• Pohádka

Vysoká modrá zeď (1973) odpad!

..aneb o tom jak bolševici i v oblacích ,,hrdinně'' střežili západní hranici..

Pes baskervillský (1983) (TV film)

..opravdu asi to nejlepší zpracování toho nejděsivějšího případu Sherlocka Holmese.. ..nooo, na to že jde vlastně ,,jen'' o TV- film je to maximálně povedené. Ulice viktoriánského Londýna, anglická vesnička, staré venkovské šlechtické sídlo i Velký grimpenský močál jsou přímo nabité atmosférou.. Ian Richardson coby Sherlock Holmes je skvělý představitel svého hrdiny, Martin Shaw jako anglický aristokrat mi ale zrovna moc neseděl, nikoliv hereckým výkonem ale svou vizáží, přece jen se k postavě typu Doylea hodí lépe.. Napětí je zde pořádná dávka a pes..? ..je to jednoznačně nejděsivější monstrum z baskervillských kleteb.. .všem kdo se chtějí bát lze vřele doporučit..

Bílé peklo (2001)

....dramatický příběh uprchlého německého válečného zajatce a jeho cesty ke svobodě.. ..hrůzné životní podmínky sibiřského gulagu.. ..putování tajgou, plavba po divoké řece, bloudění zasněženou tundrou. ..zima, hlad, vlci, boj o život.. .. nezištní pomocníci i nelítostný pronásledovatel.... nekonečná strastiplná cesta a dojemné shledání s rodinou.. ..tak nějak v kostce by se dalo popsat tohle dílo.. ..sice se tady nechci nějak rozepisovat mimo téma ale z nějakých blábolů zde jako o nějaké bagatelizaci německých vin či o nesrovnatelně lepších podmínkách v ruských lágrech se musím smát. .to je tendenční tvrzení mohutně podporované dřívějším režimem které navzdory tomu že je zde již jaksi 25 let možnost se lépe informovat o jakékoliv problematice bohužel stále přetrvává.. ..o německých zločinech již byly popsány stohy papíru a natočeny tisíce filmů, o brutalitě z druhé strany téměř nic.. ..přečtěte si třeba Rudé stíny, možná vám pak leccos dojde... Je to prostě příběh obyčejného člověka a o jeho cestě za svobodou a milovanou rodinou.. ..a vy, kteří jste stále ještě ovlivněni averzí vůči národnosti hlavního hrdiny- zkuste si ji odmyslet, asi to pak přijmete mnohem lépe.. ..každý člověk přece trpí stejně bez ohledu na národnost, ne..?

Blízká setkání třetího druhu (1977)

...naprosto kultovní sci-fi. . ..nekonečný vesmír, tajemná světla na obloze a odvěká zoufalá touha člověka po setkání s mimozemskou civilizací.. ..nemůže být snad vhodnější námět.. ..někdy máme pocit že již téměř vše známe, umíme a ovládáme ale při podobné konfrontaci jako v tomhle díle- lidstvo versus mimozemští návštěvníci- se nemůžeme ubránit sžíravému pocitu vlastní malosti, ubohosti a omezenosti.. ..snad již brzy dojde k setkání opravdovému a ne jen tomuto filmem zprostředkovanému. ..snad někdo lidstvu konečně otevře oči a dá mu jiný směr, ven z téhle špíny a beznaděje.. ..tohle je pro mne- a nejen pro mne- skutečným poselstvím tohoto filmu..

Tanec s vlky (1990)

..nevím vlastně jak začít, po tomhle filmu jsem byl tak plný dojmů a emocí jako málokdy.. ..ůžasně podaný příběh o hledání a nalezení sebe sama.. ..osamělý voják který na bojišti hledal smrt jako prostředek k vysvobození a poté v převelení do liduprázdné končiny klid a zapomnění se v nekonečných zelených pláních prérie setkává s indiány kmene Siouxů. Ti se k němu jako k bílému vetřelci sice zpočátku staví krajně nepřátelsky ale ponenáhlu zde nastupuje snaha o dorozumnění. Přestože jsou obě strany o smýšlení k tomu druhému ovlivněny předsudky tak se díky postupnému poznávání jeden druhého stávají bližšími. Díky tomuhle poselství že i z lidí kteří díky předsudkům jsou si vlastně ůhlavními nepřáteli se díky poznání mohou stát ti nejlepší přátelé má film nesmírně silný náboj. ..díky za něj..

Říjnové nebe (1999)

Moc hezký příběh o partě kamarádů z hornického městečka a jejich cestě za svým snem.. ..přestože žijí v zastrčeném koutě kde je vlastně nečeká téměř žádná jiná perspektiva kromě tvrdé a nebezpečné dřiny v dolech tak je všechny spojuje společná vášen'- rakety.Jejich pokusy se od komických začátků stávají postupně více zdařilejšími a ponenáhlu jim získávají podporu okolí i jejich nejbližších. Hlavní hrdina, Homer kromě toho musí přesvědčit svého otce sám o sobě. Přestože ten by svého syna nejraději viděl pracovat pod sebou v dole a jeho ůsilí je mu vlastně k smíchu tak se nakonec rozhodne mu v jeho cestě nebránit. Je to sice poněkud klišovité, ale tak nějak vlídné, milé, lidsky hřejivé. Vždy mě mile překvapí že u Yankeeů se najde někdo kdo něco takového dovede vepsat do filmového plátna i srdcí diváků..

Krakonoš a lyžníci (1980)

..paní Plívová -Šimková prostě umí na plátno převést poetiku, vlídnost a kouzlo dob dávno minulých.. ..člověk by si- i když možná stejně jako já nenávidí zimu, sníh a vše co s ní souvisí- snad nejraději připnul lyže, sjel si nějaký ten svah, přidal se ke sklářům při jejich sice krásné ale velmi tvrdé práci nebo s nimi večer poseděl a poklábosil u pivečka v jejich krásné hospůdce.. ..krásný film který dovede pohladit po dušičce, bezvadné herecké výkony,, kamera, hudba, kostýmy, no prostě snad vše.. ..bohužel ale musím vždy pomyslet na to že přímo při natáčení zemřel na infarkt Václav Lohniský, zde v roli finančního strážce.. ..ale to je opravdu jediný hořký stín tohoto filmu, ůtěchou budiž to že zemřel přímo při své milované práci a díky svým rolím i roličkám je na tomhle světě stále..

Páni kluci (1975)

Tak tohle nemá prostě ani nejmenší chybičku. Vyprávění o třech nerozlučných kamarádech z malého městečka a jejich klukovských taškařicích v poklidné, idylické atmosféře za starého Rakouska.. ..tři kamarádi, i když se spolu občas poperou tak na sebe nedají nikdy dopustit.. ..noo, nedovedu si již představit že by jakákoliv postava či postavička byla z filmu nějak vyretušována.. ..výborný Karel Augusta coby flegmatický strýček Václav, fantastická Iva Janžurová- ta scénka kdy při pronásledování Tomáše balancuje s plácačkou na mouchy v ruce na hromadě pražců a následně poskakuje v kolejišti se snad ani nedá zahrát.. ..i jak tohle píšu tak se musím otřásat smíchy.. ..dohromady s parádní a maximálně vhodnou hudbou Petra Hapky je tohle snad nejvtipnější scénkou filmu. ..z tria hlavních hrdinů je asi nejvýraznější nikoliv Michal Dymek, ale Petr Voříšek, jeho tuláček Hubert je prostě bez chyby.. Josef Somr coby pan učitel i Petr Nárožný- pan řídící taktéž excelují v rolích pedagogů již poněkud postižených svým povoláním, výborný Jirka Lábus coby Blikavej Petr, nadmíru energická Jožkova maminka Zdena Hadrbolcová.. ..prostě jeden herecký výkon lepší než druhý, včetně těch dětských.. Prostě, paní Plívové- Šimkové maximální dík za tenhle majstrštyk a všem co se na tomhle parádním filmečku jakkoliv podíleli..!!

Bonnie a Clyde po italsku (1982)

..sice jsem již viděl lepší komedie, ale nostalgie mi nedá jinak.. ..v minulém režimu jedna z mála ,,kapitalistických '' komedií.. ..no ale přesto jsem se u toho i dnes opravdu s chutí zasmál.. ..spád a švih, dobré gagy, hlášky, výborná hudba a perfektní dabing. Sice jako téměř vždy téměř nehrající Ornella, ale skvělý Paolo Villagio to s přehledem zmákne za oba..

Lovec hlav (1976)

..mám slabost pro staré francouzské kriminálky. ..tohle je rozhodně jedna z těch nej.. Výborný Bruno Cremer, jindy představitel legendárního komisaře Maigreta zde sice stojí na opačné straně zákona, ale odvádí skvělou práci stejně jako vždy.. Má to spád, napětí, není to nijak přehnané, prosté klišé, zcela zde- bohudíky- schází nějaká milostná story.. Jean- Paul Belmondo a francouzská krimi v té nej formě..