Na sever Severozápadní linkou (1959)

I přes svoje stáří mě opět bavil i tenhle Hitchův kousek daleko víc, než většina současných filmů. Režijně samozřejmě absolutně bez výhrad (film padesát let starý a obsahuje režijně vytříbené nadčasové vychytávky které nezestárly ani o den), herecky jakbysmet, takže vypíchnu jenom perfektně zmáknutou trikovou stránku - od klasických výhledů ze zadních oken aut přes parádní závěr na Mount Rushmore. Do toho ta barevnost a celkově skvostný vizuál ... radost pohledět. *** Napodruhé přidávám na plnou palbu !! Film se mi líbil daleko víc, zejména co se týče vykreslení postav.

Temný úsvit (2006)

Herzog jak hrom, s jeho typicky použitou hudbou a citlivě natočenými přírodními výjevy. Líbilo se mi, že si film na nic nehraje, není nuceně depresivní, a ani happy end mi tentokrát vůbec nevadil. Herecky nemám co bych vytknul - Christian Bale prodělal opět drastickou odtučňovací kůru, jak je jeho dobrým zvykem a dokonce i Steve Zahn zde předvádí asi nejlepší herecký výkon, co jsem u něj viděl. Jediné, co mě neskutečně iritovalo, byl extrémně zprasený dabing - fakt PEKLO a jasný aspirant na nejhorší český dabing všech dob. To ale do hodnocení nezahrnu, protože by to byla urážka režiséra i herců. Film můžu tedy doporučit, ale jedině v originále.

Akta X - Film (1998)

Filmová verze tohohle kultovního seriálu funguje perfektně i samostatně jako inteligentní sci-fi / konspirační kriminálka. Ve spojení se seriálovým kontextem by to bylo snad i na pět hvězd. Nemám, co bych vytkl - vládní konspirace, ufouni, tajná vláda, výborná hudba a epické finále jak hrom. Hehe, a koukám, že režisér Rob Bowman po tomhle filmu natočil už jenom dva další - Království ohně a Elektru ..... FAIL !

Válka světů (2005)

Normálně bych dal automaticky hvězdy čtyři, protože Spielberg bez diskuze ví jak bezchybně režírovat epické, i komorní scény, a jeho vizuálu se vyrovná málokdo. Dokonce i speciální efekty byly celkem zmáknuté, kamera přímo stoprocentní. Hvězdu ubírám tedy za to, že kromě hlavního hrdiny se všechny postavy, v čele se synáčkem, chovaly jako NAPROSTÍ IDIOTI. To se prostě nedalo překousnout.

Nelítostný souboj (1995)

Tenhle film je zkrátka naprosto perfektní - bezchybně kombinuje akci, psychologii postav, napětí a osudovost. Všechny role výborně obsazeny (Sizemore, Trejo, Levine, Kilmer, Voight, ženský taky dobrý ...). Režisérsky, po stránce naprosto uvěřitelného a inteligentního scénáře a herecky stoprocentní. No a máme tady hlavně face to face konfrontaci dvou hereckých LEGEND (finální scéna a poslední záběr jsou bechberoucí), kterým oběma nelze nefandit, takže celkově nejde dát nic jiného než 100%. Tenhle film zkrátka nemá chybu. "I do what I do best, I take scores. You do what you do best, try to stop guys like me. "

Závrať (1958)

Scénář je sice trochu přitažený za vlasy, ale Hitchcockův režisérský um to všechno vynahrazuje.

Ragtime (1981)

Silná a pevnou Formanovou rukou vedená historická freska, perfektně zobrazující společenské klima konce 19. století.

Amadeus (1984)

Pro mě je Amadeus příkladem filmu bez jediné chyby, bez jediného zaváhání. Všechny filmové elementy, režie, kamera, herci, hudba, kostýmy ... vše na sto procent. Prostě poklad !

Vlasy (1979)

Muzikály fakt nemam vůbec rád, ale tahle Formanova klasika je jiný kafe. Závěr mě vždycky totálně dostane.

Ano, šéfe! (2009) (pořad)

"Nojo, ale to stálo v době, kdy ti kurva dala za párek, a ještě ti dala kousnout ..."