• Pohádka

Neříkej mi majore! (1981) odpad!

..další perla poplatná době vzniku.. ..aneb film o tom kterak soudruzi již od dětství učili své následovníky udavačskému řemeslu, vše ve jménu rudých zítřků.. ..škoda slov..

Přežil jsem svou smrt (1960)

..docela slušný film o koncentráku.. ..není to sice až tak věrohodné jak líčí přeživší, film je na poměry vyhlazovacího tábora přece jen jaksi idylický, vězni a kápové k sobě mají někdy i jaksi familiérní vztah, nedostatek disciplíny a respektu.. ..a scéna se zabitým esesmanem při apelu..? ..to by v reálu čekala celý tábor krvavá lázen.. ..tak nevím ale myslím že film byl natáčen v opravdovém bývalém táboře- a to v Mauthausenu. Sám jsem ho navštívil, dobře to tam znám- proto je pro mě nepochopitelné že soudruzi povolili natáčení v kapitalistické cizině.. Též jsem se musel pousmát když hlavní hrdina líčí proč se dostal do lágru- prý pro rvačku s gestapákem.. ..tak takový frajer se za celou okupaci jaksi nevyskytl, jelikož by dobře věděl že by byl následně na gestapu brutálně ubit k smrti.. ..tyhle výmysly mi pokazily celkový dojem z filmu který byl jinak dobrý.. ..tak za 3 *..

Babička (1971) (TV film)

Nádherná záležitost.. ..herecké výkony, kamera, hudba, výprava.. ..povinná četba na filmovém plátně..? ..ne, něco mnohem víc..Prostý příběh který se rozvíjí, proplétající se osudy hrdinů, rozdílné typy hlavních hrdinů. Sice je to opět klasická Němcová- snad všechny postavy jsou poctivé, dobré a šlechetné, příběh též končí v dobrém. Přestože je film logicky oproti knize mnohem méně obsáhlý tak přesto je i mnohým obohacen. Oproti knize je zde mnohem více rozvinut příběh Viktorky a vojáka- černého myslivce, dále utkví v paměti jedna scéna která je v rozporu s dialogy i s knihou.. ..a to jak babička vzpomíná na to jak hledala svého Jiříka mezi padlými vojáky na bojišti. ..výborná scéna, silný moment, skvělá práce s kamerou.. ..a šílená Viktorka..? ..životní role Libuše Geprtové. ..doslova běhá mráz po zádech. Z vedlejších rolí zmíním též Helenu Růžičkovou, zde v roli paní mlynářky- a v předválečné verzi Babičky v jedné z dětských rolí. To je snad jediný případ v české kinematografii kdy si herec zahraje ve dvou verzích filmu.. ...a uhrančivý Petr Čepek v roli vojáka- černého myslivce je prostě dokonalý.. ..jasných 5*..

Dařbuján a Pandrhola (1959)

...tak to je moje srdcovka.. ..i když opomenu ten silný sociální náboj tak je to prostě bez chyby, od začátku do konce.. ..pan Frič opět předvedl svoji režisérskou všestrannost.. O hereckých výkonech psát je myslím zbytečné, to je pastva pro oči. Skvělé hlášky krásné kulisy, svižná hudba. Zmíním též pana Menšíka, mihl se zde v jedné ze svých prvních filmových rolí.. ..a starý havíř Pšuk- Stanislav Neumann- no co ten předvádí to je neuvěřitelné.. ..při scénkách jeho popíjení v havířské hospůdce a zejména jeho léčení těstem se svíjím smíchy,, ..výborný záporák pan Hrušínský a jeho záchvaty vzteku též velmi pobaví.. ..No a Smrtáček- nemohli najít vhodnějšího představitele.. ..a při scénkách s jitrnicemi a pivíčkem v potůčku dostane snad každý hlad a hlavně žízen.. ...skvělých 5 *..

Obušku, z pytle ven! (1955)

..pro mě jedna z nejmilejších pohádek z dětství.. .. ..plná pohody, dobra, a poetiky.. ..přesto s výrazným sociálním nábojem ale to tady vůbec není na škodu, naopak Herecký koncert PÁNŮ herců Peška, Beyvla a Smolíka, kouzelné kulisy, výborné hlášky a ůstřední melodie filmu která doslova zlidověla, i díky povedenému mixu od Maxim Turbulenc. Prostě pohádka jak má být, dobro zvítězí a zlo v podobě chamtivého hostinského je potrestáno důkladným nářezem.. ..a právě při scénách s obuškem jsem se vždy nejvíc od srdce zasmál. Vždy se rád o svátcích mrknu..

Zánik samoty Berhof (1983)

..skvělé, skvělé, a ještě jednou skvělé!! ..tísnivá atmosfér, ůžasná výprava a napětí které se dá krájet... ..skvělá předloha od Vl. Kornera je ale pro mě vždy zárukou silného zážitku. ..když se k tomu ještě přidá výborná kamera, vhodná hudba a dobré herecké výkony tak to prostě nemůže být za méně než 5 *..

Král Šumavy (1959) odpad!

...nemůžu jinak, zcela jednoznačně musím dát toto hodnocení.. ..navzdory tvůrci filmu který je opravdový PAN režisér, dobrému zpracování i hereckým výkonům.. .. ..oslavovat péesáky jejichž ,,hrdinstvím'' bylo střílet uprchlíky do zad opravdu nemíním ani kladným hodnocením téhle,,perly''..

Černý vlk (1971) odpad!

..další z bolševických skvostů.. ..nooo, glorifikovat ty pohraničnické svině co mají na svědomí spoustu životů tak to je fakt silné kafe ..ůplně opomíjím řemeslnou stránku filmu která je velmi dobrá ale jak již jsem napsal, nemohu ohodnotit kladně, nedokáži se přenést přes tu averzi k hlavním ,,hrdinům''..

Drsná Planina (1979)

..noo, vzhledem k tématu jsem původně chtěl dát bez rozmýšlení odpad.. ..protože glorifikovat ty svině v zelených čepicích co zabíjely lidi jen kvůli tomu že chtěli z tohoto rudého ráje pryč mně zvedá tlak na hraniční hodnoty.. ..přesto jednu hvězdu dám, je to natočené dobře, slušné herecké výkony a hlavně bezvadná hudba.. ..ale jak jsem uvedl musím se hooodně snažit zapomenout na námět..

Brána k domovu (1975) (TV film)

..sice dost přehnané, samo maximálně poplatné době vzniku, ale přesto docela koukatelné.. ..rozhodně lepší než ty megalomanské vávroviny nabité patosem. ..přestože byla Dukla ve skutečnosti jasným a ůděsně krvavým debaklem tak zde se jako již tradičně předkládá jako skvělé vítězství.. .. .i když- a docela se tomu divím- je zde i poukázáno na neschopnost čs. velitelů- jednotka si klidně staví most přímo před německými palebnými postaveními.. ..žádný průzkum, zajištění- a tak následuje nevyhnutelný masakr, který se ale přece jen nakonec změní ve vítězství, arci že pouze filmové.. Má to dobrý spád, výpravu i hudbu, takže za 3..