• Krátkometrážní

Chained (2012)

Cirkus skončil, závěrečné titulky rollujou a já kontroluji správnou funkčnost antivirového programu, jelikož si nejsem tak úplně jistý jak je možné, že tahle blbost mohla penetrovat přes můj firewall do přehrávače. Vyšinutý chlapec aka houseboy- cleaner je nonstop pod diktátem vrahounových befelů o mytí hajzlu, chystání snídaní a dalších domácích prací.. okna domu jsou zatlouklé patnáctkou umakartem a i se sebevětším úsilím se stejně nelze dostat ven... Tak takhle tento kousek uchopila neschopná niemandka Lynch. Přes nos mi přelétává snad stovka jízlivých poznámek, ale už se spokojím jen se sušším konstatováním, že jeden zapamatovák Chained opravdu má - nudnější explo / thriller / horror jsem ještě neviděl.. Jedno velké nic.

Baby Blues (2008)

Fandové dětských slasherů by měli zbystřit, protože tohle je šupa, která tady fůru roků nebyla. Pořád stejný slasherový mustr, ve kterém jsou dětičky vyzbrojeny řeznickými kudlami, baseballem, brokárnou, či jiným arzenalem a baží po dospělácké krvi, definitivně upadl a až na pár skomírajících výkřiků se zdál tento subsubžánr pohřbený. A pak se tady z ničeho nic objeví českému horrorjunkiemu zatajený nízkorozpočťák, inverzně uchopený snímek vůči zaběhnutým "kids slasher" trendům. Tady zkrátka řídí jatka matka a naopak z ratolestí se stává štvaná zvěř. Z kumulujících se problémů s výchovou sjíždí každou minutou mamička, mimochodem super herečka, za hranu mezi lidstvím a totálním odcizením, načež vpadá do stavu naprostého zoufalství a zuřivosti, kterou ventiluje prvně na batoleti a pak si na paškál bere i své další potomky. Říkám tady natvrdo, být scénář BB výplodem nemocné mysli tvůrce, měl bych s flickem nemalý problém a hodnocení by šlo radikálně dolů, protože tohle je hranice, za kterou by nikdo z filmařů jít neměl; ale onen „based on a true story“ můj problém odbourává a nehezký prožitek masakrů dětí tím pádem divákovi ještě více zintenzivní do nepříjemna. Zkrátka Baby Blues je úchvatný, dětmi špičkově zahraný terror protkaný surovou atmosférou jednoho baráku, kde máma zůstane na všechno sama...

Kletba z temnot (2012)

Úvod jako z partesu. Šťavnatě zachovalá americká granny jde s kladivem v ruce rozflákat polsky mluvící bedničku. "Zjem twoje serce" ??? Nuže LOL. Viděl jsem i nymphoidní barbarku v dinosauřím pekle, všechny díly nekromantiků, ale tento nápad je znamenitý,... Jak říká amík: one million dollars idea !... waw, čest a sláva tvůci, z fleku bych ho pozval na pár pajduláků kořalky. Nepočítám-li unylý rozjezd plný nostalgických keců rozvedeného páru, tak po této těžce nekorektní sekvenci začne hrát prim monstrem nacuclá školačka, mladá slečna, až ďábelsky talentovaná, která hlavně v krušných scénách svých záchvatů diváka notně zatlačí do křesla. Její perfektní herectví ostře kontrastuje s bolavým výkonem "táty", židovský motiv také ubírá na intenzitě divákova prožitku, ale vem to čert. Buďme rádi za každý film, který nedělá démonickým horrorům ostudu, protože moc inovativního se už ve vymítačském subžánru vymyslet nedá..

Klaun k popukání (2012)

Vraždit se začne až čtyřicet minut před koncem, takže klidně fast-forwardujte, nebaví-li vás debilní kvákání ostrovních pubertálních netvorek. A ostatní nedbající mojí rady, stejně o nic světoborného nepřijdou. Natočeno je to sice áčkově hezky, klaun má šmrnc a jízda to je intenzivní, ale ženský herecký ansámbl je prachbídný a určitě také mohl být, ach ty Irky..., podstatně hezčí. KLAUN K POPUKÁNÍ k popukání rozhodně není a hloupý na krev protlačovaný funny rozměr u stříkancových scén (podmázlých hudbou jako ze Sám doma) mě ničím nezaujal. Slasher hodící se spíš do školních družin. Nebavilo !

Coffin Baby (2013)

Tento kousek se mi dostal do hledáčku teprve nedávno, když jsem si přečetl pár natěšených glos od členů všelijakých gore-sekt, nadšenců survivalu a natural_beauty_brutality na zaatlantických serverech. Zpočátku je kofin poměrně zajímavý, pure-horrorrollera nechává v očekávání "co asi z toho vyleze", ale tak někde uprostřed, kdy bylo všechno ubito a rozkucháno, nebylo už nač koukat a díky retardovanému scénáři děj začal hrozně upadat aby nakonec vplul do smradlavých stok nevydařené exploatace snažící se o nějakou hloubku. Masky v poho, gore sice nevylézavé, ale na efekt ušlo.

Mama (2013)

Klasická hororová pohádka pod značkou del Torovy maštale: unikátní nápady a kouzelný vizuál - na to si člověk za tu dobu už zvykl. Co ale tento lejbl vyšperkoval do absolutna, a kde Mama parním válcem drtí jiné filmy s dětskými motivy, je fantastické dětské herectví. Malinká Lilly, nejmenší ze sester, byla naprosto k sežrání. Malá rozprostřela opravdu nevídaný koncert. Její grimasy, gesta a úsměvy s uhnilými zoubky kouzlily v každé scéně. Nevadilo mi ani časté používání CGI techniky pro dorýsování její pohybových anomálií, při kterých si rochnila v kinosále i zkušená fyzioterapeutka. V "deltorovinách" to s kompem vždy uměli, ale v poslední čtvrtce začli ajťáci na digitální pilu tlačit mírou neúnosnou a z grandiózní bajky se bohužel stalo pomatené fantasy. CGI skála, CGI větev, CGI všecko... CGI je zkrátka mor, který se doufám v co nejkratší době lidem přežere a podaří se tento prvek v horrorech vymýtit. Protentokrát zase zavírám oči a jdu na plný vůz; od uvedení Faunova labyrintu mám v této kindě pohádek jasno o tom, kdo tu velí, a španělský toreador tohle tvrzení znovu potvrdil. Takže pět * !

Sekta (1991)

Je obtížné hodnotit Italskou klasiku, když v ní nefunguje prvek krve. Soavi feat. Argento - dreamduo bomberů čistého gorehorroru ve sto:/ minutách ani náznakem nenaplňují toho, čehož italomilové tak netrpělivě žádají a když už se to asi v polovině rozjede, tak jsou nuceni sledovat prehistorické skilly bez jakýchkoliv důrazů na brutalitu a vyšperkovaný detail. Tyto efekty např. Fulci zvládal už za teenagerských let a to nebyl žáden papundeklař ! Fajrunt ve studni sice ušel, ale nic nezachránil. Soaviho kvality jsou jinde.

Lesní duch (2013)

Snad se v Anjelským Cinestaru nenašel žádný ČSFD user s vybrakovanou šrajtoflí, který očekával, že tahle bejkárna bude lepší než originální Samův Evil. Fakt nebyla, klasika je jenom jedna, dokonce tento divný remake nesahal ani do výšky Raimiho potetovaných lýtek. Jedním dechem však dokončím: v rámci nuskoolovych (čti digitálních) amerických trashů je tento gore bez skrupulí řečeno silný nadstandard. Já si však polamuji hlavu nad tím, proč tyto taktrochujinéfilmy serou všemocné distribuce do multiplexů(?!) navoňaným teenkám, když je přece úplně jasné, že tento hutný 1/2splatter je určen hlavně undergroundovým biografům plných punkerů, kteří jsou omámeni hektolitry krabičáku a mačkají se v sálu v nedýchatelném ovzduší s odérem Startek a spálených krokodýlů. Ale na světě se dějí horší zvěrstva, takže to dále nebudu rozmazávat. Nevím, jestli to bylo tím, že vedle mne sedící pičteenka se stále vrtěla a dávala všem pozérsky najevo, že to je právě ona, kdo se bojí, ale Alvarezova atmosféra na mě nefungovala a byla pro mně největším zklamáním. Prostě nebe a dudy oproti osmdesátkové verzi. Ale abych v kuse jen nenadával - za zmínku stojí technicky vytříbený cut ruky kráječem a asi 7 minutová finální část krvavých radovánek v provazcích bloodrainu, tohle byl určitě fajn nápad režiséra, který má (aspoň že) něco nakoukáno. Za mě pět z deseti, gore-fanatikům i tak doporučuji.

The Collection (2012)

....flick krčící se ve spodním regálu temných subsubžánrovek. Collector 2 aka the collection je přehršel roztomilých rozmarů doc. insectologa mejdanujícím ve starém trouchnivějícím hotelu s bandou vyfetlých vyznavačů hnusné muziky "trance". Třeba s propracovaností vražd si nic nezadá ani s oldskoolery např. (střelím) Soaviho sajzu.... Ikdyž "fulciho" arachno tentokrát do očního bělma nekousalo, není mi známo o efektivnějším bé-torturepornu druhé dekády třetího tisíciletí, který by řemeslností předstihl tento nenápadný majstrštyk. Říkejte si co chcete, já zvolávám Yes! a nakládám plnou i přes to, že malinkaté mínus vidím v nedotáhnuté drtičově facemask. Pro mě libový horror s příjemnou stopáží

Livide (2011)

Když z báby vylezlo celé hrdlo po dokonale designovaným obličejovým cutu ve finiši snímku, hodnotit podprůměrem by byla nehoráznost. Kdo tak učinil, měl by si zodpovědět otázku "o čem je vlastně horror?" Francouzká gore-dominance je zkrátka naprosto drtivá, zvlášť, když se projektu chopí tito 2 frontlineři znovuzrozeného a hodnotného krvavého horroru. Co se týče celistvosti děje i elementárního příběhu, nechť hodnotí jiní. Netroufám si, vždy jsem měl problém s fantaskními motivy a náhodně nasekanými scénami tak, aby asi řeč nestála. Takže tři čistě jenom za krev !