Moon (2009)

Našiel som to v TOP 100 rebríčku najlepších sci-fi vôbec na 14. mieste, ale teda už si nespomínam, kto ten rebríček robil, ale krútil som hlavou. Snaha bola, hlavná postava, s ktorou súcitite, nápady celkom slušné (Kevin Spacey ako hlas robota), kulisy celkom pekné (teda na ten rozpočet), ale ten príbeh by vydal tak na slušnú časť Krajných medzí. Na celý film to bolo až príliš uťahané. Taká smutná jednohubka. Úprimne, keby so mnou takto vyjebali, tak by som im mal chuť tú stanicu vyhodiť do povetria. Pardon, do vzduchoprázdna. Ale treba povedať, že to hlavný hrdina vyriešil pekne. Koniec otvorený. Dalo sa, ale žiadny zázrak sa nekonal.

Solaris (2002)

Panenka Mária, to bola nuda. Sci-fi mám hrozne rád, ale možno som urobil chybu, že som po 12 hodinovej šichte, kde som skontroloval more údajov, sadol k tomuto filozofickému počinu. Predlohu od Stanislawa Lema som nečítal, Tarkovského film som nevidel a asi som urobil chybu, že som začal týmto filmom od Soderbergha. Lebo teraz sa smerom k tým dvom skôr spomenutým výtvorom príliš nepohnem. Divne natočený film, možno s celkom zaujímavou poentou, ale mám ten dojem, že to pán režisér proste nezvládol. A to som si myslel, že Blade Runner je nudný, ale ono je to oproti tomu hotový akčniak. Solaris, prostredie okolo poskytol možno zaujímavý námet, bol zle vyrozprávaný a hlavne utopený v mindráku hlavnej postavy, ale v provom rade bolo to neskutočne útrpné sledovať. Ja som to proste nedal. Musel som sa občas zabaviť, napr. hraním na gitare, aby som z toho filmu aspoň niečo mal a zdarne to prežil až do konca.

Obi-Wan Kenobi: Jediův návrat (2022)

Priemer, nič moc. Zbytočný dokument ako bol Obi Wan zbytočný seriál. Ubehlo 40 minút zo 60 a ja som mal pocit, že je to zbytočne dlhé a zaujali ma tam zábery z natáčania pôvodných Hviezdnych vojen. Ostatné ma takmer nebavilo. Všetci boli emotional, excited, ale nedali to.

Bronson (2008)

Zasa som na vážkach, lebo pre tento film je 3 málo, ale 4 veľa. Ale už len za ujetého Toma Hardyho a jeho parádne stvárnenia najväčšieho väzenského hoväda Británie si to tú štvrtú hviezdičku zaslúži. Že to nemá dej? Ale ako urobíte zaujímavý príbeh o magorovi, ktorý, hoci sa narodil v "normálnej" rodine, bol proste hovädom a nerobil nič iné iba problémy. Minutáž ušla, príbeh jednoduchý, výprava, kamera v pohode. A samozrejme Tom Hardy. Kto by toho blbca zmákol zo súčasných hercov lepšie? Inak keď som tohto týpka videl v úlohách ako The Take alebo Peaky Blinders, tak mám dojem, že ten chlap je buď fakt dobrý herec, alebo to nemá v hlave všetko v poriadku. Tie 2 oskarové nominácie ma nútia skôr veriť prvej možnosti.

Bláznivá střela - Amerika v ohrožení (2008) odpad!

Ťažký odpad. Vtipné tam nebolo nič a postaviť film na tom, že sa bude zhadzovať Michael Moore, tak to je smutné, nech už si ktokoľvek o ňom myslí, čo chce. Vtip žiadny, dej žiadny, ako tam do toho dostali Grammera, Daviho, Nielsena a hlavne Hoppera, tak to nikdy nepochopím. Príšerná blbina.

Stan Helsing (2009)

Váhal som medzi 1 a 2 hviezdičkami. Ak by si druhá polovica udržala akú-takú úroveň ako prvá polovica, ta utrúsim možno aj tri, ale žiaľ počet slabých až trápnych vtipov prevažuje nad priemernými vtipmi. Priemerné sú také, kde mi šklbne kútikom úst dohora. Dobré a skvelé vtipy tu neboli. Leslie Nielsen v ženských šatách, to som nepochopil. Zato tie dve roštenky boli naozaj pekné a dobre sa na ne pozeralo.  Inak naozaj slabota.

Pan Magor (1997)

Neviem, kto bol cieľovou skupinou, ale hádal by som, že asi deti do 6 rokov. Inak si to neviem vysvetliť. More dobrých hercov, ktorí sa upísali do tejto nudnej detinskej kraviny, ktorá nemala uraziť slabozrakých, ale presne tých aj urazila. Na druhú stranu Leslie Nielsen hral aj vo väčších kravinách.

Roger Waters - This Is Not a Drill - Live from Prague (2023) (koncert)

Videl som to iba v kine, kam šiel priamy prenos, bolo to fajn. Roger Waters sa nezaprel, jeden z mála, čo sa nebojí povedať svoj názor, aj keď to nejde s mainstreamom. A to je jedna z vecí, ktorá sa mi na ňom páči. Ale keď porovnám jeho sólovú tvorbu s Pink Floyd, tak je vidieť, že Floydi mali zopár skvelých muzikantov, ktorá Rogerovi v jeho tvorbe trochu chýba. Ale je to správny týpek. Koncert mal parádne pesničky, najsrandovnejšia bola tá kačka, ktorá tam kvákala a nezaprel sa Rogerov temperament, keď už ho to omrzelo počúvať, tak skríkol: "Aááá, shut up."! Dobre som sa nasmial. Jediné, čo mi vadilo, boli šľahnutí "intelektuáli" v kine, ktorým sa huba nezavrela počas celého koncertu a museli neustále niečo komentovať. Nechápem, prečo sa niekto serie do kina alebo na koncert, keď si nepríde vychutnať koncert, ale musí neustále mlieť hubou.

Eric Clapton: Across 24 Nights (2023) (koncert)

OK, práve som sa vrátil z kina a trochu som sklamaný. Teda nie že by ten zostrih nebol zaujímavý. Každý, kto trochu pozná práve toto Ericove koncertné turné, tak vie, že sa skladá z orchestrálnej časti, bluesovej časti a tiež s kapelou, kde je pár ľudí (aj keď občas je ich tam 5, niekedy 6, sem-tam je tam Phil Collins, atď.), takže je to dosť srandovné. Začne to orchestrálnou Crossroads, potom to prepne na klasickú zostavu, kde začujeme pecky ako White Room, I shot the Sheriff, Knocking on Heavens Door a potom sa sype jedna pesnička za druhou a prepína to medzi týmito 3 základnými kapelami. Tak som tajne dúfal, že to bude pôvodný záznam obohatený o pár nových pesničiek. Nestalo sa. Z pôvodného záznamu zostalo zopár kúskov (White Room, Layla, Cocaine), pribudlo pár staro-nových (Holy Mother - veľmi potešilo, Knocking on Heavens Door), ale kopu dobrých pesničiek vyhodili (Pretending, Bad Love, Old Love). Škoda. Ja by som ocenil, keby to trvalo hoci aj tri hodiny a bolo tam toho čo najviac. Trochu som sa usmieval, keď sa po dvoch hodinách z kina ľudia nechceli zdvihnúť, lebo nesúhlasne mrmlali ako: "Do prdele, to je všetko?" Trochu sklamanie z tohto postupu, ale nemôžem ináč. Dávam plnú palbu. Inak tie kiná by to mali asi premietať trochu ináč. Z vedľajšej siene doliehali zvuky nejakej komiksovej hovadiny, občas rezonovali repráky, dokonca na sekundu vypadol zvuk. Tak toto ma trochu nasralo. Cinemax ide dolu vodou - to plátno by si mohli tiež vyčistiť, takto kazia zážitok z parádneho koncertu. Update: Kúpil som si limitovanú edíciu tohto koncertu, 3 bluray a 6 CD, asi 6 hodín hudby. Koncerty sú super, škoda, že nedali do kina lepší zostrih. Asi to mala byť fakt reklama na to, aby si ľudia kúpili tú limitku. Na toto som ale nepotreboval ísť na to do kina, kúpil by som to aj tak.

Eric Clapton: 24 Nights (1991) (koncert)

Pokiaľ si spomínam, tak Claptona som prvýkrát videl práve na ORF a neviem, či to nebola nahrávka z tohto koncertu. Odvtedy je to pre mňa gitarový boh. Tento koncert vlastne vznikol ako turné k albumu Journeyman, ktorý Clapton ako prvý nahral úplne triezvy a je to vidieť. More silných pesničiek, napol všetky svaly a priniesol parádne pecky: Bad Love, Hard Times, Old Love, Before you accuse. Aj keď z tohto koncertu sa mi najviac páči White Room. Túto koncertnú šnúru dal s orchestrom, bez neho, s mnohými hosťujúcimi hviezdami (Buddy Guy, Phil Collins, Albert Collins, Jimmie Vaughan), s rôznymi hudobníkmi a v rôznych zoskupeniach. Výsledkom bol naozaj pestrý miš-maš Claptonovej tvorby. Čo na to dodať? Eric vo vrcholnej forme, so skvelými hudobníkmi a dáva jednu pecku za druhou. Občas sú niektoré skladbe pomalšie, niektoré rýchlejšie, ale všetko tú úžasné kúsky.