• Pohádka

Dovolená s Andělem (1952)

..Jaroslav Marvan skvělý jako vždy.. ..jinak trapná komoušská agitka na to, že i o dovolené by měli uvědomělí občané socialistické vlasti ze všech sil pracovat na jejím dalším rozkvětu, ku prospěchu všeho pracujícího lidu..

Rembrandt (1999)

.shlédnuto bohudíky až po přečtení několika seriozních prací o životě a díle tohoto malířského génia.. ..za opravdovou snahu tvůrců o maximální historickou věrohodnost a skvělý herecký výkon K.M.B. dávám nejvyšší počet. ..jak již zde bylo zmíněno dost mě překvapilo- a dost nepříjemně- zdejší nízké hodnocení.. ..jistě, je tady znát nízký rozpočet, místy je to poněkud zdlouhavé.. ..ano, ale.. ..tohle je prostě opravdový Rembrandt, jeho impulzivní, rebelující, konvencemi pohrdající nezkrotná a přesto hluboce citlivá povaha.. ..maximálně povedená sonda do duše samotného Mistra, jeho doby i současníků.. ..atmosféra jeho obrazů a záznamy ze starých kronik přenesené na filmové plátno.. Snad každý kdo není absolutní ignor zná aspon dva Mistrovy obrazy- Noční hlídku a Pitvu profesora Tulpa. Bohužel jen nemnoho dalších zná něco podrobnějšího o jeho životě a díle. ...a proto lze tento snímek maximálně doporučit všem kteří se chtějí dozvědět více o tomto malířském géniovi, jehož díla neodmyslitelně patří ke světovému kulturnímu dědictví..

Cesta domů (1996)

..příběh dospívající dívky která ztratí matku a musí žít se svým otcem ke kterému po dlouhé odluce jen těžko hledá cestu.. ..jednoho dne najde v bažině opuštěná vejce divokých hus a vezme si je domů.. ..housata se vylíhnou a považují malou Amy za svou matku.. .. když se ale přiblíží podzim tak všechny ostatní husy odlétají na teplý Jih. ..jak ale přimět mladé husy k této cestě..? ..Amyin otec, umělecký kovář, všeuměl a nadšený letec přijde na nápad naučit husy následovat svou ,,matku'' Amy v motorovém rogallu.. ..tak nějak by se dal obsáhnou děj celého filmu.. ..zajímavý námět leč jednoduchý příběh chtělo by se napsat.. ..ale SKUTEČNĚ natočit něco podobného..?! ..jak se vůbec mohlo něco takového podařit..? ..dát dohromady hejno divokých hus se dvěma letadly..? ..ůžasná záležitost.. ..fantastická kamera a nádherná hudba Marka Ishama vám umožní si dokonale vychutnat tuto naprosto ojedinělou,, road movie''..

Život na Mississippi (1980) (TV film)

...tři krásné roky života Marka Twaina, které tento slavný spisovatel prožil ve službě kormidelníka mississipského parníku. ..film je do jisté míry jeho autobiografií .. ..sice nízkorozpočtová, ale příjemná podívaná do časů mladých let tohoto literáta ..krásné staré parníky, majestátní Mississippi, idylický americký Jih ..film o řece a lidech kteří propadli jejímu kouzlu a jejichž pravým domovem byla paluba parníku..

Černý talár pro vraha (1981)

...klasická stará francouzská kriminálka.. ..výborný námět- ůtěk odsouzence na smrt přímo zpod gilotiny a jeho ůtěk před ,,spravedlností'' ..korupce a prorůstání zločinu až do nejvyšších policejních a justičních sfér, zločinci s policejními odznaky a malý lump za kterým se ůspěšně skrývají ti velcí.. ..skvělá Annie Girardotová- jako již tradičně výborně dabovaná Věrou Galatíkovou v roli nesmlouvavé, nebojácné a maximálně férové obhájkyně které jde opravdu jen o spravedlnost,charismatický Claude Brasseur coby uprchlý odsouzenec vedoucí již předem prohraný boj s policejní mašinerií a Bruno Cremer jako bývalý chirurg a vedoucí ůtulku pro narkomany.. ..již tahle jména tří veličin francouzského filmu zaručují kvalitní filmový zážitek, i když dnes již poněkud staršího roku výroby.. ..spád, napětí, akce, skvělá hudba, syrový příběh prostý všech příkras a klišé i postrádající obvyklý happy end. Přestože je zde akčních scén oproti jiným dílům z tohoto žánru jen málo , rozhodně se nebude nudit ani divák který je zvyklý na stovky vystřílených nábojů, dramatické honičky i potoky krve.. ..film který je názornou ukázkou toho že mnohdy méně bývá ve finále opravdu více.. ..a ůstřední námět filmu- zejména v téhle zemi a v téhle době- snad opravdu nemůže být více aktuální..

Noc pastýřů (1993) (TV film)

Výborná věc, bohužel v TV již několik let po sobě vysílaná na Štědrý večer kolem jedné hodiny v noci, tedy v době kdy většina diváků sedí u televize a může si jí nerušeně vychutnat... ..hrozná škoda, díky stupiditě těch kteří rozhodují o vysílacích časech si málokdo může vychutnat tento silný příběh o pohnutém životě Jakuba Jana Ryby. Skvěle zrežírované, výborné herecké výkony obohacené krásnou hudbou tohoto málem zapomenutého vynikajícího hudebníka a kompozitora.. Od neštastného a ve svém důsledku tragickém konfliktu mezi Jakubem Janem Rybou a místním farářem se v podstatě odvíjí celý příběh. Farář, jakkoliv zástupce \Boží zde na Zemi, ve své uražené ješitnosti vůči Rybovi neustále intrikuje a ztrpčuje mu život jak jen může. Navzdory všem křestanským zásadám a přikázáním se neštítí ani odeslání udavačského dopisu kterým má Rybu zničit. Zmíněné udání se však při prošetřování před komisí obrátí právě proti němu což jen prohloubí jeho nenávist vůči Rybovi. Ale poté při poslechu právě dokončené vánoční mše ve svém odsudku Ryby ůplně obrátí a těsně před pokusem o nápravu svých intrik zemře.. ..tohle ovšem asi nejen mně přijde jaksi násilně uspěchané, ale celkový dojem ze shlédnutí téhle inscenace to nepoškodí..

Bratrstvo vlků - Hon na bestii (2001)

..zase jeden zajímavý námět ze kterého obrácením všech historických skutečností naruby vznikla totální slátanina.. ..ale napínavé to vcelku bylo, tak za 1 *..

La Bête du Gévaudan (2003) (TV film)

.... příběh o tajemném, děsivém monstru které brutálním způsobem vraždí ženy a děti na francouzském venkově v r. 1764. Podle skutečné události, která ve své době děsila celou Francii a která nebyla dodnes uspokojivě objasněna.. ..kdo, nebo co vlastně vraždilo..? ..zvíře, člověk, či obojí..?..výhodu mají ti kteří rozumí francouzsky, literatury na toto téma je v tomto jazyce opravdu dostatek.. ..jde sice o nízkorozpočtový film ale ti, kteří mají v oblibě historické filmy dle skutečného námětu s dávkou tajemna lze rozhodně doporučit, historických skutečností se tohle zpracování drží mnohonásobně více než podobný film na toto téma ,,Bratrstvo vlků'' ..pozorný divák jistě pozná že část filmů se natáčela v České republice..

Šedá zóna (2001)

..tak tohle je asi určitě jeden z nejreálnějších filmů o Osvětimi. Židovské Sonderkommando u spalovacích pecí krematoria, jeho práce, život, vzpoura i krvavý konec, vše podmalováno temným hukotem ohně v pecích .. ..jsou zde ztvárněné mnohé příběhy ze skutečné historie provozu krematoria v Birkenau, konečné stanice židovských zástupů z celé Evropy. Před shlédnutím filmu si doporučuji přečíst paměti židovského lékaře MUDr. Miklose Nyiszlyho ,,Byl jsem Mengeleho asistentem'', který byl vybrán při selekci samotným MUDr. Mengelem a pracoval pak pod ním přímo na pitevně krematoria.. .. pak uvidíte že film věrně znázornuje každodenní provoz v továrně na smrt.. ..sice ke vzpouře samotné nedošlo díky záchraně života mladičké dívky která zázrakem přežila plynovou komoru, ale obě události skutečně proběhly nezávisle na sobě..

Ďáblova čísla (1999) (TV film) odpad!

..židovská agitka aneb jak povinně brečet nad holokaustem.. ....nenapadá mě prostě vůbec nic jiného.. ..jistě, je to námět na velmi vážné téma, ale je to tak násilně a stupidně vynucované až hrůza.. ..tvůrci tohoto ,,skvostu'' si měli ale přinejmenším zjistit něco o skutečných poměrech v lágrech, při scéně jak židovská matka vyhrožuje SS-mannovi že ho zabije jsem vyprskl smíchy.. ..to se opravdu nedočkáme věrného podání života v táborech kde byla jen otrocká dřina, špína, hlad a teror..? ..kde měl člověk jen jediný zájem a to přežít- a za jakoukoliv cenu..,? ..kde je ta hrůza vězněných před uniformou SS, před kápy, ze zítřka, před selekcí, vlastně před vším co tam na téměř každém kroku hrozilo..? ..prostě je to o současné mladé židovské dívce které již jsou lhostejné židovské tradice i holokaust která se díky svému pouhému děsivému snu zázračně obrátí na ,,pravou '' víru.. ..ale jak jsem již psal tak nanejvýš trapným a nevěrohodným způsobem..