• Krátkometrážní

Matrix (1999)

Vizionárska genialita. Efektívnosť trikov je tu použite pre lepšiu obratnosť a uchopenie deja a pointy všeobecne .Vo všetkých smeroch je prvý diel Matrixu najlepšie zrobený a najkomornejši. Pre lepší obhľad po deji sa určite musí na Matrix pozrieť min. 2-krat, aby všetko divák pobral. Pretože, Matrix sa dá brať viacerimi sposobmi. Poprvé ako scifi žrádlo plné "cool" inovacii a prestreliek... Podruhé ako uvedomelé a anti propagandové dielo. Je jasne, že tá druhá možnosť je až možno moc zatienetá prvou možnostou, čo je logické, aby pekne poslužil ako kasový trhák. Viac než výkon Keana Reevesa sa mi páčil Hugo Weaving... Matrix asi čo najviac priklincováva je hlavne druhé pokračovanie (ktoré sa zmeni uplne iba na akčnú mega strielačku).95%

Jen počkej...! (1969) (seriál)

Zlá ruská verzia na Toma a Jeryho a dokonca aj zle zrobené. Sory velebnosti, ale toto neberiem.

Zvrácený (2002)

Naprosté znasilnenie diváka. (formou) Psychické zdeptanie diváka. Jeden z filmov, na ktoré neexistujú slova, pretože pri pár scénach som skoro zomrel blahom. Noé je zvrátený majster a neskutočný (filmový) umelec, pretože toto je klenot filmografie. Scény, ktoré sa nedajú opisať a diálogy, ktoré sa nedajú okopirovať. Titulky sú jedná veľká žranica. Kamera k posratiu geniálna (áno, Noé miluje Angst )***Jedno z najväčších srdoviek. 100% docenené až na druhé vzhliadnutie.

Kdysi byli bojovníky (1994)

Neuveriteľne krutý, drsný film. Beznadej a úzkosť hlavných postav sa preniese na vás a celých 102 minút trpíte to peklo spolu s nimi. Jakoliž musím uznať, že Once were warriors majú celkom jednoduchý dej plný nečakaných zvratov a scén pri ktorom tuhne krv v žilach (roztrhanie...). Je tu ciťiť veľkú civilnosť a autentickosť, je vidno, že herci sú "neherči", čiže vskutku posobí až moc reálne. Koniec bol skutočne emociónalne zdrcujuci aj ja som na to pozeral s otovrenými ústami, pretože taký film by si v USA nikdy nedovolili natočiť. Tamahori je talent. Zmrdi zostanú zmrdmi navždy...

In the Fall (2011)

Napaditá pecka. Depresivný aj usmevný kraťas s krásnym vizuálom. Dajte konečne už Stevem Cuttsovi večerák.85%

T is for Talk (2011)

Druhé najlepšie T...(hneď po T is for Toilet). Je až neuveriteľné jak sa za 5 minút dá navodiť atmosféra ako v nejakom celovečeraku. Záver poteší.

Až vyjde měsíc (2012)

Nezaraditeľné. Wes Anderson má neuveriteľne svojský štyl, ale dakedy to až moc prehnáva. Moonrise Kingdom i cez svoje klady je naivná báchorka s bravurvným hereckým obsadením, ktora posobí zbytočne ako emocionálna vydieračka. Nevedel som tú doceniť Edwada Nortona a už vobec ne Bruca Willisa. Neuveritelne divný film s neuveritelne divnou hudbou. Možno nabuduce, zatiaľ 60%.

Zjizvená tvář (1983)

Neskutočny masaker. Scarface je neskutočne prelomová gansterka plná brutalných scén bez sebamenších emócii, čierného humoru a hlavne geniálneho scenáru (Olivera Stona!). Brian De Palma so Scarfacom dal nový pohľad na gansterky. O deji tu je zbytočne polemizovať, pretože moc veľky nebol- z dola hore, ale všetko to odčinuje (až) nadzemský výkon Al Pacina, od ktorého som nemohol spustiť oči. Človek by povedal, že 170 minut je až moc, ale tu je pravda opakom, pretože čas zbehol až moc rýchlo. Finálna prestrelka (Montana proti celému svetu) bola radosť pre oči a očistenie pre dušu. Filmová nádhera.95%

Sim Salabim (2008)

V jednoduchosti je krása a u Presta to platí dvakrát. Úsmevný a zábavný animač, ktorého hlavnú pointu vobec není tažké nájsť. Podobné Pixarovky nemusím, ale Presto je fakt kvalitka.

28 dní poté (2002)

O 28 dní sú viac sci-fi než horor, čož pre film týchto parametrov není uplne zlý. Danny Boyle je další z priekopníkov, ktorý týmto snímkom ovlivnili zombe žáner: zombie sú rýchli, trochu tam pridal kúsky exploitationu (večší hajzli než zombie sú ľudia) a slasheru (ten záver). Cillian Murphy je sympaťak, čo je pri horore veľké plus. Ale i cez veľku kvalitku sa tento žáner Boylovi nehodí a radšej by mal zostať u drám, pretože v tých vlnách je fakt dobrý.85%