• Krátkometrážní

Pavouk (2007)

Vtipný krátkometrážní snímek, které nese i nějaké to poselství. Možná škoda až přespříliš dlouhého úvodu, které zprvu děj neskutečně brzdí. Tak i tak se ale jedná o velmi povedené dílo, kterému sluší i absurdní závěr. I když já bych se bez něj asi obešel.

Prezidentské volby (2012) (TV film)

Sarah Palinovou hrála snad ona sama, ne? Neskutečná podoba. Zajímavé politické drama, které má nastínit kampaň amerických prezidentských kandidátů. Vtahuje nás do zajímavého a pozoruhodného příběhu guvernérky Sarah Palinové, která v průběhu celého filmu prochází mnoho změnami a na konci se budete ptát samy sebe, co si vlastně o aljašské političce myslíte. Ale taková je politika. Snímek je to v každém případě velmi zajímavý a lidem, které politika alespoň trochu zajímá, pomůže rozšířit obzory.

Expendables: Postradatelní (2010)

Hvězdně nabitá akční pecka, která se o herce v čele se Sylvesterem Stallonem opírá. Taky v kolika filmech si můžou dovolit dát tvůrci Arnolda Schwarzeneggera do vedlejší role? Každopádně se jedná o pořádnou akční řežbu, kde se rozhodně kulkami, noži a vůbec municí nešetří. Milovníci tohoto žánru si přijdou na své a zejména v závěru budou doslova uchváceni a prominou tak i některé dějové a další nedostatky.

Trabantem Hedvábnou stezkou (2009)

Musel to být neskutečný zážitek plný andrenalinu a dobrodružství. Bohužel se to samé nedá ale říct o tomto snímku. Spíš to vypadá, že se kluci rozhodli po shlédnutí videa z cesty, vzít pár záběrů a naskládat je nějak za sebe. Přidat k tomu nějaký komentář, aby se to tvářilo jako dokument, a hurá, je hotovo. Jenže má to přesně ten efekt, který to zákonitě chytit muselo. Tudíž to zrovna dvakrát zábavné a strhující jako samotné cesta není. A je to škoda, protože z toho mohl být suprový počin. Zůstává z toho tak dosti amatérský film, ze kterého by při troše profesionalismu mohl vzniknout opravdu skvělý snímek. Škoda.

Telefonní budka (2002)

Kdo by byl řekl, že lze natočit film odehrávající se celý v telefonní budce. O to více mě pak překvapilo, že po celou dobu, jsem se výtečně bavil. Nebyla jediná chvilka, kdybych se nudil. Snímek možná těží z toho, že má kratší stopáž, ale během celých 81 minut se na diváka chrlí napětí a emoce v enormní dávce. Colin Farrell se před našimi zraky mění v někoho, koho prostě musíte zákonitě litovat, i když to vlastně je celkem pěkná svině. Ale kolik podobných jich po světě běhá? Málokdy se mi stane že bych tak moc nechtěl, aby nějaká postava zemřela. U zpočátku arogantního manažera se mi to, věřte nebo ne, stalo. To svědčí o tom, jak mě celý snímek vtáhl do sebe.

Prci, prci, prcičky: Školní sraz (2012)

Prcičky díky svému humoru prostě nikdy nebudou špičkovou komedií. A návrat starých známých z úvodní trilogie to rozhodně nezmění. Ačkoliv postavy zestárli o pár let, kromě toho, že se někteří oženili, mají děti, se ale vůbec nezměnili. Furt zůstali těmi puberťáky, kterým jde jen o jedno jediné. A tak můžete čekat obdobný film jako tomu bylo ve všech předchozích dílech. Pravdou však zůstává, že je to o něco povedenější než všichni jeho předchůdci.

Equilibrium (2002)

Ač se jedná o silnou kritiku společnosti a snímek má i nějaké to poselství, furt tomu dost schází, aby se z toho stal pořádný trhák. A nepomohl tomu ani Christian Bale ve výborně ztvárněné hlavní roli. Ačkoliv začátek se rýsuje velmi zajímavě, s postupujícím časem se z toho stává pořádná matlanina připomínající dort pejska a kočičky. Navíc prostě některé scény a další vedení příběhu nedává moc velký smysl a působí až moc nepřirozeně. Všechno navíc vyvrcholí tradičním akční scénkou, kdy se proti sobě postaví jeden jediný muž a mnohočetná armáda. Kdyby šel snímek v trochu jiných kolejích, mohlo se jednat o špičkové sci-fi, takhle je z toho jen obyčejný průměr.

Vlastní zbraň podmínkou (2012)

Od tohoto snímku jsem čekal tak trochu jiného, než se mi vlastně ve skutečnosti dostalo. Ale to nebylo v žádném případě na škodu, možná právě naopak. V prvé řadě nejde ani tak o sci-fi, jako spíše o drama, které řeší mezilidské vztahy a problém stárnutí. Nejde o komedii, ve které byste se váleli smíchy po zemi, ale rozhodně vtipné dialogy a scény vyloudí úsměv na tváři. Hlavní roli ztvární Aubrey Plaza a je v ní naprosto fantastická. Nedokážu si představit, že by tato role měla jiné zastoupení. V konečném součtu se jedná o příjemný nenáročný film, který uspokojí oko leckterého diváka.

Superman (2012)

V první řadě je nutné podotknout, že autoři měli na vytvoření filmu pouze 48 hodin včetně vymyšlení scénáře. A zadaní obsahovalo i takové věci jako je nutnost použít určitou větu či rekvizitu. K filmu samotnému. Musím smeknout poklonu za provedení. Fantastická kamera, střih i hudba. A opomenout nesmím ani povedené dialogy a monology. Ani příběh není zase tak špatný a v provedení, v jakém je natočen, je i poutavý. Má to však jeden podstatný háček. To, co většinou dělá kraťas kraťasem. Rozuzlení. Nějaká pointa.

Hasta la vista! (2011)

Kolik již bylo natočeno filmů se stejnou tématikou? Tři kluci chtějí přijít o panictví - jak prosté a okoukané. Tady je to navíc umocněno tím, že jsou různými způsoby handicapováni. Jenže podobně jako v Nedotknutelní (Intouchables) tady ani v jednom momentě nemáte potřebu hlavní postavy litovat. A jestli ano, tak opravdu jen ve výjimečných situacích. Ve filmech se stejným námětem je většinou hlavním ozdobou primitivní humor spojený se sexem a alkoholem určený hlavně pro mladší diváky. Tady tomu je přesně naopak. Během snímků je několik momentů, které vám nejenom vykouzlí úsměv na tváři, ale skutečně se zasmějete. Navíc to není ten klasický povrchní humor. Vše je navíc zasazeno do příjemného příběhu, který se tváří skutečně (bylo natočeno na základech skutečných událostí) a hlavně přirozeně. A už je i celkem jedno, že je celkem předvídatelný. A ještě mi nedá jinak, abych nevypíchl Toma Audenaerta jakožto slepce Jozepha.