• Krátkometrážní

Co je to panna? (2008)

Nevím, odkud se tu vzal český překlad názvu, ale je nefunkční.

Kimi no tomodači (2008)

Za zdařilé považuju příběh i hudbu. Ocenila bych ještě, kdyby bylo možné to vstřebat s kvalitními titulky.

Ekologické katastrofy (2009)

Tedy jediné, co člověka ohrožuje, jsou lidé. (A co se týče filmu samotného, český dabing je /jako téměř vždy/ hrozný a DDT bych neoznačila za pesticid, ale jed, který lze mj. použít jako pesticid.)

Přežít svůj život (2010)

Nejdivnější ze Švankmajerových filmů, které jsem viděla, ale zrovna takový způsob podivínství není úplně ono... I když co se týče roviny podvědomí, ta je ve filmu zachycená dobře.

Stockholmský syndrom (2020) (TV film)

Velmi kvalitní film. Divím se, že se někdo rozhodl točit v Ostravě (a Havířově) - podle mě je to dobrý nápad.

Pláč sovy (2009)

Název "Cry of the Owl" bych do češtiny rozhodně nepřevedla jako "pláč". "Cry" v tomto případě odkazuje na zvukovou stránku, nikoli na slzy - sova ve filmu nebrečí, ale houká. (Zajímavé je převedení názvu filmu do finštiny: Öinen huuto, "noční křik", je název poměrně výstižný.) Zápletka je poměrně dobrá, ale ztvárnění není zrovna nejšťastnější, například morbidní scény nepůsobí ani trochu věrohodně a postavy jsou si vnějškem tak podobné, že je není snadné odlišit. Ve filmu je použitá omezená slovní zásoba, jako to bývá v cizojazyčných knihách pro začátečníky. Nevím, jestli je tento jev i v originálním znění, slyšela jsem pouze dabing, ale vzhledem k celkovému působení filmu se obávám, že ani v původním jazyce to nebylo nic moc.

Heavy Trip (2018)

Uznával jen kapely, co neuměly hrát...