. Závisí už len na vás či ich vnímate a či si necháte umocniť svoj zážitok na maximum. Pre mňa tutovka, skúška fantázie. Tak ako nám začiatok napovedá, celý život je jedno veľké javisko...