• Fantasy

Marvels (2023)

Ale, že vôbec to nebolo také zlé, ako hovorili zlé jazyky. Bol to štandardný Marvel Studios priemer. Ničím nevynikal a v porovnaní napr. s druhým Thorom nebol o nič horší. Je to v podstate jednohubka a zajtra na ňu môžete kľudne zabudnúť. Tento film má 2 roviny.  Prvou je superhrdinská zábava, girl power, zaradenie do širšieho univerza. Druhou (negatívnou) je až prílišné cielenie na mladých divákov.....deti (nebudeme si klamať). A práve tu sa film dostáva do sra*iek. Prvé filmy od Marvelu boli totiž určené pre dospelejšie publikum, kde boli aj negatívne vlastnosti hrdinov, kde hrdinovia trpeli, boli zranení a pod.. V tomto filme sa odklonilo od dospelého publika, od vážnych tém a priklonilo sa k deťom. Detská hrdinka, všetky problémy riešené vtipom a ľavou zadnou, žiadny ani len náznak strachu o hlavnú hrdinku/hlavné hrdinky. To, čo zdobilo staršie filmy, je fuč. Na druhej strane krátka stopáž, žiadna potreba hlbšieho rozmýšľania, podarené efekty a hlavne Brie Larson sú plusom. Takže v globále sa film  oplatí vidieť. Veď stále je lepšie raz vidieť, ako 2x počuť :D

Sunshine (2007)

Márnosť nad márnosť. Šialené. Uťahané. Dialógovo slabé. Flashbacky ako z Déčkového filmu. Príliš to režisér ťahá na psychiku, ale nevychádza to. Jeden z filmov, ktoré som musel pretrpieť. A toľko ospevovaný oscarový výkon Murphyho som tam teda nenašiel. Jedna hviezda za bohatý výber hercov.

Letci z Tuskegee (1995) (TV film)

Pekný príbeh o rasizme v najdemokratickejšej krajine na svete. Je to TV film, takže som ani nečakal zvláštne efekty, či bolcbusterovskú atmosféru. Doba a reálie sú uveriteľné. Len jedna vec ma mrzí a preto je aj nižšie hodnotenie, že vzdušné súboje sú až katastrofálne jednoduché. Nemeckí letci sa len držia rovno a čakajú kým ich zostrelia. Americkí afroamercikí piloti zasa kecajú jedna radosť. To keď porovnám s našim filmom Tmavomodrý svet, tak to je ako keď porpovnávam koleso od voza (Letci z Tuskegee) a koleso z forda (Tmavomodrý svet). Myslím tým na vzdušné súboje, výcvik, dodržiavanie rádiového ticha a pod.

Ve znamení lásky (2016)

Milé a maximálne vhodné na oddych. Nemám tomu skoro ani čo vyčítať. A ako hovorí hlavný hrdina...."nádhera"..... Teresa Palmer.

Sedm statečných (1960)

Parádny film. Dá sa pozrieť aj po stý krát. Videl som ho po dlhom čase a som bol milo prekvapený koľko hlášok tam je. Parádna komédia, parádny film a jeden z top westernov.

Black Widow (2021)

Tento film má pre mňa 2 roviny. Prvá je "Swan song" labutia pieseň pre Scarlett Johansson v MCU. Na rozdiel od Iron Mana a Capa, ktorí dostali dôstojné ukončenie v Endgame, Black Widow ho nemala. Zomrela príliš skoro (v druhej tretine filmu pred veľkým finále) a je druhoradá postava. Druhá rovina je "finally but too late".

Dunkerk (2017)

Akokoľvek je Nolan vizionár a jeho diela sú na hranici perfektnosti, tak toto.... Pri filme sa chcem baviť, byť zaujatý, vtiahnutý do deja. Tu to nefunguje. Občas nudné, občas zbytočne naťahované, niektoré linky nedorozprávané a hlavne historicky nie úplne presné (napr. lodičky sa točili viackrát). Keď to potom porovnám so Saving Private Ryan, tak toto je trabant vs. Spielbergove Ferrari.

Fukušima (2020)

Prapodivná je tá japonská kultúra. Klaňanie sa, výkričník na konci každej vety.... A tá nepripravenosť na katastrofu. Neviem síce povedať, ako by to bolo na Slovensku v prípade jadrovej katastrofy, ale hádam nejaké tie veci už máme zmáknuté. Raz som počul takú hlášku, že Japonci nie preto robia preto 12 a viac hodín denne, lebo majú vysokú produktivitu a know-how a veľa zvládnu, ale preto, že sú neschopní bežné pracovné úlohy zvládnuť za 8 hodín. Ak len časť z tohto filmu je natočená tak, ako tomu bolo v skutočnosti, tak ten človek, čo vyslovil tú hlášku mal pravdu. K filmu asi len toľko, že atmoška nebola až taká mrazivá, ako by sa patrilo, ale pozerať sa to dalo. A chvalabohu sa nestalo nič také vážne ako pri Černobyle.

Wonder Woman 1984 (2020)

Ten pravý pozitívny film na súčasnú situáciu (pandémia COVID-19). Z filmu srší človečenstvo, pohoda a viera v ľudskosť. To je to, čo dnešný svet potrebuje. Pre mňa by tento film nevyznel tak dobre, nebyť súčasnej situácie. Každý už je frustrovaný zo všetkého, z príkazov, zákazov, obmedzovania. Do toho príde hviezda jasná - Zázračná žena a zaboduje. Človek mohol po dlhom čase odchádzať s pozitívnym pocitom z kina. Film si nesie silný odkaz v tom, že každý robí chyby/je omylný a že chyby sa dajú napraviť, len treba sa ospravedlniť, v prípade filmu vziať svoje sebecké želanie späť. Osudy krásnej superhrdinky Wonder Woman nás tentokrát zavedú do môjho obľúbeného roku (prečo asi :). 80-tky boli zlatou érou televízie a tomu sa prispôsobuje aj štýl a farebnosť filmu. Dosť posun oproti prvej viac šedivej WW. Vôbec filmu nemám za zlé ten TV feeling, ani dĺžku filmu, či pomalosť deja. Keď sa tak pozriem na iný DC film Shazam, tak Wonder Woman 1984 je Ferrari oproti tej stupidite Shazam (aka polski fiat). Tri veci ma brutálne zaujali na filme: 1) celá úvodná sekvencia na Themiscirských (olympijských) hrách; 2) odzbrojujúci úsmev Gal Gadot; 3) Kisten Wiig v tých čiernych šatách. Chýbal mi vo filme meč a štít WW.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Sequel trilógia.... keďže sú všetky tri filmy prepojené, tak môj skromný komentár napíšem ku všetkým trom filmom tu: Aké to bolo haló, keď oznámili, že Disney získal práva na Star Wars a že sa bude točiť nová trilógia, tzv. sequel trilógia s J.J.Abramsom na čele, fanúšikovia šaleli. Ale ja, ako nefanda Star Wars, som len mykol plecami. A dobre som urobil. Lebo to čo som dostal, je KLON prvej trilógie. KLON na kvadrát. Poďme pekne poporiadku pri porovnávaní originálnej a najnovšej trilógie. Máme tu niekoho, kto má Jedi schopnosti/predpoklady, ale o tom nevie: Luke Skywalker = Rey. Neveriia si, ale nakoniec zachránia galaxiu. Máme tu mentora: Obi-Wan Kenobi = Luke a Leia dokopy. Jedi, ktorý učí nového Jedi. Máme tu vtipálka, ktorý sa vrhne hneď do všetkého po hlave: Han Solo = Poe Dameron. Máme tu sidekicka, ktorý bol na strane zla a teraz je dobrý Lando = Finn. Máme tu planet killer machine: Death Star = Starkiller, ktoré majú samozrejme až "jedno" slabé miesto, vďaka ktorému sú zničené. A nakoniec tu máme hlavného záporáka, ktorý nakoniec sa vráti k dobru a nosí helmu: Darth Wader = Kylo Ren. V prvej časti zničia planet killer, v druhej časti nový Jedi podstúpi výcvik a v tretej časti s pomocou zlosyna, ktorý sa obrátil na dobro porazia hlavného nepriateľa. Staré príbehy v novom šate. Málo invencie, hra na istotu. Starwarsáci asi skákali meter päťdesiat od podlahy, ale mňa to nejako nebralo. JJ mal radšej zostať pri StarTreku.