• Krátkometrážní

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Příběh nemá žádnou strukturu, jakou příběhy mívají, takže se v tom velmi těžko orientuje. A navíc je to zbytečně dlouhé.

Něco z Alenky (1988)

Skoro se mi to líbí víc než původní literární předloha. Jsem nadšená ze Švankmajerovy práce s materiálem (ve filmu) - v konzumním světě jsme jím sice obklopeni, ale neumíme jej využívat. Líbí se mi tento něžný "starosvětský" styl. Na filmu si mimo jiné cením jeho realističnosti a nádherného propojování světů.

1984 (1984)

Romantické scény ztvárněny s překvapivou chladností, přesně naopak, než by to mělo být. Zato scény o mučení se jim povedly. V celku dobrý film. Knížce se to nevyrovná, ale film, který by se jí vyrovnal, se nedá natočit. Tomu příběhu nejvíce sedí psaná forma, v ní se dá důkladně rozebrat psychologie postav, všechny myšlenky a ideologie.

Na svazu (2013) (studentský film)

Všimla jsem si, jak oblečení herců zářilo novotou, obzvlášť ta bílá tílka. Běžně používané prádlo tak nevypadá. Hádám, že to oblečení bylo pořízeno pouze pro tento film a během natáčení to měli na sobě poprvé, snad to ani před tím nepřeprali.

Bábušky z Černobylu (2015)

Opravdu velmi povedený film o Černobylu - a ne jen o něm. Neomílá se zde to, co je o černobylských událostech všeobecně známo (kde že to vlastně leží ta Ukrajina, atp.), ale přináší se nové informace ze skutečného života - ne jen to, co řekne nějaký "výzkumník" na kameru. My nedokážeme pochopit, proč babušky žijí v zamořené oblasti, stejně jako ony nedokáží pochopit nás - osmdesátiletá žena, která zažila hladomor za Stalina a plno dalšího, má naprosto jiný pohled na věc, je to úplně jiný svět. Tomuto říkám opravdový dokument, studie života, tedy opravdu "živého života", není to jen plané žvanění jako v jiných "dokumentech" o Černobylu, které pouze sdělují to, co se tehdy stalo - a kolikrát ještě zkresleně.