Africké královny - Královna Kleopatra (2023) (série)

Naozaj ma bavia tieto komentáre. Pozrel som si popis, pár fotiek a je jasné, že toto si nepozriem. Na druhú stranu nikomu nevadí seriál The Great, ktorý má 80 %, kde je more černochov na dvore Petra III. a Kataríny II., Orlov je Ind, ale tu všetci riešia čiernu Kleopatru. Čím to asi je? Žeby preto, lebo jedno je komédia a druhé, ako tomu hovoria, doku-DRAMA? Netflix sa zasa predviedol. :-)

Čas pomsty (1993)

Asi by som dal tri, ale štvrtá je za nostalgiu. Tento film som dostal na VHS kazete a videl som to mnohokrát. Nie je to zázrak, ale je to celkom pohoda. Je to krásne B-čko. Lundgren tu hrá vodiča kamiónu, ktorému sa vďaka neschopnosti policajtov podarí utiecť a vyrovnať si účty s hajzlíkmi, ktorí sa ho snažili potopiť. Nieže by on bol zrovna bez viny, keďže šoféroval nákladiak s kradnutými autami. Ale dostať sa do lochu za vraždu policajta, ktorú na neho ušili, tak to si fakt nezaslúžil. Hlavne, keď ho tam dostal ochranca poriadku, pre ktorého bol vraj ako syn. A tak zoberie jednu kočku ako rukojemníčku, šlohne jej auto, zmláti jej frajera a jazda sa môže začať. Je to taká road movie, neustále sa niekde cestuje, zväčša veľkou rýchlosťou, občas bitka, sem-tam nejaká hláška. Režisérom je kaskadér Harrisona Forda, zahrá si tam zopár známejších tvárií (napr. speváčka z The Mamas and the Papas - tá štíhla). Režisér ale asi mal zostať u kaskadérov, lebo už dávnejšie som tam postrehol fakt smiešne chyby - odraz kamery a kameramana s režisérom na aute, Santee vystrelil 7 či 8-krát zo šesťranového revolveru. Scenár nie najhorší, ale možno to chcelo trochu menej kecov a viac akcie. Ale inak celkom zábava. A je to zrovna 30 rokov, čo to natočili a zrovna dnes som si pozrel rozhovor, ako Dolph celkom úspešne bojuje s rakovinou, tak dúfam, že nás ešte poteší zopár príjemnými akčnými bečkami.

Scary Movie 5 (2013)

Štvorka ešte zarobila, a tak bola päťka. Je neskutočné, že to padlo takmer na dno úplnej debility. Ak by celý film bol ako úvodná scénka, bolo by to aspoň za priemer, lebo tam som sa párkrát pousmial. Potom som ale iba neveriacky krútil hlavou. Prvýkrát som to videl pred 10 rokmi, a takmer nič som si nepamätal. Už viem prečo, bola to obranná reakcia mozgu, aby mi z toho nešvihlo. Tak toto nie. Toto bolo takmer nepozerateľné. Dej nudil, zúfalo nevtipné, nepomohli ani cameá viacerých známych hercov či iných hviezdičiek (Tyson, Snoop Dogg). Čistá kravina. Nečudujem sa, že sa odvtedy nenatočilo žiadne pokračovanie. Toto sa už nikto neodvážil vzkriesiť.

Scary Movie 4 (2006)

Je škoda, že ťažkí machri na paródie ako Zucker, Abrahams a Proft prežili svoju užitočnosť a na staré kolená sa zbláznili a natočili štvorku Scary Movie. Bohužiaľ začali napodobňovať nešváry dvojky. Takže je tu vcelku chabý dej občas obohatený len zriedka o dobrý vtip, ale dosť často o riadne nechutnosti. Pardon ale akosi nestojím o to, aby som čumel, ako nejakú starenku miesto vodou umývajú vlastnými chcankami. Dotiahli tam riadne veľa známych tvárí, taký Madsen ma šokoval, že sa tu zjavil, ale výsledok je sklamanie.

Scary Movie 3 (2003)

Asi ako jednotka. 3 je málo, 4 veľa. Neviem. Aj keď sa tu zišli pri tvorcoch zvučné mená ako Zucker a Proft (neuveriteľné, že títo sú autori takých klasík ako Bláznivá strela či Horúce strely), nedopadlo to zrovna najlepšie. Ale nie je to ani katastrofa. Dejová linka je jasná, len je tu až príliš dlhých a často s dejom nesúvisiacich odbočiek (rap battle), poprípade je tam ešte trochu cítiť éru Wayansových. Akoby Zucker sám poriadne nevedel, ako to chce natočiť. Toto je asi príklad toho, keď človek prežije svoju užitočnosť. Aj keď to bola slušná komédia, viackrát som sa zasmial, režisér ani scenárista to nemali poriadne dotiahnuté. Ale rozhodne lepšie než dvojka a ako paródia taký ľahší nadpriemer. Inak keď som porovnal dabing a originál, tak dabing sa tentokrát absolútne nevydaril, Brabec dabujúci Nielsena bol v pohode, ale väčšina bola strašná.

Scary Movie 2 (2001)

Tak toto bolo divné. Už jednotka mala nádych sinusoidy, proste raz to bolo dobré, raz zasa niekde okolo hranice alebo pod hranicou vkusu, ale tu je to vyslovene horská dráha, z ktorej sa Vám dvíha kufor. Nečudujem sa, že pokračovanie točil niekto iný. Dal by som varovanie, že nie je zdravé pri pozeraní tohto filmu jesť čokoľvek, pretože sa môže stať, že to uvidíte druhýkrát v už spracovanej podobe. A to je základný problém tohto filmu. Také množstvo nechutných vtipov som ešte nevidel. A je to škoda. Lebo je tam aj zopár dobrých vtipov.

Scary Movie: Děsnej biják (2000)

Scary Movie som videl prvýkrát pred 20 rokmi. A celkom to bola prča. Nie je to žiadny zázrak, ale čo si budeme hovoriť, na paródiu sa to celkom podarilo. Tento žáner proste ťažko brať vážne už len preto, že si v týchto filmoch uťahujú nielen z iného snímku ale aj zo všetkého naokolo. Treba si zároveň uvedomiť, že doba parádne napísaných vecí ako Hot Shots alebo Naked Gun je dávno preč a tvorcovia sú banda týpkov, ktorí museli konkurovať takému South Parku, kde je satira dotiahnutá niekedy až do absurdity a fekálnych vtípkov, či iných somarín sa dočkáte požehnane. Možno aj to je problém tohto filmu. Posunúť film niekde inde, aby to bolo predsa len modernejšie. Ale ak to znamená pridať čo najviac vtípkov o sraní, prdení a prezentovaní iných telesných tekutín, tak to kazí dojem. Výsledkom je potom trochu nevyvážený film. Ale celkom zábavný. Tentokrát je cieľom sparodovať hlavne film Vreskot a pomrkáva sa aj na mnohé iné snímky. Ja som sa bavil, zasa nejaká priemerná komédia to nie je, ale ani extra vydarená. Dalo sa. 3 sú málo, 4 veľa. Asi tak.

2001: Vesmírná prda (2000) odpad!

Tak toto bolo hodne zlé. Pamätám si, ako to dali na nejakom programe hneď na silvestra nového roku, proste odbila polnoc a prepli sme to na nový rok na nejaký kanál a snažili sme sa to pozerať. Nešlo to, za 10 minút som vytuhol a chrápal do rána. Otrasná nuda. Po 20 rokoch som tomu dal znovu šancu. Tentokrát som si všimol, že sa tu bohapusto vykráda séria Bláznivá strela, Leslie nosil aj ten istý oblek ako Frank Drebin, komentoval dianie, riešil zapeklitý prípad (tentokrát únos prezidenta, resp. jeho nahradenie klonom), dokonca niekomu zničil kanceláriu ako v jednotke spomínanej paródie. Ale zatiaľ čo Naked Gun bola neuveriteľná séria, so skvelými vtipmi, príbehom, toto bola nuda k posraniu, vtipy hrozné a bol to stokrát väčší bizár ako The Rocky Horror Picture Show. Doteraz nechápem, ako mohol niekto na takú hovadinu vyhodiť 26 miliónov. Toto by mali dávať ako príklad vo filmových školách, ako má vyzerať totálne tupý scenár, kde nefunguje takmer nič: vtipy, dej, postavy, prostredie, výprava, strih, kamera, réžia. Jedno pozitívum tento film mal, tak ako pred 20 rokmi, aj teraz som tuho zachrápal, hoci tentokrát bolo iba pol deviatej večer. Podľa mňa to bola obranná reakcia mozgu, ktorý sa vypol, keďže vnímal tak strašnú stupiditu, že to za 10 minút pozerania tohto skvostu zničilo viac neurónov než litrovka slivovice. Takže nakoniec upozornenie: Pozeranie tejto sračky môže vážne uškodiť Vášmu zdraviu. Je mi ľúto Leslieho, že vôbec hral v tejto hovadine.

Star Trek: Picard - Seventeen Seconds (2023) (epizoda)

Zatiaľ to pokračuje celkom dobre. Odhalenie zaujímavé, posunuli sme sa k tomu, kto je záhadný nepriateľ federácie. Občas mi vadí, že sa hrá o čas, ale napriek tomu je tu priestor na zbytočné žvásty. Jediné, čo ma štvalo bol ťažký názorový boj medzi Picardom a Rikerom. Dvaja kohúti na jednom smetisku. Trochu blbosť na takých borcov, ale tak čo už. Všetci robíme občas chyby... A zároveň urobiť z meňavcov nasratých magorov túžiacich po pomste... Ja neviem, je tu strašne veľa kopírovačiek z nápadov, čo tu už boli stokrát. Ale ono je určite fakt ťažké po toľkých príbehoch urobiť niečo nové. Ale toto je práve problém posledných Star Trekov. Nič moc o objavovaní nových civilizácií, radšej poďme riešiť to, čo tu už stokrát bolo. Ehm Worf subkontraktor. Kriste Pane, vážne? To nebolo vtipné. Tiež nechápem, prečo, keď už mám za zadkom nepriateľa, tak mu nepošlem do úsmevu aspoň pár torpéd. Dosť veľa dier. Zopár WTF momentov.

Star Trek: Picard - Disengage (2023) (epizoda)

Prekvapivo celkom slušné. Záporáčka je riadne vyplatlaný týpek s loďou nabúchanou zbraňami (pripomína Scimitar), je riadne šialená, len nechápem, prečo im dáva hodinu. Starý zlatý Khan dál pár minút, táto dáva hodinu, ale tak asi treba dať, aby si Picard dal na čas usporiadať myšlienky. Nechápem, prečo si neurobí rozbor DNA, ktorý určite netrvá 12 rokov a nestojí 3 miliardy, ako keď sa mapovala DNA prvýkrát, ale v 25. storočí určite iba pár sekúnd, ale nerýpme toľko. Raffi ako Bond stojí za prd, jej rodinné hovadinky ma nezaujímajú, ale tak prečo nedať trochu soap opery, ako sme na to zvyklí pri Discovery a inde. Nástup Worfa bol fajn, ale tiež nemuseli 80 % jeho vstupu rozmazať pohľadom sfetovanej Raffi. Dalo sa.