• Krátkometrážní

Hibike! Euphonium - Season 2 (2016) (série)

Je druhá série opravdu lepší než ta první, nebo je druhá hodnocena lépe jenom proto, že se na ní koukají pouze ti, kterým se líbila ta první? Zdá se to být zkreslující, i když druhá série je bezesporu lépe zpracovaná než ta první. Jinak si nemůžu pomoct, ale jméno Haruka mi zní legračně, připomíná mi slovo "haarukka", tj. finsky "vidlička".

Přístav (2015) (seriál) odpad!

Zajímalo by mě, jakou látku scénárista požil, zatímco psal... Za normálních podmínek přece není možné stvořit takový paskvil.

Hibike! Euphonium - Kakedasu Monaka (2015) (epizoda)

Nebýt té libozvučné jazykové složky, moje hodnocení by bylo nižší. Protože nic nepotěší tak jako slyšet japonštinu... leda tak dostat do ruky botanický atlas ve finštině.

Zajícův rok (1977)

Při čtení knihy lituji, že jsem nejprve viděla film. Tohle už nikdy neudělám. Nejprve knihu, pak film - a že jako studentka finštiny očekávám, že se tohle bude dít častěji. A co se konkrétně Zajícova roku týče, film je sice na čtyři hvězdičky, ale kniha tak na šest.

Láska, soudruhu (2013)

Krásný film plný prolínání české a finské kultury. Zaujalo mě, že jako jeden z mála filmu zasazených do doby minulého režimu se neodehrává v roce 68, ani 89. Zajímavé i z jazykového pohledu - např. záměrně zvolený název kapely Zmrzlina (obyčejné české slovo, pro Finy však téměř nevyslovitelné). Jinak mě překvapila perfektní znalost angličtiny na obou stranách, protože tak plynule a s tak dobrou výslovností se běžně nemluví ani dnes, natož tak v době, kdy angličtina nebyl tak zásadní jazyk - prostě ty postavy by takhle přirozeně nemluvily. A pak mě překvapuje taky nízké hodnocení z nevím jakých důvodů. Snad proto, že je to český film a ty se automaticky považují za podprůměrné, nebo protože diváci nepochopili jeho kouzlo.

Legendární parta (2012)

Pojetí opravdu příliš akční, chybí mi tam ta pohádkovost.

Hotarubi no mori e (2011)

Tohle byl moc pěkný film. Určitě si ale dokážu představit, že by dal zpracovat i trochu jinak. Skoro si říkám, že na japonský film to bylo celkem krátké. Kromě příběhů hlavních hrdinů tam třeba nebyla žádná další dějová linie nebo něco více z jejich života - to mi tam taky chybí. Ale jinak fajn.

Co se děje pod zemí (2013) (seriál)

Kdo by chtěl vidět takové králičí nory ve skutečnosti, ať se podívá na Králičí kopec v Květných zahradách v Kroměříži - je to nádhera, i když to není úplně to samé jako v tomhle dokumentu.