• Krátkometrážní

Trhák (1980)

K tomu snad nelze říct nic jiného, než že je to pořádně potrhlé! Patrasová za mlada je skvělá (a Jíra Korn jakbysmet). "Dádinka" mi málem připomíná Ayu Matsuuru, zřejmě i oblečením. Ani jsem nevěděla, že tričko s flitry bylo k sehnání už v 80. letech, tehdy to určitě byla pecka. Písničky s absurdními texty jsou fajn - když je to prvoplánovitá fraška.

Králíček Petr (2018)

Akčnost a filmová klišé si mohli odpustit. Cením si však toho, že zvířata vypadají víceméně přirozeně, nezdeformovaně (chození po zadních a oblékání se v pohádkách očekává). Důležitá "maličkost" ale chybí - králíci nepohybují nozdrami. Pokud králík takhle nečmuchá, nedýchá :) I při tvrdém spánku pohybuje nozdrami, byť je to sotva znatelné. Čím je ale tepová frekvence vyšší, tím rychleji čmuchá. Ve filmu by tedy králíci měli čmuchat pořád, a dost intenzivně, když neustále běhají. Nutno také podotknout, že zbraní králíka je kromě kopání i kousání - a že je to účinná obrana! Tolik tedy poznámek ke králičí fyziologii. Film se mi ale jinak líbil.

Terkel má problém (2004)

Z toho plyne poučení, že... dětství v rozvojových zemích je sice hrozné, ale ani v Dánsku to není procházka růžovým sadem. Mj. Marek Eben v roli dabujícího je skvělý.

Happiness (2017)

Trefně formulovaná výpověď pomocí pěkného obrazu, i když o nepěkných záležitostech. Nutno však podotknout, že ve skutečnosti látky způsobující takové euforie nepředepisují lékaři. Mj. jsem si všimla, že autor (jako jeden z mála!) myším ponechal tři páry ňader, jak to u myší je.

Come Together (2016)

To jsem se nechala nachytat a místo na krátký film jsem se podívala na dlouhou reklamu. Nehledě na to, že je to ubohá reklama, je to navíc i kýč.

Planeta Česko (2017)

Od Planety Česko jsem vzhledem k její propagaci očekávala hodně. Ve skutečnosti se film od mých představ samozřejmě velmi liší (a to není kritika). Podle názvu jsem předpokládala, že česká příroda bude jediným hlavním tématem. Jako rušivé vnímám časté opakování příběhu autora. Jako by bylo podstatnější dokazovat, že i Češi si umí natočit "Modrou planetu", že na to přece máme atd., než se zaměřit pouze na přírodu. Mj. POLÁK - to je nejen obyvatel Polska a české příjmení, ale i druh kachny (Aythya).

Puupalttookoulu (2010) (TV film)

Skupinka lidí staršího věku se schází v truhlářské dílně. Společně si vyrábějí rakve na míru a diskutují o tématu smrti.

Meidän maamme - Vårt land (2017) (seriál)

Meidän maamme - vårt land - naše země. Letecké záběry finské krajiny - přírody i měst. Bez mluveného slova. Způsob, jak se podívat na místa ve Finsku z úhlů, ze kterých by se na ně člověk pravděpodobně nepodíval, ani kdyby je navštívil. Díly potom i spojeny v jeden film Natočeno u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Finska (Suomi 100). K vidění v archivu televize Yle: https://areena.yle.fi/1-3859526

Lappi nousee (1947)

Vyprávění o zlepšující se situaci v poválečném Laponsku.