• Krátkometrážní

Chaplin uprchlým trestancem (1917)

Dokonalé gagy a herecký koncert s Ednou Purviance, to jsou hlavní tahouny této grotesky, která mě pobavila snad nejvíc ze všech Chaplinových prací. Jednoduše řečeno, vynikající film.

Chaplin vystěhovalcem (1917)

Pohoda a positivita přímo čiší a strhává sebou vše kolem sebe. Od podivuhodné plavby na lodi, přes nekonečný souboj host vrchní až po šťastný konec na vás pokukuje párek dvou mladých lidí, kteří byli svázani nejen prací, ale i osobním životem. Když se Charlie s Ednou nakonec nevzali ve skutečném životě, vzali se aspoň v tom filmovém, aby mohli diváky bavit a to se jim zde rozhodně povedlo.

Meeting People Is Easy (1998)

Skrz naskrz unikátní pohled na to, jak může se člověkem zacloumat prakticky ze dne na den nabytá sláva. Až na Thoma Yorka se všichno ostatní z Radiohead vyrovnali s tím, že je lidé milují a jsou schopni pro jejich hudbu udělat takřka cokoliv (já jsem jeden z nich). Nezvyklé vizuální ztvárnění dokonale sedí k celému výtvarnému kultu kolem Radiohead. Navíc jsou zde i některé ukázky z natáčení klipů (především mé srdcovky No Surprises, což je podle mě snad i nejlepší videoklip všech dob) a nahrávání ve studiu. Zkrátka jak to asi vypadá s každou kapelou, která dělá to co dělá s láskou. Zde konkrétně během tour po vydání desky OK Computer v roce 1997.

Chaplin dokonalou dámou (1915)

Chaplin dokonalou dámou a dokonalým tvůrcem, protože jsem se takhle hodně dlouho nezasmál.

Chaplin lepičem tapet (1915)

Ze začátku takové nic moc, ale čím více se film blížil finiši, tím rychlejší nabíral tempo a v mém případě jsem vic a víc smál, až v závěrečné scéně, kdy z domku zbyde jedno veliké smetiště ze suti jednotlivých zdí vyleze náš kníratý lepič Chaplin se svým nefalšovaným úsměvem.

Chaplin na pláži (1915)

Pláž zřejmě Charliemu nesvědčí tolik jako jiná místa. Bohužel.

Fantom opery (1925)

Ztělesněná krása obrazu, hudby a myšlenky zároveň. Fantom opery má díky skvělému ztvárnění podzemí neopakovatelnou atmosféru. Fantomova láska ke krásné Christine vyjádřena v jeho království pod pařížskou operou je jasným vyjádřením citu, jehož podstata byla v němé éře hlavním námětem takřka všech filmů. I proto patří Fantom opery ke špičce své doby, protože to bylo to díváci chtěli a co dostali okořeněné krásnou hudbou. Krásný film.

Battlestar Galactica (2003) (TV film)

Pilot k poměrně nekonvenčnímu sci-fi seriálu, jehož netradiční zpracování mu přidává na kvalitě. Jakožto upoutávací snímek se BSG vyvedl, protože upoutal aspoň mě. Měl bych akorát jednu jedinou výtku, herečka hrající postavu pilotky Starbuck je pěkně hnusná.

Chaplin v kabaretu (1915)

Na takový kabaret bych šel a velmi rád. Chaplin zde hraje dvojroli a přesto je to jeden a týž člověk. Tuto grotesku mám opravdu rád. Nejlepší dvě scény: nuzák (Chaplin) polévá vodou nejdříve "umělce" a poté i diváky z vyšší společnosti + had v trumpetě. Kdo neviděl, neví o čem mluvím, proto by se měl podívat.

Chaplin lodním kuchařem (1915)

Tak přišel Charlie Chaplin ke své lásce a tak také končí groteska na lodi, která se věčně kymácí na vodách Ameriky. Akorát teda Chaplin neumí moc vařit :-)