• Pohádka

Ponorka (1981)

..tak konečně jeden z mála válečných filmů očima Němců.Viděl jsem jak seriál tak film, poprvé již kdysi dávno na ZDF.. ...fantastická atmosféra, divák je doslova vtažen do děje.. ..užívá si s posádkou bujaré veselí v námořnickém baru na pevnině , počítá sekundy od odpálení torpéda k výbuchu a prožívá mučivé napětí při bzučení asdicu a hrůzu při detonacích hlubinných bomb.. ..velmi reálně podaná bojová plavba jedné z mnoha německých ponorek.. ..je vidět že tvůrci filmu se dobře drželi historické reality a nenechali se unést jako mnozí- hlavně zámořští tvůrci- svou fantazií či domněnkami. Tohle je prostě skutečná válka bez příkras a sentimentu a bohudíky nezasviněná nějakou přiblblou love story. ..jednoznačně 5 *..

Rytíři nebes (2006)

..tak nějak nezáživné, nudné , přehnané.. ..určitě nejhorší film zabývající se leteckou tematikou let 1914-18. ..a vrchol všeho bylo to násilně podsouvané antirasistické poselství.. ..jak proboha přišli na to že by se v těch letech dostal k letectvu- absolutní elitě(!!) nějaký negr..? ..a o sestřelu německého esa revolverem nemá cenu psát, tomu snad uvěří jen retard nebo průměrný yankee.. ..ůrovně např. Modrého Maxe to dosáhne pouze ve zbožných přáních tvůrců tohohle propadáku..

Bez rodiny (2000) (TV film)

..tohle že je Pierre Richard, komik na slovo vzatý..?? ..naprosto neuvěřitelné.. ..ale.. ..vlastně jsem jednou četl rozhovor s tímto mým oblíbencem kde se přiznal že celou svoji kariéru toužil po vážné roli a zatím je pořád ,,jen'' komik.. ..tak konečně dostal tu příležitost.. ..a dokázal že je stejně dobrým hercem vážných rolí jako komikem. ..příběh je drama s jakýmsi lehce dickensovským námětem, s výbornou atmosférou a napínavou zápletkou.. ..přestože film končí částečně štastně a částečně tragicky. Kdo má rád historické náměty- a nejenom ten, samozřejmě- se bude cítit osloven tímto příběhem a pro fandy Pierra Richarda to bude- jak jsem již uvedl- určitě velké, leč velmi milé překvapení. ..jen marně čekám kdy bude tento krásný kousek reprízován- byl uveden nejspíš pouze jednou a to od deseti hodin ráno na ČT 1 a na netu jsem na něj bohužel zatím ještě nenarazil.. ..nooo, snad se dočkám..

Ulička v ráji (1936)

Další film Pana režiséra Martina Friče který dokazuje jeho naprostou všestrannost- at už se pustil do jakéhokoliv žánru tak vždy odvedl výbornou práci. ..je to dojemné, a hodně dojemné, a pan Haas byl opravdu fenomenální herec. Zde v naprosto odlišné roli než z jakých jsem ho znal dříve, ale ůžasně věrohodný. .Jen mi maličko vadil ten až naprosto dokonalý happyend, na mne to bylo prostě až moc idylické.. ..Přesto výborný snímek který si kdykoliv rád zase shlédnu..

Zítra to roztočíme, drahoušku...! (1976)

..velmi příjemná záležitost.. ..sousedská válka- Peterka/Janžurová versus Kopecký/ Zázvorková.. ..jejich podání nemá chybu. Rozhodně zde není nedostatek komických situací a žádná hluchá místa a o hereckých výkonech není třeba psát, oba manželské páry prostě excelují. i když film postrádá jakousi hlubší myšlenku tak své poslání- pobavit- splní beze zbytku..

Waterloo (1970)

Velkolepá rekonstrukce jedné z nejznámějších bitev světové historie.. ..velkolepá výprava, skvělá kamera, neuvěřitelně početný kompars, kostýmy, film má švih a spád. Je zde vidět velká snaha o co největší shodu s historickými skutečnostmi, at už se jedná o boje o Hougoumont, ůtok a následná zkáza Scotch grey's, nástup Staré gardy a hrdinský, leč krvavý konec Napoleonovy elity...

Šťastné a Veselé (2005)

Tak tahle skutečná, bohužel téměř zapomenutá událost se kupodivu dočkala zfilmování.Velmi zajímavý námět se silným protiválečným poselstvím si díky široké mezinárodní koprodukci našel cestu na filmové plátno. Divák se tak může stát svědkem ,,vánočního zázraku'' r. 1914. Válečné běsnění se na Štědrý večer zastavilo, vojáci odložili zbraně, opustili zákopy a setkali se se svými ,,nepřáteli''. Vyměnili si dárky, adresy, společně pohřbili své padlé, zahráli si fotbal. Film dobře ukazuje kterak se z obyčejných lidí kteří kdysi vůbec nic neměli proti těm v protějších zákopech vlivem nenávistného štvaní a poté i prožitých hrůz staly vraždící bestie, a to vše jen ve jménu několika ziskuchtivých prasat ohánějících se ,,ušlechtilými '' idejemi.. Scéna kdy německý voják- v civilu slavný tenorista- jde s rozsvíceným vánočním stromečkem v ruce za doprovodu skotského dudáka k nepřátelským zákopům je stěžejním momentem celého filmu. A to že se ve skutečnosti vlastně neodehrála jí nic z její působivosti a síly vůbec neubírá.. Letos od této události uplyne již 100 let tak doufám že jí některý z televizních kanálů zařadí do svého svátečního vysílání..

Johanka z Arku (1999)

..další pokus o vykreslení francouzské národní hrdinky.. ..musím se přiznat že tahle verze, ač francouzské provenience, mě tedy opravdu dost zklamala.. ..čekal jsem především něco mnohem více reálnějšího a s lepší atmosférou.. .a různé rekvizity jako např. anglický kombajn na sekání nepřátelských hlav či skluzavka na kamenné koule ve mně vyvolaly nejen záchvaty smíchu ale i vzteku nad stupiditou tvůrců a jejich ignoranci historické reality.. ..skoro se divím že již nedali do rukou bojujícím třeba samopal vz. 58.. ..no nic, přes všechny výhrady se to skouknout dá, ale rozhodně nic vyššího od toho divák čekat nemůže.. ..slabé 3 *..

Johanka z Arku (1999) (TV film)

..tak tohle zpracování je daleko povedenější než to s Milou Jovovich.. ..mnohem věrohodnější, přijatelnější a především prosté přehánění a různých fantazírování.Je zde samozřejmě znát mnohem skromnější rozpočet, ale tady to vlastně ve finále vůbec není na škodu. Rozhodně lze doporučit všem jenž se zajímají o středověkou tematiku, potěší též že značná část filmu se natáčela zde v Česku.

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál) odpad!

..klasická americká sračka o hrstce supermanů likvidujících nepřítele po stovkách.. ..podobné ,,skvosty '' plné přehánění už tady byly, jenže hlavní hrdinové excelovali nikoliv pod bílou, ale rudou hvězdou.. ..zkrátka a dobře, tohle,,veledílo'' je jen jaksi zfilmovaná verze přiblblé PC- střílečky..