• Krátkometrážní

V zajetí démonů (2013)

Kdyby takhle vypadaly všechny horory, tak snad ten žánr budu mít i rád. A to nic nemění na faktu ani to, že námět filmu není nikterak originální. Strašidelný dům, ve kterém se ukrývají démoni - nic zajímavého, čím by se dalo nějak oslovit. Chyba lávky. Když se něco takového dobře natočí, člověk bude sedět přikovaný před obrazovkou a žrát každičký detail filmu. Skvělá hororová atmosféra, výborná kulisa staršího domku, skvělá hudba, spoustu "lekaček", po kterých vaše tělo škubne. Prostě paráda a pokud budete chtít doporučit nějaký horor, mezi prvníma řeknu právě tento snímek.

Plán útěku (2013)

Stallone a Schwarzenegger v hlavní roli v jednom filmu? Ne...to prostě nejde ignorovat. A i když už nepatří mezi nejmladší jako v proslulém Rambovi či Terminátorovi, jsou to pořád oni, i když mají o pár vrásek více. Plán útěku je plný akce, místy vtipný a prošpikovaný skvělými hláškami. Bohužel ale snímek má hned několik velmi podstatných mínusů. A tím největším je asi scénář s velkou spoustou nedostatků. K vidění je tak velký faktor náhody či absolutní tupost dozorců ve všech možných alternativách. Pokud však budete ignorovat příběhové nedostatky a naplno si užijete souhru dvou legend akčního filmu, návštěvu kina si užijete. Pokud však očekáváte něco víc než jen to, zřejmě to tak radostný zážitek nebude.

7 dní hříchů (2012)

Je až smutné, že i tolik let po válce si spousta Čechů myslí, že vyhnání Němců bylo úplně v pořádku. Otázkou je, jestli si to někdy vůbec náš národ uvědomí. Film někdy může být dobrou cestou, jak přinutit lidi přemýšlet. Ale musí být dobře natočen. A to se v tomhle případě bohužel říct nedá. Téma je uchyceno úplně za špatný konec a místo psychologického ždímání nervů se dočkáme průměrného snímku s průměrným příběhem a absolutně nezvládnutým koncem.

Oddělen (2011)

Fíha...jestli chcete zlepšit náladu, tak tohle si rozhodně nepouštějte. Detachment je plný negativních emocí. Ale co k němu říct? Neřekl bych, že se jedná o kritiku školského systému, ačkoliv by se to na první pohled mohlo zdát. Ve snímku je škola strašně zobecněná (všichni studenti jsou parchanti). Spíše je hlavní hrdina, který rozhodně neprožívá závistihodný život, zasazen do školního prostředí. A film s Adrienem Brodym padá i stojí. A že po většinu času stojí. Snímek nedává žádné odpovědi, spoustu otázek zůstane nezodpovězeno, jen nabízí pohled do člověka, s nímž se život nemazal. A že to umí popsat celkem věrohodně.

Hooligans (2005)

Jsem velkým fotbalovým fanouškem a o to více nesnáším tyhlecty "fanoušky". Ale k filmu... Proč se Američané cpou do fotbalu, když tomu ale vůbec nerozumí. Nejsem nějak více zanořen do této problematiky, protože mě ani moc nezajímá, jak se kupa debilů mlátí "za klub". Ale proboha takhle to ve skutečnosti ale vůbec nefunguje. Kdyby to aspoň mělo zajímavý příběh, když už to skutečnosti příliš podobné není. Ale bohužel. Nadějný americký student žurnalistky přijede do Londýna, v životě nikoho neuhodil a během týdne se z něho stane obávaný člen hooligans. To jako opravdu? Tvůrcům se nesmí upřít, že hlavně bitky jsou velmi kvalitně zpracovaný, a pochvalu si zaslouží i za poslední pasáž filmu. Jinak je to bohužel bída, bída a velké zklamání.

Pokání (2007)

Tohle se vám všem opravdu líbí? Vždyť to jsou dvě hodiny absolutní nudy. A přiznám se, nebýt tam krásná Keira Knightley, ani náhodou to nedokoukám. Příběh se točí kolem jedné zápletky (i když námět to není vůbec špatný), která by se ale v pohodě dala narvat do 20 minut a ještě by to možná bylo dlouhé. Jestli čekáte od dvouhodinového snímku, že tam bude spoustu vedlejších dějových liniích, tak se pletete. Nic, vůbec nic. A jestli u někoho tohle vyvolalo nějaké emoce, tak já jsem asi bezcitný barbar. Pochválit lze maximálně tak již zmiňovanou Keiru, fantastickou hudbu a povedené jsou poslední minuty v závěru. Jinak nic.

Nic nás nerozdělí (2012)

Strašně těžce se mi tento snímek hodnotí. Námět je víc než dobrý a tak nějak jsem očekával, že mi nabídne fantastický příběh. To se ale bohužel nekoná. S troškou nadsázky se dá říct, že se toho v téměř dvou hodinách příliš nestane. Možná je to na úkor toho, že je to podle skutečné události. A to, že se toho tento film až příliš drží, mu dost škodí. Na druhou stranu zejména první polovina je zvládnuta opravdu brilantně, divák prožívá nepříjemnou situaci s herci a cítí jeho bolesti a utrpení. Určitě ve vás film v určitých momentech vyvolá emoce (zejména u scény se sourozenci), ale i tak to není ještě úplně ono. Rozhodně tomu chybí zajímavější příběh, i když to třeba není jeho primárním cílem. Je to škoda, určitě z toho šlo vytřískat ještě o něco víc a věřím, že by mělo velkou šanci si to odnést i nějakou tu sošku.

30 minut po půlnoci (2012)

Proboha, proč to má takhle dlouhou stopáž? Naprosto zbytečně. A to je cítit hlavní v první polovině filmu, který dělá všechno možné, jen vás nepřipoutá do sedačky. Je to tak jen směs různých záběrů, které jsou třeba sami o sobě zajímavé, ale je jich tam tolik a dohromady vlastně nedávají skoro žádný smysl, že to nudí čím dál tím víc. Poté ale začne snímek nabírat druhý dech, začne být alespoň trochu akční, trochu na sebe navazující a najednou je to úplně jiná podívaná, která vyvrcholí závěrečnou akcí. Film bych určitě zkrátil a přidal mi něco na akčnosti, i když pravdou je, že za dopadením bin Ladina stál velký byrokratické aparát, který postupně slepoval kousek po kousku. Takže tomu chyběla akce. Kathryn Bigelow to i tak mohla podat jinak - zábavněji.

Ten, kdo stojí v koutě (2012)

Miluju Emmu Watson! Tenhle snímek by měli pouštět všem budoucím tvůrcům, aby věděli, jak se mají točit romantické filmy. Jaký rozdíl od většiny romanťáren, které jsou lehce předvídatelné a plné klišé. Samozřejmě i tady některá jsou a asi to bez nich nejde. Ale i tak je to svým způsobem originální. Člověk se při sledování baví, dokáže se vžít do příběhu postav, které na mě působí reálným dojmem - jsou to prostě obyčejní studenti. Celkově se jedná o hodně povedený snímek a já mu bez ostychu tleskám, protože jsem se při něm bavil. Nad to všechno jako bonus je úžasná Emma Watson, ke které bych toho mohl napsat spoustu. Postačí když se budu znovu opakovat - je úžasná!

Cesta (2009)

Velmi smutný post-apokalyptický snímek, ve kterém příběh hraje jen minimální roli. Nesoustředí se ani tak na příčiny katastrofy, ani nepočítá s bláznivými nápady svých žánrových kolegů. Jedná se o prostý snímek, který ale dokáže uchvátit. Zejména pak svými záběry a nastíněnou atmosférou. Příběh "obyčejného" otce se synem, jejíchž jediným cílem je přežít. Jak ale film plyne, stává se z něho stereotyp, kde se víceméně opakují stejné pasáže s trošku odlišným prostředím a scénářem. Možná kdyby byl snímek o 20 minut kratší, jeho hodnocení by i za cenu velmi krátké stopáže bylo vyšší.